עוזי בנזימן (מימין) וחנוך מרמרי

עוזי בנזימן (מימין) וחנוך מרמרי

חנוך מרמרי, לשעבר העורך הראשי של "הארץ", יחליף בנובמבר השנה את עוזי בנזימן בתפקיד העורך הראשי של "העין השביעית".

עוזי בנזימן ייסד את "העין השביעית" בשנת 1996 ככתב-עת דו-חודשי לענייני תקשורת, ששם לו למטרה להיות בימה שעליה התקשורת הישראלית תתבונן בעצמה ותיתן דין-וחשבון על התנהלותה. חברו אליו העיתונאים נחום ברנע, כרמית גיא ורפי מן.

זו היתה יוזמה ייחודית וחסרת תקדים בעולם התקשורת (לא רק בישראל): עיתונאים פעילים מכלי תקשורת מתחרים, הממשיכים בעבודתם השוטפת, נרתמו להוצאה לאור של כתב-עת ביקורתי על תפקוד התקשורת שהם חלק ממנה, כשהם מסתמכים על המוניטין שרכשו במרוצת שנות עבודתם ועל יכולתם לכנס תחת קורת גג אחת את מיטב הכותבים בתקשורת הישראלית. פרופ' ירון אזרחי, בתפקידו (אז) כעמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה הממונה על חקר התקשורת, היה שותף ליוזמה. המכון הישראלי לדמוקרטיה, כחלק מתפיסתו את תפקידו כמוסד החותר להשבחת הדמוקרטיה הישראלית, העניק לה את חסותו.

כתב-העת הפך למסגרת הדיון העיקרית בישראל בענייני תקשורת, וב-70 הגליונות שיצאו לאור ב-12 שנות פעילותו התפרסמו בו למעלה מאלף מאמרים, מסות, כתבות ותחקירים שנסבו על סוגיות שוטפות ועקרוניות בתחום התקשורת לסוגיה, ושנכתבו, בין השאר, על-ידי החשובים והבכירים שבעיתונאי ישראל ועל-ידי הידועים שבאנשי האקדמיה שהתקשורת היא תחום מחקריהם ועניינם.

"העין השביעית" הגיע לחלק ניכר מקהילת העיתונאים בארץ וכן לציבור הסטודנטים הלומדים תקשורת, לסגל האקדמי שזה תחום עיסוקו ולקהל מתעניין. כתב-העת המודפס צוטט מאות פעמים בהקשרים שונים: בחוגים לתקשורת ולמדע המדינה הוא היה לחומר קריאה שכיח, ומדי שנה נרשמות עשרות הפניות אליו ברשימות קריאה ובמחקרי מדיה. כתבות ומאמרים שהתפרסמו ב"העין השביעית" מופיעים בבחינות בגרות שמכין משרד החינוך ומצוטטים במסמכי עמדה המופקים בכנסת וגם בפסיקות של בית-המשפט העליון.

במרץ 2008 הפך כתב-העת לאתר מקוון המתעדכן 24 שעות ביממה. השינוי בפורמט איפשר ל"העין השביעית" לפנות לציבור גדל והולך המתקשר באמצעות הרשת, והביא למפנה דרמטי בהפצת דברו ובנוכחותו בשיח התקשורתי. מספר הדפים הנצפים כיום באתר מגיע ללמעלה מ-200 אלף בחודש. האתר ממומן כיום על-ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה ועל-ידי בית-הספר לתקשורת, המסלול האקדמי, המכללה למינהל.

במסר ששיגר הבוקר בנזימן לחברי מערכת "העין השביעית" הוא הודה להם על שיתוף הפעולה, שיבח את כישוריהם ואת תרומתם לאתר, והודיע כי ימשיך לכתוב באתר ולהיות מעורב בהתפתחותו.

בנזימן (71), חתן פרס סוקולוב לעיתונות כתובה (2006), היה בעבר איש "הארץ" ופרש לגמלאות מעיתון זה ב-2008. מרמרי (64), חתן פרס סוקולוב לעיתונות כתובה (2004), נמנה עם חבורת הכותבים הסאטירית "זוארץ" ו"ניקוי ראש", וייסד וערך את "העיר" התל-אביבי.