דני נוימן, פרשן הכדורגל של הערוץ הראשון, חריג גם בנוף התקשורתי של פרשנים אינטרסנטיים. אלי אוחנה (מאמן נבחרת הנוער) ומוטי איווניר (מאמן הנבחרת הצעירה) מפרשנים בערוץ הספורט ומביעים את דעתם על כל נושא, במיוחד אוחנה, שהוא אחד הפאנליסטים ב"יציע העיתונות". העובדה שהם עובדי ההתאחדות לכדורגל מעקרת את פרשנותם ומגבילה אותה, ולדעתם בנושאים הקשורים להתנהלות הכדורגל יש להתייחס בעירבון מוגבל מאוד. השניים רואים את עצמם מועמדים ראויים לאימון הנבחרת הלאומית; מה, אם כך, הסיכוי שהם ישמיעו ביקורת כלפי יו"ר ההתאחדות? גם בוני גינצבורג, מגיש הספורט בערוץ הראשון, מועסק על-ידי ההתאחדות כמאמן שוערים בנבחרות הצעירות. מצב לא אתי ולא בריא.

הערוץ הראשון משדר השנה את המשחק המרכזי בליגת-העל. מצד אחד, חגיגה של שידור כדורגל נטו, בלי היציאות המעצבנות לברייקים בלתי נגמרים של פרסומות כמו בשידור המסחרי. מצד שני, נוימן. שחקן העבר של בית"ר ירושלים הולם היטב את רוח השדרנים מלאי הפתוס המלווים שנים את רשות השידור, ושכמה מהם הפכו לגיבורי תרבות במערכונים בלתי נשכחים. נוימן, לטעמי, על פרשנותו הצפויה והמבולבלת, הוא אחד ההזויים שבהם.

הנה דוגמה מלפני כחודש, כשהעיר על ביצוע של שחקן הפועל תל-אביב: "בעיטה יפה מאוד של ידין עם הפאלש". השדר עמית הורסקי: "דני, הוא לא בעט עם הפנים?". נוימן: "כן, הפנים, כמו שאמרתי, בעיטה טובה עם הפאלש". הורסקי: "הפאלש זה לא החלק החיצון של הנעל?". נוימן: "עם כל הכבוד, אני שיחקתי כדורגל יותר זמן ממך". הורסקי: "אני לא חושב שזה קשור כל-כך למושגים האלה". נוימן: "פאלש זה עם הפנים, לא עם החיצון". הורסקי: "אתה בטוח?". נוימן: "בטוח". מה לעשות שפאלש הוא דווקא החלק החיצון של הנעל.

הבעיה הגדולה יותר עם נוימן היא הקשר שלו לבית"ר ירושלים, קשר שהוא אינו טורח להכחיש. נוימן היה מאלה שגרמו לגומא אגיאר להשקיע בקבוצה ולהפוך לבעל הבית. הוא מיודד עם אגיאר, הפך ליועצו הבכיר בעניינים מקצועיים וניהוליים של הקבוצה, נראה ומצטלם איתו באירועים חברתיים, ושמו מתפרסם מדי פעם כמעורב בהתרחשויות מאחורי הקלעים של המועדון. ביום שני השבוע היה נוימן הפרשן במשחק בין בית"ר ירושלים לסכנין. למחרת פורסם כי אגיאר מעוניין להחתים את מאמן נבחרת טנזניה למאמן בית"ר, או לג'נרל מנג'ר. בידיעה צוטט נוימן: "גומא יטוס לברזיל כדי להתרשם מכל מיני דברים בנוגע לבית"ר. כשאני אומר דברים, זה יכול להיות גם מאמן, אבל גם שחקנים".

במשחק שנערך ערב קודם, ביקר נוימן לא פעם את המאמן יצחק שום על אופן המשחק ועל החילופים. לאט-לאט מתחיל לקרקש האסימון בראשו של הצופה בבית: האם ביקורתו של נוימן קשורה לכך שהוא ידע ששום לא ימשיך בעונה הבאה ולכן הרשה לעצמו לרדת עליו? כשנוימן אמר על טוטו תמוז כמה פעמים שהוא אטי מאוד, האם זה מפני שידע שיש חלוץ אחר על הכוונת ושימיו של תמוז ספורים? כשנוימן התפלא מדוע עידן ורד לא בהרכב, האם זה קשור לכך שמכבי חיפה רוצה את השחקן, ונוימן רוצה שהוא ישחק כדי שיפגין את כישוריו ובעקבות כך מחירו יעלה? כשנוימן משבח את המגן אבי ריקן, האם זה משום שיש לו קשרים טובים יותר עם השחקן, בהיותו מקורב מאוד לעניינים בבית"ר? כשנוימן מסכם שהיה "פקקטע משחק", האם זה באמת ובתמים משום שהיה משחק חלש של בית"ר, או שהוא רוצה ליצור דעת קהל נגד המאמן כדי שיתפטר ולהביא במקומו מאמן מטנזניה או כל מאמן אחר?

בקיצור, כשנוימן מפרשן משחק של בית"ר, צריך פרשן שיפרשן את הפרשנות שלו. מצד הערוץ הראשון, זו בפירוש מעילה באמון הצופים.

מזל טוב לחתן ולכלה. בעיקר לכלה

היסטוריה קטנה נרשמה השבוע בתקשורת הספורט כאשר חלה רגיעה באחת היריבויות העמוקות ביותר במזרח התיכון. השנאה בין ערוץ הספורט ל-ONE נבלמה מעט הודות לעסקה מפתיעה: ONE רכש מערוץ הספורט את הזכויות לתקצירים של משחקי ליגת-העל בכדורגל לשלוש השנים הקרובות. בהתחשב בכמות הדם הרע בין שני הגופים, מדובר בלא פחות מסנסציה. ההתפתחות הזו מזכירה לי סצינה מ"תעלת בלאומילך", שבה שני פקידי עירייה מתנצחים בזעם על השאלה משרדו של מי טוב יותר, אבל ברגע שמגיעה הפסקת עשר הם מתפייסים בבת אחת לטובת כוס תה וביסקוויט.

לא ברור מי פנה למי ראשון, אבל נראה ששני הצדדים מרוצים מהשידוך המפתיע. ערוץ הספורט, שזכה גם השנה בתקצירי ליגת-העל באינטרנט (במסגרת חבילת שידורים כוללת), נמנע מלשדר אותם עד לפני שבועיים בגלל חילוקי דעות עם ההתאחדות לכדורגל. בינתיים נמצא גם שותף בדמות וואלה, שרכש מערוץ הספורט את הזכויות על התקצירים ומשדר אותם אף הוא. בערוץ הספורט חיפשו פרטנרים נוספים שישלמו עבור התקצירים. ONE יכול היה להיות לקוח שמן במיוחד, אבל שנאה תהומית בין הצדדים מנעה עד כה את הביזנס. לא מן הנמנע שהשידוך הבלתי אפשרי הזה נגרם על-ידי כוח עליון, למשל נוני מוזס, המחזיק ב-51% ממניות ONE וב-15% ממניות הוט.

ONE הוא כבר שנים רבות אתר הספורט הפופולרי ביותר, אלא שעליונותו נסדקה בינתיים, במיוחד בחודשים האחרונים של 2009. ערוץ הספורט נוגס בעקביו בהתמדה ואף חלף על פניו כמה פעמים בסקר TIM. אם נניח בצד את התכנים הרדודים והעילגים ברובם, הבעיה הגדולה של ONE היתה ונותרה זכויות על שידורי משחקים באינטרנט.

לפני שנה וחצי ניסה ONE להצטרף למועדון הגדולים כשהתמודד יחד עם צ'רלטון על המכרז לשידורי הספורט בכבלים. אלא שערוץ הספורט זכה שוב, כצפוי. נישת הווידיאו של ONE סבלה מחסרון תכנים של משחקי כדורגל; בעיה עבור אתר שהאג'נדה המובהקת שלו היא כדורגל ישראלי. אפשר היה לראות אצלם וידיאו מאימונים, קצת קטטות בין שחקנים, דידי הררי עובד על מישהו, ספיישל דוגמניות ועוד שטויות לגיל הטיפשעשרה, אבל הלחם והחמאה היו ונותרו מעבר לכביש. עכשיו הכל משתנה.

כתוצאה מהעסקה הזו, ערוץ הספורט מחזיר חלק קטן מהשקעתו בחבילת השידורים, אבל מעניק דחיפה גדולה למתחרהו. זה לא רק תוכן וידיאו מהותי, אלא גם מספר כניסות שעשוי להחזיר את הפער בין שני האתרים לקדמותו, ולמנוע ממדורת השבט הטלוויזיונית, ערוץ הספורט, להפגין את עליונותה גם באינטרנט. מבחינה אסטרטגית, מאוד ייתכן שערוץ הספורט ירה לעצמו ברגל.

בשולי השידוך

צילום מסך מהאתר וואלה

צילום מסך מהאתר וואלה

צילום מסך מאתר ONE

צילום מסך מאתר ONE

הקשר הבלתי אפשרי בין ערוץ הספורט ל-ONE יצא לדרך לא בלי כמה משחקי כבוד מגוחכים. בצילום העליון: תקציר מהאתר וואלה, הלקוח מסיכום המחזור ב-5 פלוס לייב במוצ"ש. אין לוואלה שום בעיה להותיר מצד ימין למעלה את הלוגו של ערוץ הספורט. התקציר של ONE נלקח מתוכנית הסיכום בספורט 5 פלוס ביום ראשון. ברקע קולו של שדר ערוץ הספורט, דני ענבר, אבל הלוגו של ערוץ הספורט מכוסה על-ידי לוגו של ONE. לא רק זה: הכיתוב בתחתית המסך יודע לספר כי מי שצילם את המשחק היה ONE. יש להניח שכל גוף שידור שזכויותיו היו נרמסות כך היה מגיש תביעת זכויות יוצרים. כנראה שלא במקרה הזה.

וואלה מלחמה

פיגוע הירי על אוטובוס נבחרת טוגו, שבעקבותיו פרשה הקבוצה מאליפות אפריקה, הצית את דמיונם של עורכי וואלה, שמשתדלים להפגיז סיקור של כל משחק ומשחק בכותרות לוחמניות.

להפסד של אלג'יריה למלאווי נבחרה הכותרת: "אלג'יריה עלתה בלהבות" (להבות הוא גם כינויה של מלאווי). לתיקו 4:4 הדרמטי בין אנגולה למאלי: "עוד צרור יריות הרעיד את אנגולה". לתיקו 0:0 של חוף-השנהב מול בורקינה פאסו: "סוג של יום אבל בחוף השנהב".

מאחר שאנחנו רק בתחילת האליפות, אפשר להעריך שעד לסיומה תעבור יבשת אפריקה בספורט וואלה קרבות קשים ואש תופת בכל משחק. הקוראים מתבקשים לרדת למקלטים. 

לתגובות: yegerm9@walla.co.il