בכתבתה של רינה מצליח ב"אולפן שישי" האחרון בערוץ 2 (22.6) סופר על הידידות שנרקמה בצל מחלת הסרטן בין המחזאית ענת גוב לרון נחמן, ראש המועצה המקומית אריאל. הסיפור הזה מעורר עניין משום שענת גוב היא שמאלנית התומכת בהחרמת אולם התרבות החדש באריאל, בעוד שרון נחמן מחזיק בעמדות פוליטיות ימניות הפוכות לחלוטין.

נכון אמנם שידידותם של השניים כבר תוארה בכתבתו של יונתן ריגר, ששודרה בחדשות 2 לפני שנה בערך, אבל הפעם נוסף לסיפור טוויסט מוזר: מסתבר כי נחמן וגוב נוטלים זה חודשים אחדים איזו תרופה משונה, "פורמולה צמחית", שהביאה להקלה משמעותית במצבם, ואולי אפילו תביא, בסופו של דבר, לריפוי מלא של מחלתם.

את התרופה הזאת, נאמר בכתבה, פיתח ה"ממציא" הישראלי חנן אלרז – מי שהתברר בדיעבד כגיבור האמיתי של הכתבה – אדם נטול השכלה מדעית מוכחת ("בקושי סיים 12 שנות לימוד", הכריזה מצליח בהתפעלות, כאילו העדר השכלה פורמלית הוא דבר שראוי לזקוף לזכותו של אדם). אלרז רואיין בכתבה בהרחבה, והוצג כ"צלע השלישית" בחברותם של גוב ונחמן. בין היתר הכריז כי "עולם הרפואה שכח שכל התרופות שיש לו ביד הן מן הצומח. הצומח יכול לתת פתרון לכל דבר בעולם"[!].

כתבתה של מצליח היא אחת הדוגמאות המבישות ביותר לחוסר אחריות עיתונאית, וקשה להבין איך נמצא עורך בחברת החדשות של ערוץ 2 שאישר את שידורה. מן הצד המדעי לא היה שם ולו דבר שניתן להיאחז בו. מה יש בעצם באותה "פורמולה" מסתורית שפיתח אלרז? כיצד הגיע אלרז למסקנה שניתן לרפא באמצעותה את הסרטן? אלרז עצמו לא סיפר אלא שניסה את התרופה על כמה ממקורביו (כמה? זאת לא אמר), ונחל הצלחה בהיקף של כ-80%.

אבל מה היתה המתודה – אם בכלל היתה כזו – שבאמצעותה פיתח אלרז את התרופה? האם ניסה מאות פורמולות אחרות לפני שהגיע למסקנה שאחת מהן אמנם פועלת? האם הפורמולה מסוגלת לרפא את כל סוגי הסרטן או רק סוגים מסוימים? ומהו המנגנון הביולוגי שבאמצעותו פועלת התרופה? על אף אחת מהשאלות הללו לא ניתנה תשובה בכתבה של מצליח, ונראה שמצליח גם אינה מתעניינת בשאלות מסוג זה. היא עסוקה בעיקר בהתפעלות חסרת מעצורים מהמצאתו של אלרז, ופחות בסוגיית אמיתותן של טענותיו מרחיקות הלכת.

איני רשאי לטעון שאלרז הוא שרלטן, שהפורמולה הצמחית שפיתח היא רק אחת בשרשרת ארוכה של "תמציות צמחים" אחרות שהמציאו אינספור שרלטנים בעבר, שהבטיחו (ועודם מבטיחים) לרפא חולים מיוסרים ממחלותיהם הנוראות; איני רשאי לטעון שהפורמולה של אלרז אינה נבדלת, למעשה, ממגוון תרופות-דמה שהכילו "שמן נחשים" או "מים קדושים", ושנמכרו בעבר על-ידי כל מיני רוכלים נודדים נטולי הכשרה רפואית; איני רשאי לטעון כך, משום שאין לי שום הוכחה חד-משמעית לטענות הללו, ואינני רוצה להיות חשוף לתביעת דיבה.

אבל אני רשאי לטעון שכתבתה של מצליח היא דוגמה מובהקת לעליבות עיתונאית, משום שמצליח עצמה לא ביקשה מאלרז שום הוכחות ליעילות התרופה שלו, ונתלתה רק בסיפוריהם האישיים (האנקדוטליים) של גוב ונחמן – שאינם בעלי ערך מדעי כלשהו, ושלא ניתן להסיק מהם דבר.

 

רינה מצליח וחנן אלרז בכתבה ב"אולפן שישי" (צילום מסך)

רינה מצליח וחנן אלרז בכתבה ב"אולפן שישי" (צילום מסך)

מצליח ציינה כי אלרז הוא "ממציא ידוע", שעובד על הפורמולה בשיתוף פעולה עם "מעבדות בארץ ובחו"ל"; אילו מין מעבדות? מה יש בכלל במעבדות הללו? למי הן שייכות? איפה בדיוק הן נמצאות? בחו"ל? איפה בחו"ל? בארצות-הברית? בבלגיה? בטנזניה? בחצי האי סיני? ומהו הידע הרפואי המסתורי שבו מחזיק אלרז (כזכור, אדם נטול כישורים מדעיים מוכחים כלשהם) שבאמצעותו פיתח את התרופה המופלאה? מי הוא, בעצם, אלרז? "ממציא"? מה זאת אומרת? מה הוא המציא?

בדיקה בגוגל מעלה שאלרז התארח פעם בתוכנית הטלוויזיה של ערוץ 10, "הכרישים", שבה התבקשו אנשי הון לספק מימון לכל מיני מפתחים וממציאים. אלרז הופיע בתור ממציאהּ של איזו "מברשת שיניים תלת-ממדית", ואמנם זכה להשקעה נדיבה מצדו של אחד מה"כרישים". מלבד זאת, הרשת אינה מציעה מידע רלבנטי נוסף בנוגע להמצאותיו ולהישגיו המדעיים. האם אין לו הישגים מדעיים נוספים? האם הפורמולה מרפאת הסרטן שהמציא היא התרופה הראשונה שפיתח? ואם לא, מה עלה בגורלן של תרופות אחרות שהמציא? השאלות רק נערמות ונערמות, ותשובות אין.

בשיחה שניהלו מצליח ודני קושמרו, מנחה "אולפן שישי", לאחר שידור הכתבה, ניסתה מצליח לסייג כמה מן הדברים שנאמרו בכתבה, והדגישה כי אין עדיין הוכחות מדעיות ליעילותה של תרופת הפלא. עוד אמרה מצליח ש"אין ספק שהפורמולה הזאת שהמציא הבחור הצעיר הזה, הפורמולה הזאת שווה בדיקה רצינית. תראה, מיליארדי דולרים הושקעו במחקר למצוא תרופה לסרטן, הרוב על-ידי חברות התרופות. אין פריצת דרך [...] עכשיו אני מרגישה [...] שחוקרים פתוחים לנסות ולבדוק גם כיוונים אחרים, ולא דרך חברות התרופות, פשוט לבדוק ולתת סיכוי לדברים אחרים, ואולי גם לפורמולה הזאת ייתנו סיכוי ויבדקו אותה כמו שצריך".

גם בגוף הכתבה הודתה מצליח כי "רופאים ששוחחנו איתם מעידים כי בלי קשר לתרופה כזאת או אחרת, קיימת תופעה של עצירה בלתי מוסברת בסרטן לתקופה מסוימת. עם זאת, הכל מסכימים שהפורמולה הזאת שווה בדיקה. בבית-חולים גדול בארץ היא כבר נבדקה במעבדה, ובבית-חולים אחר שוקדים בימים אלה על הצעת מחקר לנסות את התרופה על חולים חשוכי מרפא". מצליח לא טרחה לציין באילו בתי-חולים מדובר, מה העלתה בדיקת המעבדה (ומה בעצם נבדק באותה בדיקה), ומדוע בכלל ראוי לקבוע ש"הפורמולה הזאת שווה בדיקה". השאלות המדעיות – שהן גם המעניינות והחשובות ביותר במקרה זה – כמעט שלא נשאלו, וודאי גם שלא נענו, כאילו מדובר בזוטות בלבד, שאין טעם להקדיש להן זמן.

לנוכח כתבתה המקוממת של מצליח קשה שלא להיזכר בפרשייה המביכה שכונתה "מדבקת המיליארד". למי ששכח, דובר גם אז ב"ממציא" לא מוכר, שפיתח מדבקת פלא המאפשרת לערוך מעין בדיקת אק"ג קלה ופשוטה, ללא מכשור מסובך ויקר, ושיכולה, על-פי ממציאיה, להתריע על התקפי לב חצי שעה לפני התפרצותם. החברה שפיתחה את המדבקה טענה כי הצליחה לגייס כ-370 מיליון דולר ממשקיעים, ונמצאו אף כמה רופאים שהתרשמו מההמצאה – כל זאת לפני שהתברר שמדובר בבדיה ותו לא, ושאין למדבקה שום ערך של ממש.

העיתונאים, שהכסף הגדול לכאורה עיוור גם את עיניהם, מיהרו לדווח על "מדבקת המיליארד", וזמן קצר לאחר מכן נאלצו לאכול את הכובע. אם הכתבה של רינה מצליח ועורכי "אולפן שישי" מעידה על משהו, כי אז יש להסיק שהעיתונות לא למדה דבר מאותה פרשה. במקרה של כתבתה של מצליח העניין חמור הרבה יותר, משום שהיא מעניקה לחולים קשים תקוות שעלולות להתברר כתקוות שווא, ואנשים רבים עלולים לתלות בהן את כל יהבם וכספם. יש דברים שלא עושים, ויש דברים שלא אומרים. צריכים להיות גם דברים שלא משדרים. הכתבה ב"אולפן שישי" היא דוגמה לכך.