החומרים מדהימים: מול המצלמות אנחנו רואים כיצד בעלה של פוליטיקאית בכירה מתערב פעם אחר פעם בראיון שהיא מעניקה לעיתונאית, שם מילים בפיה ולוחץ עליה באגרסיביות להסתיר מידע אקטואלי ורב-ערך על מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית.

הבעל: שמוליק סילמן. הפוליטיקאית: עידית סילמן, חברת ימינה ועד לאחרונה יו"ר הקואליציה. מי שפרישתה לאחרונה מאיימת על שלמות הממשלה, ומקרבת את האפשרות לחזרתה של סחרחרת הבחירות. העיתונאית: מירי מיכאלי, כתבת מגזין בחדשות 13. המועד: יוני 2021, עם הקמת הממשלה.

"הוא קיבל הצעה מראש הממשלה?", שואלת מיכאלי את סילמן אם נתניהו ניסה לפתות את בעלה בתפקיד כדי שישפיע עליה לעזוב את ימינה ולסכל את הקמת הממשלה. "את זה תצטרכי לשאול אותו", עונה עידית סילמן. שמוליק סילמן, שיושב בסמוך ועוקב אחרי הראיון, מתפרץ: "אני קוטע את זה כי זה דיני נפשות", הוא אומר ופונה לאשתו: "את צריכה לומר 'נתניהו דיבר על דברים אידיאולוגיים. אני אומרת למצלמה חד וחלק - נתניהו אף פעם לא הציע לבעלי שום דבר ולא ידע על הנושא הזה'".

"למה אתה שומר עליו?", שואלת מיכאלי. "מה זאת אומרת, נראה לך שמישהו יגיד לך…", אומר הבעל ומיכאלי מדגישה: "שנייה, המציאות, קודם כל האמת, קיבלת הצעה מראש הממשלה, כן או לא". והוא עונה: "קיבלתי הצעה, לא מראש הממשלה. זה לא רלוונטי".

"עידית תקשיבי, אידיאולוגיה בלבד", פונה שוב סילמן לאשתו. מיכאלי: "תקשיב, אני עיתונאית. אתה אומר לה להגיד דבר שהוא לא נכון, כי אתה מספר שכן קיבלת הצעה, זה לא יעבור אצלי". אך סילמן מתעקש ופונה לאשתו: "את צריכה להגיד 'נתניהו בשיחה עם בעלי לא הציע לו שום תפקיד".

כתבת חדשות 13 מראיינת את עידית סילמן תוך שבעלה, שמוליק סילמן, מתערב שוב ושוב בראיון - חומר מצולם שנגנז ושודר שנה אחר-כך בחדשות 13 (צילום מסך)

כתבת חדשות 13 מראיינת את עידית סילמן תוך שבעלה, שמוליק סילמן, מתערב שוב ושוב בראיון - חומר מצולם שנגנז ושודר שנה אחר-כך בחדשות 13 (צילום מסך)

איזו סצנה. איזו דרמה. בחדשות 13 ודאי ליקקו את האצבעות: באו לקבל עוד ראיון פוליטי וקיבלו - און קמרה - חילופי דברים נפיצים שבהם בעלה של נבחרת ציבור מתרה בה להסתיר כיצד ניסו לשחד אותו בתפקיד ולסכל הקמת ממשלה. אז זהו, שלא. הדברים כלל לא שודרו. כך נראתה הסצנה אחרי העריכה: "ראש הממשלה שוחח עם בעלך, והוא קיבל גם הצעה?", שואלת מיכאלי, וסילמן עונה "הצעה לתפקיד הוא לא קיבל מראש הממשלה". מיכאלי: "ממישהו אחר?". סילמן: "יש מצב". הצילומים בכיכובו של שמוליק סילמן - נגנזו.

עד אתמול. אתמול שידרו בחדשות 13 כתבה על מעורבותו של שמוליק סילמן בפעילות הפוליטית של אשתו. סילמן לא רק מתערב בראיונות של אשתו, טענו בחדשות 13, הוא גם מתערב באופן ישיר בחקיקת חוקים בישראל. סילמן, מנהל שיווק בקופת חולים מאוחדת עד לקיץ שעבר, היה פעיל ביותר בדחיפת חוק איחוד מוקדי החירום הטלפוניים. בכתבה שודרה גם הסצנה הגנוזה.

מדוע בחדשות 13 גנזו בזמן אמת את ההקלטה של שמוליק סילמן? בכתבה אתמול סיפקו תירוץ - לא ידענו אז כי מדובר בדפוס פעולה של הבעל - וניסו לצייר את מיכאלי כלוחמת אמיצה לחשיפת האמת. ניסיון פתטי: הרי בסופו של דבר, מיכאלי שיתפה פעולה עם הזוג סילמן. היא אמנם הביעה קולות מחאה רפים בעוד סילמן הבעל מכתיב שורה אחר שורה בריאיון, אך בסופו של דבר היא לא השליכה בחמת זעם את האוזניות ויצאה מהמקום. היא נשארה לשבת, והגישה לצופים את הראיון הלעוס והמעובד.

מדוע דווקא עכשיו התעשתו בחדשות 13 ושידרו את החומרים הגנוזים? ברשתות החברתיות התשובה התגלגלה ישר לחור השחור ששואב תדיר את השיח הפוליטי בישראל: כן ביבי, לא ביבי. תומכיו של ראש הממשלה לשעבר האשימו את חדשות 13 בניסיון לסייע לממשלה, מתנגדיו שיבחו את החשיפה.

האמת כנראה פרוזאית עוד יותר: הכתבה בחדשות 13 אתמול שודרה ראש בראש מול ראיון שהעניקה עידית סילמן לעמית סגל בחדשות 12, ראשון מאז פרשה מהקואליציה. ב-12 קיבלו את האישה, ב-13 החליטו לנפנף בבעל. "אצלנו אין קטעים גנוזים שניזכר להעלות כשנוח פוליטית", לעג סגל כשצייץ את הראיון בטוויטר.

אך הטענה שנקמנות נגד חדשות 12 וסגל היא שהכתיבה את עיתוי פרסום התחקיר של חדשות 13 מסיטה את תשומת הלב מהדבר החשוב באמת: העובדה שבחדשות 13 החזיקו בחומר עיתונאי בעל ערך, והעדיפו לגנוז אותו ולשדר עוד ראיון סטנדרטי, בשביל לא להסתכסך ואולי לאבד את הראיון הסטנדרטי הבא.

שני הראיונות של סילמן, זה שהעניקה לעמית סגל אתמול וזה שהעניקה למירי מיכאלי לפני שנה, הם דוגמאות מובהקות

הדחף לתקוע אצבע בעין של המתחרים, ואולי חשוב מכך עבור חדשות 13: בעין של הפוליטיקאית שבחרה להתראיין אצל המתחרים - הביא לכך שבחדשות 13 עשו סדר ברצפת חדר העריכה וחשפו את האמת של עידית ושמוליק סילמן. אבל הדחף הבלתי נשלט הזה חשף גם אמת חשובה יותר. זו של העיתונאים המסקרים את הזירה הפוליטית - ולא רק הם. ראיונות עם פוליטיקאים, ולא רק פוליטיקאים, מתרחשים תדיר כשבצד יושבים יועצים, מקורבים, לוחשים על האוזן, מעירים הערות, וגם משנים תשובות אם צריך. והעיתונאים? הם משחקים את המשחק. מעל לראש שלנו.

שני הראיונות של סילמן, זה שהעניקה לעמית סגל אתמול וזה שהעניקה למירי מיכאלי לפני שנה, הם דוגמאות מובהקות. הראיון עם סגל עבש כצפוי: סילמן חוזרת מול המצלמה שוב ושוב על כמה שורות שהוכנו מראש, כמו "הרכבת יצאה מהתחנה" ו"הממשלה חיה על זמן שאול". מהראיון של עידית סילמן עם עמית סגל לא למדנו שום דבר שלא ידענו קודם, בדיוק כמו שמהראיון של עידית סילמן עם מירי מיכאלי לפני שנה לא למדנו שום פרט חדש או מעניין.

בהחלטה של אנשי חדשות 13 לעשות שימוש בחומר הנפץ שעליו דגרו במשך חודשים רק כדי לסגור חשבונות קטנוניים, הם חשפו את ערוותם שלהם, כמו גם של הקולגות שלהם. הרגע הזה, בו נחשפו החוטים בתיאטרון הבובות של הסיקור הפוליטי, הוא שיעור חשוב עבור כל צרכן תקשורת: תמיד יש לתהות מי עוד ישב בחדר, מחוץ לפריים.