הסדר ניגוד העניינים של שלום שלמה, מזכיר הממשלה הנכנס, התפרסם כשהוא מצונזר בכבדות.

שלמה עבד בעבר במשרות ציבוריות, כשהיה ראש המטה של נפתלי בנט במספר משרדי ממשלה, והיה גם יועץ פוליטי לבנימין נתניהו, יאיר לפיד ובנט. אך לצד זאת שלמה עבד גם בתפקידים מצידו השני של השולחן (או לפחות, מה שהיינו מקווים שהוא הצד השני של השולחן), בתפקידים שונים שכללו עבודת לובינג, חיבור וייעוץ לשלל גופים מסחריים.

הסדר ניגוד העניינים משקף רק את החלק הנוכחי בקריירת הדלת המסתובבת של שלמה, העבודה כ"יועץ אסטרטגי, תקשורתי ופרסומי" בחברת פובליסיס, מהגדולות בארץ בתחום הפרסום, ה"ייעוץ" ומה שביניהם. אלא שגם חלק זה לא מובא לידיעת הציבור, והוא מושחר כולו בהסדר שהתפרסם.

ההסדר מציין כי שלמה עבד ב"פובליסיס" מ-2015 והתפטר לאחרונה, אך רשימת הלקוחות בהם טיפל מושחרת כולה, הן בגוף ההסדר והן בנספחים, המצונזרים מא' ועד ת'. מדובר ברשימה נכבדת, הכוללת 25 פריטים. ההסדר מציין גם גוף או אדם נוספים איתם עבד שלמה בשיתוף, אך זהותם מצונזרת גם היא.

"בשיתוף פעולה עם...". מתוך הסדר ניגוד העניינים של שלום שלמה

"בשיתוף פעולה עם...". מתוך הסדר ניגוד העניינים של שלום שלמה

ההסדר מפרט את שם החברה דרכה ניהל שלמה את כספיו ("חברת שלום ואסנת בע"מ"), ושלמה מצהיר כי מעתה ואילך החברה תפעל רק להשקעה של הכסף שהצטבר בקופתה ולגבייה של חובות עבר, אולם בעלי החוב לא מפורטים בהסדר.

הסדר ניגוד העניינים של שלמה כולל צינזור נוסף, תמוה. בפסקה המפרטת את עסקיו של הוריו מצוין כי הם בעליה של תחנת דלק, שטחי מסחר, פרדסים ולולים, ושל דבר מה נוסף.

ליד הפרדסים והלולים. מתוך הסדר ניגוד העניינים של שלום שלמה

אגב, חלק זה של ההסדר חושף ניגוד עניינים בעל משמעות: אביו של שלמה הוא חבר מליאת מועצת הלול מטעם הסוכנות היהודית, שני גופים גדולים בעלי אינטרס.

השמות המלאים המפורטים בהסדר חשופים לגורמים הרשמיים האמונים על הפיקוח עליו, במקרה זה - היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, אולם מוסתרים מגורמי פיקוח אחרים, כמו העיתונות וגופים אזרחיים שונים.

לפי פרסומים קודמים על עסקיו של שלמה, מדובר ברשימה שיש בה עניין רב ושניגודי העניינים בה גדולים ומשמעותיים. בתחקיר שפירסם שוקי שדה ב"דה מרקר" נכתב כך:

"לפובליסיס לקוחות רבים מתחומים שונים, כמו שטראוס, יוניליוור, ביטוח ישיר, סופר-פארם, קבוצת עזריאלי והבנק הבינלאומי. באופן כללי, שלמה אחראי על הבאת לקוחות לחברה, ומלבד זאת הוא גם מספק 'ייעוץ אסטרטגי' ללקוחות מסוימים תחת זרוע פעילות שנקראת פובליסיס אג'נדה, ובהם קבוצת הכדורגל מכבי חיפה שבבעלות איש העסקים יעקב שחר, יבואן וולבו והונדה; חברת פרטנר; התאחדות בתי המלון; החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל); ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ששלמה הוא יועץ אסטרטגי צמוד שלו מאז 2015. במקביל, פובליסיס היא גם חברת הפרסום של ההסתדרות".

מיד בהמשך כותב שדה כי יורם באומן, מעסיקו של שלמה בפובליסיס, כמו גם שלמה עצמו, "סירבו לפרט מי הלקוחות האחרים של קבוצת פובליסיס שמקבלים משלמה שירותי ייעוץ אסטרטגי". שדה מספר כי באומן אמר לו "יש עוד הרבה לקוחות, אבל אני לא רוצה להגיד. זה לא בשביל העיתון". מסתבר שגם במשרד ראש הממשלה סבורים כך.

*  *  *

להורדת הקובץ (PDF, 190KB)