בשבוע הבא אמור לעלות לשידור בערוץ הראשון "שיטת השקשוקה", סרטם של העיתונאי מיקי רוזנטל והבמאי אילן עבודי, המצביע על יחסים בעייתיים בין משפחת עופר למדינת ישראל. מיד לאחר מכן צפוי להיות משודר באותו ערוץ סרט התגובה שהכינה משפחת עופר. בכך תבוא לסיומה סאגה בת חודשים ארוכים של דחיות, גניזות ובקשות לביצוע שינויים ב"שיטת השקשוקה".

אולם המאבק המשפטי בין הצדדים לא צפוי להסתיים בעתיד הקרוב. ביום שני שעבר הגישו עידן עופר והחברה לישראל תביעת דיבה נגד רוזנטל, עבודי וחברת ההפקות של הסרט, "משהו הפקות בע"מ" בדרישה לפיצויים בסך 3.5 מיליון שקלים. תביעה זו באה במקום תביעה קודמת שדרשה פיצוי בסך מיליון שקלים בלבד. רוזנטל ועבודי מוצאים את עצמם תחת איום משפטי שעשוי לגרום להם לפשוט רגל, או יד.

בתגובה, יצא השבוע הבמאי אורי ענבר ביוזמה אשר נועדה לאפשר לרוזנטל ועבודי לעמוד בלחצי התביעה, ובתוך כך להביע מחאה עקרונית נגד מה שענבר רואה כניסיון השתקה.

במכתב פומבי שהעלה לאתר איגוד הבמאים והתסריטאים בישראל, הודיע ענבר כי החליט להצטרף כשותף בחברת "משהו הפקות בע"מ", מתוך כוונה לחלוק עם הנתבעים בעול תשלומי הפיצויים אם וכאשר יוטלו על ידי בית המשפט. ענבר קרא לאזרחים נוספים להצטרף ליוזמה, כדי להפחית את הסכום שכל אחד מהשותפים בחברת ההפקות ייאלץ לשלם.

"אם ייכנסו מתחת לאלונקה הזאת 1,000 שותפים", כתב ענבר, "יעמוד הסיכון המירבי שנוטל כל אחד על 3500 ₪ [...] 10,000 שותפים יסכנו רק 350 ₪, מיכל וחצי דלק. 100,000 שותפים יסכנו כרטיס קולנוע". ענבר ציין במכתבו כי ההתחייבות תיכנס לתוקפה רק מרגע שמספר השותפים בחברה יעמוד על אלף, כך שלא ייווצר מצב שאחד התומכים ייאלץ לשלם יותר מ-3,500 שקלים. ענבר הוסיף וכתב כי אם יצטרפו די תומכים ויעמדו כאיש אחד לצד רוזנטל, "ניצור עימות הוגן: 'החברה לישראל' מול הציבור בישראל. עוצמה מול עוצמה".

בשיחה עם "העין השביעית" מספר ענבר כי עד לשבוע האחרון פגש את רוזנטל רק פעמיים, בנסיבות מקצועיות, וכי הרעיון העקרוני לתמוך ברוזנטל עלה בראשו לאחר שקרא בעיתון על תביעת הדיבה שהגיש עופר. ענבר שוחח טלפונית עם רוזנטל כדי להביע באוזניו את תמיכתו, ואחר כך ניסה למצוא פתרון פרקטי למצב.

"המטרה היתה לבוא ולהגיד שזה לא כוחות, לא צורה ושאין שום סיבה בעולם שהוא יעמוד שם לבד", אומר ענבר. "העיקרון פה הוא לא אמונה בצדקת טענותיו, אלא האמונה שנוצר מצב שלא נכון שהוא יעמוד בו לבד".

נגד מה אתה יוצא?
"אני יוצא נגד זה שמישהו פה השתמש בכוח מאוד קיצוני, מישהו מאוד חזק, ששוכח שבתור חזק יש לו גם הרבה אחריות. לא מרימים סתם אגרוף בשביל לסלק עיתונאי כאילו שהוא זבוב, וכשזורקים למישהו על הגב 3.5 מיליון שקל אז מטביעים אותו, מועכים אותו. מיקי רוזנטל הוא עיתונאי משמעותי וחשוב. כשהוא עורך תחקיר מסובך ומורכב לאורך שנים ומפרסם אותו, והתגובה היא לא 'בוא נדבר על זה' או 'בוא נגיב' אלא 'בוא נמחק אותך', אז אני בא ואומר – תנסה למחוק אותנו".

לטענת משפחת העופר הנזק שנגרם להם עומד על מיליונים.
"קרא את התביעה ואת הבג"ץ שעליה התביעה מסתמכת ותראה אם אתה מרגיש שיש פה טענה שאתה מזדהה איתה או שיש תחושה שמישהו פה קודם כל אומר 'אני יורה עליך טיל לאו ואתה תוריד את הראש'".

לדברי ענבר כבר כעת, כיומיים לאחר שהפיץ את בקשתו ברבים, מספר המצטרפים עומד על מאות. בינתיים, הוא מסביר, נבדקים ההיבטים המשפטיים. "אני מניח שפתרונות יימצאו", הוא אומר ומוסיף כי "העניין המרכזי הוא שיהיה ציבור מספיק גדול של אנשים שיחשבו שזה מספיק חשוב להם".

לדברי פרופסור ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ומשפטן המתמחה בדיני תאגידים, לא בטוח שהתרגיל יצלח. "מה שקובע זה הצד הפורמלי", אומר שטרן, "מי הנתבע". שטרן מסביר כי בכתב תביעה בו ישנם מספר נתבעים יכול השופט לבחור לחלק את תשלום הפיצויים בין הנתבעים כראות עיניו.

"דרך יותר פשוטה לעשות את זה", מציע שטרן, "היא להוציא מין כתב התחייבות, שבמסגרתו מי שחותם עליו מתחייב כלפי אותו אדם ואומר 'אני מוכן לקחת על עצמי סך או אחוז מתוצאת התביעה אם תוטל עליך' ולשלוח אליו פורמלית. זו הדרך הבטוחה".

יועץ התקשורת רונן צור, ממשרד "מורל-צור תקשורת" המייצג את החברה לישראל, מסר בתגובה כי "תביעת לשון הרע היא זכות של כל אזרח גם אם הוא עשיר וגם אם הוא עני. היא לא אגרוף ולא מכה ולא ניסיון למחוק, אני מציע להפסיק להשתמש בטרמינולוגיות האלימות האלה כדי למנוע הגנה על הזכות הבסיסית לשם טוב. ואם מיקי רוזנטל או שלוחו, אורי ענבר, מודאגים מתביעת לשון הרע זה רק מעיד על החשש שלהם מפני גילוי העובדות.

"אני מבין את הניסיון להסיט את הדיון הציבורי מויכוח על העובדות לויכוח על סכום התביעה. ברור שאם יסתבר שמיקי רוזנטל עשה פה טעות, מי שיקבע את סכום הפיצוי זה לא משפחת עופר ולא אורי ענבר. מי שיקבע זה בית המשפט. הספין הטיפשי הזה, על גבול הילדותי לא עובד עלינו במקרה הזה".

מיקי רוזנטל סירב להתראיין לכתבה זו.