עד צהרי יום חמישי הצליחה מסיבת עיתונאים מנומנמת מחיפה לספק משב דלוח לאתרי הספורט. ניר קלינגר, מאמן הפועל חיפה, דיבר לקראת הדרבי ביום ראשון. לאחר ששיחרר ציטוט עייף לשביעות רצונם של העיתונאים ("דרבי הוא משחק על עונה שלמה"), המתינו כולם עם המתאבן הזה למסיבת העיתונאים הבאה, עם מאמנה החדש של מכבי חיפה, אריק בנאדו.

לקראת האירוע, בסביבות השעה 13:30, שברו ערוץ הספורט ו-one את לוח השידורים הטלוויזיוני וחתכו למתחם האימונים של מכבי חיפה. בנאדו ישב על במה מקושטת בצבעי ירוק. שישה מיקרופונים של רשתות טלוויזיה ורדיו נפרשו מתחת לסנטרם של המאמן החדש ושל עוזרו הטרי, אורי אוזן. שום דבר לא היה אמור להפר את השגרה המפוהקת שבה העיתונאים שואלים שאלות צפויות והמאמן מחזיר להם באותה מטבע, כמיטב המסורת.

בנאדו לא איכזב. הוא טרח ברהיטות ובביטחון על הערימה ההולכת ותופחת של הקלישאות. "יש חומר טוב בקבוצה, יש הרבה מטרות, הליגה עוד ארוכה, דרבי הוא משחק נורא חשוב, יהיה מאבק מעניין מאוד, נעשה הכל לשמח את האוהדים, זה מאבק יוקרה על העיר, יש לנו שחקנים מוכשרים וחכמים, יש לנו הרבה עבודה". טקסט ראוי להעתק/הדבק גם לג'וב הבא שלו.

בעוד עורכי האתרים מנסים לנפות כותרת ראויה מהגבבה הזו, הפר לפתע את המונוטוניות איציק אהרונוביץ', פרשן במקומון "כוכב נשר" ושחקן עבר במכבי חיפה. אהרונוביץ' נחשב לפרשן חריף ותקיף, הידוע בקרבתו לקפטן הקבוצה, יניב קטן.

אורי אוזן במסיבת העיתונאים ביום חמישי (צילום מסך

אורי אוזן במסיבת העיתונאים ביום חמישי (צילום מסך

אהרונוביץ' פנה לאורי אוזן, שפרש ממשחק לפני כמה חודשים ומאז כתב מדי פעם טורי פרשנות בספורט "הארץ" והופיע באולפן החדשות של one. אוזן התגלה כפרשן אינטליגנטי, שנעים לקרוא אותו ולהקשיב לדבריו.

"לפני שבועיים וחצי פוטר ראובן עטר ממכבי חיפה", פתח אהרונוביץ' את שאלתו, "ואתה היית פרשן של ערוץ 50, one. אני במקרה צפיתי באחת ממהדורות החדשות וראיתי אותך מפרשן על מכבי חיפה ומפרשן על יניב קטן, וחותך אותו לרסיסים בצורה אגרסיבית. אני הסתכלתי עליך והייתי בשוק. אמרתי לעצמי או שאתה לא מבין מה שאתה מדבר, או שאתה לא יודע משום דבר. אחרי מה שאמרת עליו, איך אתה בתור עוזר יכול לחיות עם יניב?".

אוזן, שנראה נבוך, ניסה להיחלץ באלגנטיות מהמוקש. "תודה על השאלה הקלה... תודה על קבלת הפנים הנעימה", שיחרר סגי נהור מעודן. "כתבתי גם ב'הארץ', שכחת, לא רק ב-one. בכל מקרה, אני הייתי מאחל לעצמי עשירית מהקריירה שיניב עשה. הוא היה שחקן הרבה יותר טוב משאני הייתי, אני גאה לאמן אותו ולנסות לעזור לו להשיג עוד תארים ואליפויות, ואני מאמין שכעוזר של אריק נעשה את זה".

אהרונוביץ' לא הרפה. "לא ענית על השאלה", התעקש, "אתה חתכת את קטן בצורה אינטרסנטית ואגרסיבית". בשלב הזה עבר אוזן את לנוסח ברור ומבואר, לטובת המתקשים: "אמרתי שאני מעריך מאוד את יניב כשחקן, יש לי קשרים טובים איתו באופן אישי. דיברתי על סיטואציה מסוימת שנוצרה, וכפרשן עשיתי את זה. עכשיו עברתי לכובע אחר, כעוזר מאמן. אני מאוד שמח להיות פה ואני מאוד אשמח לעזור ליניב כמו שאמרתי".

אהרונוביץ' אינו טורח להסתיר את קרבתו ליניב קטן, שאת עלבונו בחר לתבוע במפגיע מעוזר המאמן. "אני כמו אבא בשבילו, גידלתי אותו מגיל 11", סיפר בראיון רדיו. לפני כחודש, כשקטן נכנס למסלול התנגשות עם מאמנו ראובן עטר (שבינתיים פוטר), אהרונוביץ' נשמע בכמה תוכניות רדיו ממטיר על עטר אש וגופרית. לפני כחודש, אחרי הפסד של מכבי חיפה, הוא אמר ברדיו ללא הפסקה: "עטר הוא אחד המאמנים הכי גרועים שראיתי בימי חיי". על הקביעה הזו, שחתכה את עטר לרסיסים בצורה אגרסיבית, חזר הפרשן, שחקן העבר והמקורב בהווה, גם במקומון שבו הוא כותב.

התקרית השולית הזאת היא הזדמנות להתבונן שוב בליקוי המאורות הקבוע בתקשורת הספורט, שבה הכל אישי: ביקורת מקצועית לגיטימית עלולה להתפרש כחיסול חשבונות או כפגיעה מכוונת, או לפחות כעלבון שיש לתבוע בבוא היום. לא מתקבל על הדעת שפרשן פשוט עושה את עבודתו כשהוא מבקר שחקן או מאמן, ולכן מובן מאליו ש"לא יוכל לחיות" עם נוכחותו של המבוקר לשעבר בכובעו החדש כעוזר מאמן. אינטגריטי מקצועי הוא, לעתים, פקטור קלוש בעולם תקשורת הספורט, עד כדי כך שפרשן לא יהסס להטיח בקולגה לשעבר את עלבונו של בן-טיפוחיו תחת מסווה של שאלה תמימה.

לשיטתם של אהרונוביץ' ודומיו, עולם הספורט הוא בצה קטנה וטובענית, שבה או שאתה מטביע את אויביך או שאתה מושיט מוט הצלה לחביביך. אהרונוביץ', כמו אוזן, הוא שחקן עבר שהתגלגל לצדו השני של המתרס, אלא שלעומת עמיתו, הוא לא הפנים את חוקי המשחק התקשורתי. מבחינתו, מסיבת עיתונאים היא בסך-הכל הזדמנות לערבב עוד קצת את המים העכורים בבריכה המהבילה והמשפחתית שהוא חלק ממנה.

בין חולון לברצלונה

איזו סיבה הגיונית יש לערוץ הספורט לחבל במוצר הכי נצפה שלו – משחקי קבוצת ברצלונה? ביום ראשון שעבר, במשחק הליגה מול לבאנטה, החל שידור המשחק רק בדקה השישית. הסיבה: שידור משחק הכדורסל בין חולון למכבי תל-אביב גלש מעבר לשעה 22:00.

התמיהה גדולה מפני שאת שעת משחקי הכדורסל קובע ערוץ הספורט על-פי צרכיו, בשיתוף מינהלת הליגה. שעת המשחק בחולון נקבעה ל-20:30 ולא לקחה בחשבון אפשרות להארכה במשחק או לפחות סגירה הולמת של האירוע – סיכום וראיונות.

אם המשחק בחולון לא היה מוכרע כבר בשלב מוקדם, ייתכן ששידור המשחק בספרד היה מתחיל בכלל לקראת סיום המחצית. רק במזל ברצלונה לא כבשה הפעם בדקות הפתיחה, כמו שקורה אצלה במשחקים רבים, כך שהנזק היה מזערי. אבל ההתנהלות היתה שלומיאלית, לא כיבדה את שני השידורים ולא את הצופים.

בקטנה

one: "בלעדי" אחרי שנתיים וחצי

one: "בלעדי" אחרי שנתיים וחצי

במשך שנתיים וחצי איש לא מנע מ-one לחשוף את המשפט הפלילי שבו נתבע עובד מחלקת הכדורסל של מכבי תל-אביב בטענה כי תקף אוהד של הפועל תל-אביב. בידיעה שזכתה ללוגו "בלעדי" נכתב: "עד כה הצליחו במכבי תל-אביב לשמור בשתיקה את הפרשה, אך התחלת המשפט ודיון שני שאמור להתקיים במהלך חודש דצמבר בבית-המשפט השלום בתל-אביב הציף את הפרשה כלפי מעלה". ניסוח עילג ואומלל שמנסה להתהדר בהישג עיתונאי, אבל מעורר ממילא את השאלה, אם מישהו ניסה להשתיק את הסיפור, מדוע ב-one התעוררו רק עכשיו?

לתגובות: yegerm9@walla.co.il