את הצעקות של אנשי "יציע העיתונות" לא תשמעו בסיפור הזה, אבל יש בו כל המרכיבים המוכרים לכל אוהד ספורט: התלהמות, אמוציות וסגירת חשבונות. הכל משום שראובן עטר, מאמן מכבי חיפה, אסר על שחקן הקבוצה להגיע לצילום מיוחד עבור מגזין פתיחת העונה של "מעריב". ולמה? בגלל "שורה או חצי משפט" שלא היו לרוחו של המאמן. כך לפחות כתב העיתונאי יוני הללי בטור מיוחד שהוקדש כולו לזעמו על "הוד מעלתו המתולתל", הלוא הוא עטר.

מה היו אותם שורה או חצי משפט שהכעיסו את עטר, את המידע הזה הסתיר הללי מקוראיו, אבל הווטו שדפק את הצילום היה בעיניו לא פחות מ"הכרזת מלחמה". על פניו, דומה שמי שהכריז מלחמה הוא דווקא הללי עצמו. מאז תקרית התצלום המסתורית סופג עטר ב"מעריב" אש בכינון ישיר. מכבי חיפה נוצחה בשני המשחקים הראשונים של העונה, ומטבע הדברים המאמן הוא שק החבטות. אלא שהטור החד-צדדי של הללי מטיל צל כבד של חשד על ביקורתו המקצועית.

ההתחלה היתה אופטימית. עטר הוחתם בקיץ למאמן מכבי חיפה, הקבוצה שבה גדל, והגשים בכך חלום אישי. בשנתיים האחרונות, בכל פעם שמכבי חיפה נקלעה למשבר תחת המאמן אלישע לוי, צץ שמו של עטר שוב ושוב בדיווחיו של הללי כמי שעשוי להחליפו או ראוי לכך. לפני שלושה חודשים זה קרה, האוהדים היו מרוצים, והתקשורת השתפכה על רגע קסום ורומנטי.

אלא שהאידיליה לא החזיקה לאורך זמן. לפני כשבועיים אירעה התקרית המדוברת, שעליה כתב הללי במגזין פתיחת העונה של עיתונו: השחקן גוסטבו בוקולי כבר יצא מביתו להצטלם, אבל בהוראת מאמנו נאלץ לחזור כלעומת שבא. במקום טקסט ותצלום של בוקולי, קיבלו הקוראים השתלחות של הכתב במאמן. "ימי פוטין עדיין כאן, אבל שלטון הדיקטטורות מסביבנו קורס, וכל אלה שניסו להשתיק מחאה וביקורת, סופם להיות מוחרמים", איבד הללי פרופורציות באין מכלים.

הללי רמז בטורו שעטר פוגע במנגנון היחצנות המשומן של הקבוצה, ניבא שאפילו רוכשי המנויים יצביעו ברגליים, איבחן את עטר במיומנות של פסיכיאטר ריאליטי מצוי כ"מי שחי תחת תחושה בלתי פוסקת של חשדנות ונרדפות", הזהיר במשתמע את הנהלת הקבוצה שהנ"ל עתיד לגרור אחריו "מועדון שלם למלחמות" והכתיר אותו כיורש דיקטטורים ידועים לשמצה - וכל זה בגלל התצלום שלא יצא אל הפועל. אפשר היה לקוות שהעורך יתעורר בשלב הזה וירגיע את הכתב הנעלב, אלא שהטור במגזין פתיחת העונה היה רק יריית הפתיחה.

מכאן המשיך הללי לגרור את קוראיו למלחמה האישית שלו. את שני הפסדי הליגה הראשונים של מכבי חיפה הוא הפיל בעיקר על המאמן. בסיקור המשחק ביום ראשון כתב כי התבייש בשביל מרבית אוהדי הקבוצה. הסיבה: בעקבות הפסד הבית, הם עלבו בבעלים יעקב שחר ועודדו את עטר, ולא ההפך, כפי שהללי סבור שצריך להיות.

"עטר הוא מאמן התקפי. חדש? ממש לא. הוא גם שחצן. ואם הוא לא שחצן, אז הוא לא מבין את המצב של קבוצתו", כתב. בהמשך מנה הללי את הבעיות בהרכב וקבע שאין סדר, אין סבלנות, אין ארגון, לא שיטה ולא דרך. לאג'נדה הזאת הוא גייס קולות עלומים ("אמרו אתמול במכבי חיפה"), שחששו שבמקרה של כשלונות, יטיחו האוהדים ביקורת בשחקנים ובבעלים "במקום במאמן". בחדר ההלבשה, פירט הללי, "היתה ביקורת על שחקני ההגנה, על השיטה ועל המאמן". מי ביקר, מה בדיוק אמר, הללי לא נתן לשום עובדה לבלבל אותו, או את הקוראים שהולעטו במידע התלוש הזה.

בעיתון המתחרה, הפלא ופלא, חושבים שהבעיה אינה המאמן. בעוד הללי חובט בעטר במגזין של "מעריב", התראיין המאמן בהרחבה באותו יום לפרויקט הפתיחה של "ידיעות אחרונות", ותצלומו התנוסס בגאון בשער. ביום ראשון השבוע, אחרי ההפסד לקריית-שמונה, הוא העניק ראיון של 400 מלה ל"ידיעות" ("ברגעים כאלה צריך לקחת אחריות"), בשעה שב"ישראל היום" ציינו כי העיתונאים לא קיבלו מעטר תשובות.

בידיעה על הקבוצה ב"ידיעות", מאת דוד בן-שימול, המסקר את מכבי חיפה, לא הופיעה מלת ביקורת אחת על עטר. מי שספגו את האש על ההפסד בשבת היו השחקנים: "הביקורות על שחקני ההגנה הן לא רק מהיציעים ומהתקשורת, אלא גם בתוך המועדון, בין השאר של שחקנים על שחקני ההגנה". גם בסיקור המשחק לא נכתבה מלה שלילית על עטר.

ביום שני פירסם בן-שימול ידיעה גדולה על מכבי חיפה, שכללה ביקור בטירת-כרמל, עיר הולדתו של עטר. הכתב שוחח עם אוהדים בתחנת טוטו מקומית, וכולם הביעו תמיכה גורפת במאמן מכבי חיפה: "אוהבים אותך", "מחזיקים לו אצבעות", "בעזרת השם הוא יצליח" ו"הוא עוד ייקח אליפות". עם עיתונות מפרגנת כזו ברור למה עטר מעדיף את "ידיעות".

העמדות המנוגדות לחלוטין של שני העיתונים מדברות בעד עצמן: משחק הורדות ידיים גבוה מעל ראשי הקוראים. את מה שקרוב לאמת, או על פניו נגוע פחות באינטריגות, אפשר בינתיים למצוא ב"הארץ" וב"ישראל היום".

תקציר העניינים

ניצחון של מנצ'סטר יונייטד, שחזרה מפיגור בזכות הכוכב החדש שלה, אינו סיבה מופרכת לשער בספורט "ידיעות אחרונות". ועדיין אפשר לתהות למה משחקים שהסתיימו מאוחר יותר מזה שבליגה האנגלית ורלבנטיים יותר לקוראים לא זכו לשער. למשל, הניצחון החשוב של נבחרת ישראל בכדורסל במוקדמות אליפות אירופה על אסטוניה, או הניצחון של הפועל תל-אביב בליגת-העל בכדורגל, ואפילו הניצחון הראשון העונה של ריאל מדריד בספרד.

התשובה לבחירת העיתון קשורה דווקא לאינטרנט, או ל"תקצירי משחקים", בונוס שמוסיף מאות אלפי צפיות בחודש. העונה השתנתה מפת התקצירים באופן מהותי. one רכש את הזכויות לליגת-העל בישראל, שבאופן לא מפתיע נחתו גם ב-ynet. שני האתרים הם בבעלות נוני מוזס. מי שהפסידו את הליגה הישראלית הם ערוץ הספורט ואתר "וואלה". ב-ynet לא הסתפקו בכך והשקיעו כסף גם ברכישת תקצירי הליגה האנגלית והליגה הבלגית, שם משחקים כמה ישראלים. כיוון שספורט "ידיעות אחרונות" אחראי גם על ספורט ynet, אפשר למצוא בעיתון הפניות בולטות לתקצירים באתר.

ערוץ הספורט מחזיק בתקצירי הליגה הספרדית, האיטלקית (המשחק המרכזי), ליגת האלופות, ליגת-העל בכדורסל, מכבי תל-אביב באירופה ונבחרת ישראל בכדורגל. נוסף לליגת-העל בכדורגל, מחזיק one גם בליגת הכדורסל. מי שנותר בלי אף תקציר הוא "וואלה", שעתיד לאבד אחוזי רייטינג.

עבור ynet, שרודף אחרי "וואלה" בטבלת המדרוג, תקצירי הליגות הם תוספת כוח. ביום שני בבוקר הזמינה כותרת הספורט הראשית את הקוראים: "צפו בשלושער של ואן פרסי". מכאן גם הסיבה לכך שמנצ'סטר יונייטד שווה ב"ידיעות" יותר מנבחרת ישראל בכדורסל. הליגה האנגלית עתידה העונה לקבל ב"ידיעות" מקום מכובד יותר לעומת עונות קודמות. ואיך יגיבו ב"וואלה"? האם יכניסו את היד לכיס, או שיצמצמו את הסיקור על אנגליה? הכל תלוי במצב התקצירים.

עידן אחר

ערוץ הספורט היכה שוב. אחרי שרכש את זכויות האולימפיאדה, סגר הערוץ גם על שידור משחקי נבחרת ישראל בכדורגל במוקדמות המונדיאל. המשחק הראשון יתקיים ביום שישי הקרוב.

עד כה שודרו משחקי הנבחרת כמעט תמיד בערוצי ברודקאסט – ערוץ 1 או ערוץ 10. מעמדה הציבורי הנמוך של הנבחרת ואיבוד אמון הקהל גרמו לכך שאף אחד לא מיהר לקנות. אפילו לא השחקן החדש בשוק, ערוץ 9. מי נשאר? ערוץ הספורט.

אלא שבעקבות כך מתעוררת בעיה קטנה. משחקי נבחרת ישראל אמורים להיות בערוץ חינם. ערוץ הספורט אכן ישדר אותם בערוץ בסיס, החינמי למנויי הכבלים והלוויין, אבל מה יהיה עם צופי עידן+, שאינם מחוברים לערוץ הספורט? הרגולציה אינה יכולה להתערב בשוק חופשי של מאבקי זכויות ואין בסמכותה לאלץ שום גורם לרכוש משחקים, ולכן אוהדי כדורגל שרכשו את עידן+ ייאלצו לחפש חברים עם הממיר הנכון.

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר בתגובה: "במסגרת סמכותה הבטיחה המועצה כי משחקיה הרשמיים של נבחרת ישראל בכדורגל ישודרו באופן שיתאפשר לכלל מנויי הכבלים והלוויין לצפות בהם, בכך שקבעה כמדיניות כי משחקים אלו ישודרו בערוץ הכלול בחבילת הבסיס. המועצה איננה מפקחת על מערך עידן+, ולפיכך אין באפשרותה לחייב שידורים במערך זה".

לתגובות: yegerm9@walla.co.il