היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, זימן את עיתונאי "הארץ" אורי בלאו לשימוע לפני ההחלטה אם להעמידו לדין. השימוע של בלאו בפני היועץ עתיד להתקיים בסוף מאי.

כזכור, בלאו קיבל מענת קם מאות מסמכים, מהם מסווגים, ופירסם על בסיס כמה מהם כתבות תחקיר (כפוף לאישור הצנזורה). בשלהי חודש מרץ הודיע משרד המשפטים כי הפרקליטות שוקלת להעמיד את בלאו לדין בגין עבירה על סעיף 113(ג) לחוק העונשין, סעיף המופיע תחת הכותרת "ריגול חמור" וקובע כי "מי שהשיג, אסף, הכין, רשם או החזיק ידיעה סודית כשאינו מוסמך לכך, דינו – מאסר שבע שנים".

אורי בלאו (צילום: טל כהן, "הארץ")

אורי בלאו (צילום: טל כהן, "הארץ")

במשרד המשפטים אישרו, בשם היועץ המשפטי לממשלה, כי תאריך השימוע נמסר לפרקליטיו של בלאו. בא-כוחו של בלאו, עו"ד מיבי מוזר, מסר כי בימים אלה מתקיים דיון מול משרד המשפטים באשר לתאריך שבו יתקיים השימוע.

מועצת העיתונות פירסמה בעבר עמדה עקרונית בסוגיה, וקבעה כי "אין זה מן הראוי להגיש כתב אישום נגד עיתונאי שהחזיק במסמך סודי במהלך מילוי תפקידו העיתונאי". עמדה זו הובעה לפני שפורסמה הודעת משרד המשפטים בדבר הכוונה של פרקליטות המדינה להעמיד את בלאו לדין.

נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר, אמרה היום ל"העין השביעית" כי היא "מאוד מצטערת שהפרקליטות ככל הנראה לא שקלה את הפגיעה בחופש העיתונות משקל שדווקא שירות הביטחון הכללי נתן".

לדבריה, השב"כ הגיע בעבר להסכם עם אורי בלאו שעיקרו החזרת מסמכים בלא נקיטת אמצעים נגדו. מאז אמנם נטען כי בלאו לא עמד בתנאי ההסכם, אך בהמשך הגיע להסכם נוסף, ובתנאיו עמד. "בלאו החזיר לא רק את המסמכים שקיבל מענת קם, אלא גם מסמכים ממקורות אחרים, ועבר בדיקת פוליגרף שעמד במשימה", מסבירה דורנר. "לאור התנהגותו אנחנו צריכים לחזור למשבצת הראשונה. כפי שאמרו מלכתחילה – הוא מחזיר את המסמכים ובזה נגמר העניין.

"אני מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה שהתנהלותו הכוללת של בלאו תילקח בחשבון ויהיה איזון נכון בין הפגיעה שהיתה בעצם הפרת החוק אל מול השמירה על חופש העיתונות. אני מצפה שבשימוע זה ייתן היועץ המשפטי משקל רציני מאוד למשמעויות הנרחבות הרבה מעבר למקרה של אורי בלאו, להשפעה המצננת שתהיה על חופש העיתונות במדינת ישראל.

"בטחון המדינה יקר לכולנו", הדגישה דורנר. "יקר לי באופן אישי ויקר לחברי מועצת העיתונות. לא זו השאלה. השאלה היא האיזון הנכון. בואו נלך בדרך שבה שירות הביטחון הכללי רצה ללכת לפני שהעניין השתבש. אנחנו לא רוצים במסע עונשין נגד אורי בלאו, אני מקווה שלא זו הכוונה".

בעוד בלאו ממתין לשימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, שב עיתון "הארץ" לאחרונה לפרסם מפרי עטו של העיתונאי. לפני כעשרה ימים פורסם במוסף השבועי של העיתון טקסט מאת בלאו, הראשון לאחר כשנה של דממה תקשורתית. הפרסום בא זמן קצר יחסית לאחר הודעת משרד המשפטים על העמדתו האפשרית לדין. לפני ימים אחדים פורסם במוסף "הארץ" טקסט נוסף מאת בלאו (שגרר בגרסתו המקוונת כמה תגובות נאצה נגד הכותב).

מדוע דווקא כעת, לאחר ההצהרה בדבר ההחלטה לשקול להעמידו לדין, מוצא לנכון "הארץ" לשוב ולפרסם מפרי עבודתו העיתונאית של בלאו? מ"הארץ" נמסר כך: "אורי בלאו חזר לעבודתו הרגילה בעיתון לאחר שהשלים את מחויבויותיו על-פי ההסכם שבינו ובין הפרקליטות, והוחלט שישוב לעבודה לקראת פסח. לשובו לעבודה אין קשר להחלטת היועץ המשפטי לשקול את העמדתו לדין כפוף לשימוע, החלטה שהעיתון מצטער עליה".