היפנים הם העם המצלם. זה גם העם המחונך לשלוט ברגשותיו ולדבוק במשימה בכל מחיר. שתי התכונות הלאומיות האלו חברו יחד בסוף-השבוע ובאו לידי ביטוי באופן שבו התוודע העולם, מקצה אל קצה, לאסון הטבע המצמרר שפקד את המדינה הזו.

רעידת האדמה הגדולה בהיסטוריה של יפן הונצחה במצלמות (תוצרת יפן, מן הסתם) מהשנייה הראשונה להתרחשותה ועד בכלל. הצילום הסימולטני הביא את הדרמה המתגלגלת לכל פינות תבל וריתק למרקעי הטלוויזיה, למסכי המחשב ולאמצעי התקשורת הניידים מיליארדי אנשים.

עיתון בפורטו-ריקו מדווח על אסון הטבע ביפן, היום (צילום: דיאן קורדל, רשיון cc)

עיתון בפורטו-ריקו מדווח על אסון הטבע ביפן, היום (צילום: דיאן קורדל, רשיון cc)

עוצמתם ההרסנית של איתני הטבע הומחשה, בשידור חי, לקהילייה הבינלאומית כולה והפכה אותה מצופה מרוחקת לשותפה אמפתית עם הפורענות החמורה שהתרגשה על יפן. שוב הוכח שהעולם הוא כפר גלובלי.

ההזדהות עם החוויה הקשה שעברה יפן ב-48 השעות האחרונות נולדה בזכות תחושת הקרבה שיצר התיעוד המצולם ברגע האמת. כשעלו למסכים המשרדים שבהם רועדים הקירות, המרכולים שבהם הזבניות ממהרות לייצב את הסחורה, האזרחים הממתינים בתורים ארוכים בחנויות לממכר מזון, חש אזרח העולם שהוא חלק מהאירועים הדרמטיים הנגולים מול עיניו ביפן המרוחקת.

הוא צפה משתאה בקור הרוח שהפגינו, במרבית המקרים, היפנים-מן-השורה אל נוכח הטרגדיה הנוחתת עליהם, הוא התוודע לתרבות שלטונית מאופקת, עניינית, הוא התמלא אימה למראה גלי המים האדירים הסוחפים את כל מה שנקרה בדרכם. מרגע היווצרותו, האסון שנחת על יפן לא היה שלה בלבד, אלא של כל מי שעקב אחריו, וככל שממדיה של הקטסטרופה גדלו והלכו, כך התרחב קהל הצופים והמזדהים.

התקשורת הישירה היתה כל-כך מהירה שבקטעים אחדים של ההתרחשות היא הקדימה את המאורעות. צוותי טלוויזיה, או סתם אנשים מצוידים במצלמות וידיאו או בסמרטפונים, ידעו להגיע מראש למקומות שלעברם נעו גלי הצונמי ולהפיץ את רגעי המפגש המפחידים שלהם עם בני-אדם חסרי אונים שכל הגנות הציביליזציה – בתים, מכוניות, ספינות, קרונות רכבת, מטוסים – אינן יכולות להם.

מראות השריפות המשתוללות, המים השוטפים הכל בדרכם, ההרס שמותירים אחריהם הגלים הנסוגים, המחישו, ללא צורך במלים, את קוצר ידו של האדם מול שגיונות הטבע. כך עשו גם הצילומים מרחוק של הכורים הגרעיניים שפעולתם השתבשה ואיימה, ברגעים מסוימים, לשוות למכת הטבע האדירה מימד מפלצתי, מעשה ידי אדם: זיהום רדיואקטיבי.

יש להניח שהסכנה הזו תתפוס מעתה תאוצה בדיון הציבורי במדינות העולם. לא ניתן היה להמחישה ללא התיעוד המצולם שהגיע, בעת התרחשות עצמה, בשתי היממות האחרונות ממחוז פוקושימה שביפן.