הוקלט באולפני המרכז לתרבות מונגשת

עמית סגל, הפרשן הפוליטי של חדשות 12, וצביקה יחזקאלי, הפרשן לענייני ערבים של ערוץ i24news (לשם עבר לאחרונה מערוץ 13), הוזמנו להרצות על חשבון משטרת ישראל והמשרד לביטחון לאומי בראשותו של איתמר בן-גביר. זאת למרות האיסור בתקנון האתיקה על עיתונאי להעמיד עצמו בניגוד עניינים, וכנגד ההיגיון הפשוט האומר שעיתונאי לא יקבל תשלום ממושאי סיקורו.

בערוץ i24news הגיבו ואמרו כי לא מדובר בניגוד עניינים משום שהמשרד לביטחון לאומי ומשטרת ישראל אינם בתחום הסיקור של יחזקאלי. מדובר, על פניו, בקביעה שאין לה שחר. כך למשל במרץ האחרון פירסם יחזקאלי חומרים מחקירות שערכה המשטרה.

בחדשות 12 סירבו להגיב, אולם גם במקרה של סגל ניגוד העניינים ברור. כך למשל בפברואר האחרון ערך סגל ראיון עם מפכ"ל המשטרה. ביולי הקודם ראיין את בן-גביר. כך גם במרץ.

גם מבלי להכביר דוגמאות, הגיחוך בטענה ברור מאליו: איתמר בן-גביר, המשרד לביטחון לאומי, המשטרה, מג"ב ושאר הארגונים שתחת מטריית המשרד, הם שחקנים מרכזיים בזירות הפוליטיות והביטחוניות, שהן סגל והן יחזקאלי מסקרים ומתייחסים אליהן דרך קבע.

שורשי הכשל

יחזקאלי הוזמן בדצמבר האחרון להרצות בכנס הפקת לקחים ומוכנות להמשך של הלחימה של קציני משמר הגבול. "במסגרת הכנס נציגי מג"ב מבקשים לשלב הרצאה של העיתונאי צבי יחזקאלי, אשר במסגרתה יוצגו 'שורשי הכשל ומבט על העיר עזה, עד כאן'", כתבו במחלקת רכש ומכרזים של המשטרה באישור התשלום ליחזקאלי על סך 15.3 אלף שקל עבור ההרצאה.

באפריל המשטרה זימנה הרצאה נוספת מהעיתונאי, תמורת 17.5 אלף שקל, במסגרת כנס המתנדבים שהתקיים בתחילת מאי במכללה הלאומית לשוטרים. סגל הוזמן להרצות ב-7 במאי ביום עיון של יחידת הייעוץ המשפטי של המשטרה, תמורת  11.7 אלף שקל.

על פי בדיקת "המקום הכי חם בגיהינום" בפרסומי החשב הכללי, סגל ויחזקאלי הם שני העיתונאים היחידים בישראל שהמשטרה שילמה להם בשנים האחרונות.

למעשה, לא פורסמה הזמנת רכש של משטרת ישראל עבור הרצאת עיתונאי מאז מרץ 2019, אז הוזמן יחזקאלי להרצות בטקס יחידות מצטיינות, תמורת 10,000 שקל. חודשיים קודם לכן, בינואר 2019, תיקצבה המשטרה סכום זהה לעיתונאית סיון רהב-מאיר עבור הרצאה ליום האישה.

באתר "המקום" התייחסו להתקשרות העסקית של העיתונאים ותהו על שיקול הדעת של המשטרה: "שבועיים אחרי שהפיץ קונספירציה על חוקרי נתניהו, המשטרה הזמינה את עמית סגל להרצות לשוטרי היחידה המשפטית. לצבי יחזקאלי, שקרא בשידור חי להרוג מאה אלף עזתים, שילמה כדי שיציג לקצינים את 'שורשי הכשל' שהוביל ל-7 באוקטובר. שני אנשי התקשורת, בעלי הזיהוי הפוליטי המובהק, הם העיתונאים היחידים שהמשטרה שילמה להם כדי שירצו בפני שוטרים".

סבבה מבחינתנו

אירית שגב, דוברת i24news, מסרה בתגובה: "ראשית, ההרצאות המדוברות היו בתקופת עבודתו בחדשות 13. שנית, צבי יחזקאלי הוא פרשן לענייני ערבים. הגופים שציינת אינם בתחום הסיקור שלו ולכן אין מניעה שיעביר הרצאות בפני גופים אלו. אנו שמחים לשמוע שההבנה של צבי את העולם הערבי תורמת גם לחיזוק הידע של כוחות הביטחון שלנו".

בתגובה לשאלת הבהרה, מסרה שגב כי מבחינת הערוץ אין מניעה שיחזקאלי ימשיך להעניק שירותים בתשלום, "לגופים שאינם בתחום הסיקור, בכפוף לאישור מנהל הערוץ".

אלון שני, דובר חדשות 12, סירב להגיב לפניית "העין השביעית".