במוצאי שבת ה-2 במרץ 2002 התפוצץ מחבל מתאבד בשכונת בית-ישראל בירושלים. עשרה בני אדם נהרגו וכ-60 נפצעו. באותה שעה שודר בשידור חי בערוץ 2 משחק כדורגל בין מכבי חיפה למכבי קריית-גת. המשחק, ששודר על-ידי הזכיינית טלעד, נחשב למרתק משום שמכבי קריית-גת, האחרונה בטבלה, הובילה 3:0 על הקבוצה החזקה בליגה, מכבי חיפה. עם היוודע דבר הפיגוע חילקה טלעד את המסך לשניים; שני שלישים הוקדשו לתמונות מזירת הפיגוע, ובשליש הנותר שודר המשחק. הפסקול הוקדש לדיווחים על הפיגוע. לאחר כעשר דקות הופסק השידור ממגרש הכדורגל, וסיקור הפיגוע נפרש על פני המסך כולו.

המקרה עורר ביקורת קשה וגרר גל תגובות נזעמות. גם ברשות השנייה, הגוף המפקח על שידורי הטלוויזיה המסחרית, זעמו על השידור, במיוחד לאחר שחודש קודם לכן איימה הרשות לקנוס את טלעד על שב-16 בפברואר דחתה דיווח על פיגוע בקרני-שומרון לטובת שידורו של משחק כדורגל. עוד קודם לכן בחרה טלעד להמשיך לשדר תוכנית בידור במקום לדווח על פיגוע בשידור חי. מועצת הרשות קראה "לגנות בכל לשון של גינוי את התנהגותה הנואלת של טלעד ומנהלה עוזי פלד ברגעים הקריטיים של פיגוע הדמים ההמוני בירושלים". המועצה המליצה לקנוס את טלעד בקנס המרבי של שלילת פרסומות בזמן צפיית שיא. המלצה זו לא יצאה לפועל. מנכ"ל טלעד הגיב באומרו: "בדיעבד, אילו היינו יודעים מראש את ממדי האירוע, לבטח לא היינו משדרים מסך מפוצל".

הסופר אתגר קרת כתב למחרת: "הטלוויזיה הישראלית היא לא יותר מראי של החברה המפוצלת והמאוד אטומה שבה אנו חיים - מי שממש מתעקש להתעדכן, אז הנה דיווח, ומי שמוותר על התענוג המפוקפק, הנה עוד מספר מהלכי כדורגל לא מהעולם הזה".

במשך השנים צצו תבניות שידור נוספות ששיחזרו את הבעייתיות שבשידור אירועים חדשותיים ובידוריים בכפיפה אחת. כך למשל הונהג בחדשות ערוץ 2 שידור תקציר חדשות החוץ על רקע מוזיקה ערבה. "במסגרת דיווחי חדשות החוץ במוצאי שבת, משודרים על רקע מנגינת כלי מיתר מראות מאסונות טבע וגילויים של סבל אנושי, שביניהם שזורות תמונות מתחרויות היתוליות, קרנבלים, פסטיבלים ושאר קטעי בידור", נכתב ב"העין השביעית". "הקטעים משודרים בזה אחר זה, ללא ההבחנה ההדרגתית הנהוגה בין חדשות קשות לחדשות רכות, ואין לגביהם מידע זולת כתוביות סתומות".

דוגמה אחרת ל"מסך מפוצל" שיש בו טשטוש בין ז'אנרים טלוויזיוניים היא תמונת המסך בתום מהדורת החדשות המרכזית בערוצים המסחריים, כשפעמים רבות נראה בחלקו האחד מגיש החדשות ובחלקו האחר - מגיש תוכנית הבידור העתידה להתחיל. הבעייתיות ב"מסך מפוצל" קיימת במידה גדולה עוד יותר באתרי חדשות באינטרנט.

תוספות

רשף ורגב לוי על "המסך המפוצל":

"...אולם השיא היה כמובן שידור משחקה של מכבי חיפה באחד ממוצאי השבת הנוראיים שעברו עלינו. בלי להתחשב בשיקולי הרייטינג של משחק העונה, פוצצו גדודי אל-אקצא מטען בירושלים. פרנסי ערוץ 2, ברגע נדיר של הארה, הבינו שהכל משחק אחד גדול, בחיפה שיחקו שתי קבוצות כדורגל, בירושלים שיחקו שרון וערפאת, ושידרו את שני האירועים במקביל במסך מפוצל. לאחר השידור הגיעו תגובות נזעמות של אוהדי חיפה, אשר מצאו טעם לפגם בכך שבשעה שקבוצתם הובסה על-ידי הנמושה קריית-גת, מצאו לנכון בערוץ 2 להראות במקביל אנשים שיצאו לבלות בבתי-קפה בירושלים. אין ספק, מדובר בחוסר רגישות מהמעלה הראשונה".

("ערוץ 10 - דיווח מבין החפירות", רשף ורגב לוי, "העין השביעית", גיליון מס' 38)

המסך המפוצל ב"העין השביעית"

"ערוץ 10 - דיווח מבין החפירות", רשף ורגב לוי, גיליון מס' 38

"מהסלון למחסן", רון נשיאל, גיליון מס' 38

"מה נשתנה הלילה הזה", שרון לוי מיכאלוביץ', גיליון מס' 49

"סבל לצלילי קרנבל", חני קומנשטר, גיליון מס' 52

"נצחון המסך המפוצל", עדי ערמון, "הטור היומי", 9.3.2008

קישורים

"גינוי חריף לטלעד על השידור המפוצל", Ynet ,3.3.2002

"עוד שבת של כדורגל", אתגר קרת, "במה חדשה", 3.3.2002

"הרשות השנייה: להעניש טלעד על המסך המפוצל", "הארץ", 4.3.2002

"לא רק לממשלה אין אסטרטגיה, גם לתקשורת אין", "מעריב", 8.3.2002

"לילה טוב מירושלים", כתבה המסכמת את שנות פעילותה של טלעד, "הארץ", 24.10.2005