טרור וקבאב

"א-סינארה" ו"פנורמה" מבליטים בשער הראשי שלהם את אירועי האצטדיון בפורט-סעיד במצרים. ב"א-סינארה" זו הכותרת השלישית בחשיבותה, וב"פנורמה" הכותרת הראשית.

"טבח במגרש [...] 74 הרוגים במשחק אל-מסרי מפורט-סעיד מול אל-אהלי", נכתב על שער "א-סינארה". הדיווח נטול הקרדיט נפרש על פני עמוד שלם, מתבסס על דיווחים בתקשורת המצרית ומלווה בשלושה תצלומים מהמגרש. גם מאמר המערכת, החתום הפעם על-ידי העורכת והבעלים וידה משעור, מוקדש לאותו נושא: "היה על העם המצרי לחשוב על מצב החברה לאחר ההפיכה [...] כנראה שהוא נכשל כישלון חרוץ. הגיע הזמן לחשוב גם על אפשרות של כישלון כדי שהמהפכות לא ייתקלו בסכנות".

הפניה נוספת על שער "א-סינארה" מוקדשת לדיווח ממצרים ולפיו השחקן המפורסם ביותר בעולם הערבי, עאדל אמאם, יישלח לשלושה חודשי מאסר באשמת "השפלת האסלאם" בסרטיו "טרור וקבאב", "חסן ומורקוס" ו"הטרוריסט". משפט כזה, מן הסתם, כלל לא היה נערך בימיו של מובארכ.

שער "פנורמה"

שער "פנורמה"

"הלם ואבל כללי במצרים בעקבות אירועי הדמים בפורט-סעיד", נכתב בכותרת הראשית של "פנורמה". על פני שני עמודים, שבהם מודפסות תשע תמונות, מנסה חבר המערכת נסים אבו-חיט (ברוך שובו) לפרשן את אירועי הדמים, אולם התוצאה היא ליקוט דיווחים מכלי התקשורת המצריים, שבעידן שלאחר מובארכ מדווחים כמעט ללא צנזורה.

ב"כל אל-ערב" בוחרים משום מה להתעלם מאירועי המגרש בפורט-סעיד, אך מייחדים להם חלק ממאמר המערכת: "מה שאירע הוא בושה וכלימה, שכן יש מזימות שנרקמות על-ידי יתומי המודח מובארכ", קובעים בעיתון, שלא ראה לנכון לחדש דבר יומיים לאחר האירוע. "הפשע הזה", ממשיך מאמר המערכת, "לא ישכנע אותנו כי הדיקטטורה טובה יותר". במוסף הספורט מדווחים על "המשחק החם" בין סכנין לבית"ר ירושלים, שכזכור, הסתיים בתוצאה 3:0 לסכנין ובמעצרים מקרב אוהדי שתי הקבוצות.

הפלת ג'וזיף

ראש אגף המודיעין לשעבר בצה"ל, האלוף (מיל') עמוס ידלין, אומר כי "בעבר המלצתי להביא להסכם יקר מאוד עם סוריה, והיום ביכולתנו לעשות זאת תמורת מחיר נמוך". דבריו מקבלים כותרת ראשית ב"כל אל-ערב", על אף שנאמרו לפני שבועיים, ב-26 בינואר, בכנס במלאות שנה למהפכות בעולם הערבי שערך המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב.

ב"א-סינארה" מראיין הכתב המדיני חסין סוויטי את יו"ר המועצה הלאומית הסורית, האופוזיציונר פרופ' בורהאן רליון, שאומר: "בשאר פושע ורוצח וגורלו בית-הדין הפלילי בהאג", והדברים מתפרסמים בכותרת הראשית של העיתון. עוד ב"א-סינארה": מכתבו של סגן הנשיא הסורי לשעבר עבדל אל-חלים חדאם מתפרסם במלואו, תחת הכותרת: "חדאם קורא להרכבת קואליציה צבאית בינלאומית להפלת אסד".

ואילו "חדית א-נאס" מבליט בעמודו הראשי את התגרה שפרצה באולפן אל-ג'זירה בין הלבנוני ג'וזיף אבו-פאדל, תומך המשטר הסורי, ליריבו האופוזיציונר הסורי מחיי א-דין לקדאני, שדבריו מצוטטים בשער: "המאבק בידיים נמשך בתוך האולפן, עד שג'וזיף נפל לרצפה!".

קמפיין זועבי

"א-סינארה" חוזר גם השבוע לבכיר החמאס מחמוד א-זהאר, שאומר לעיתון כי "אם ירדן תתיר לנו לעבוד [בתחומה] – נשתמש בכך, ואם לא, נמתין בסבלנות". דבריו מקבלים הפניה בעמוד הראשי. עוד אומר בכיר החמאס כי "איננו פוסלים אפשרות שישראל תצא להרפתקה חדשה בעזה".

הודעתו של עו"ד איימן עודה, מזכ"ל חד"ש, על התפטרותו מהוועדה למאבק בשירות הלאומי מקבלת כותרת בארבעת העיתונים. "א-סינארה" טרח לראיין את עודה ומצטט אותו: "שיכנענו מאות צעירים ערבים להצטרף לאוניברסיטאות במקום לשירות לאומי". העיתון מראיין גם את השר שלום ג'רבי, האחראי על השירות הלאומי, שמופתע מהנתונים שמציג עודה ואומר: "75% מהמתנדבים הערבים משרתים בתוך החברה שלהם ולטובתה".

שער "חדית א-נאס"

שער "חדית א-נאס"

העיתונים עוקבים אחר הדיונים במשפט המתנהל נגד ח"כ סעיד נפאע, לאחר שאירגן ביקורים בסוריה. השורה התחתונה: המשך הדיונים במשפט נדחה. "כל אל-ערב" מדגיש באוזן שמאל בשער דברים שאמרה ח"כ חנין זועבי: "קמפין ההסתה נועד לערער את הלגיטימיות הפוליטית של בל"ד". זועבי מכוונת להפגנות של גורמי ימין מול ביתה. גם "פנורמה" ו"חדית א-נאס" מדווחים על הנושא, אולם מסתפקים בהודעה לעיתונות של חברת-הכנסת. "א-סינארה" מחרים את בל"ד ולכן לא מתייחס ל"קמפיין". במאמר המערכת קובע העיתון במסר לממשלת ישראל: "כולנו חנין זועבי".

"חדית א-נאס" מבליט בכותרת הראשית שלו מסקנה מתוך סקר הבא למדוד את "החוסן הלאומי" של ישראל ושהוצג בכנס הרצליה ה-12: "ישראל מאבדת את הדרוזים והערבים לא בוטחים בכנסת". "האביב הערבי מדאיג את באי כנס הרצליה", נכתב בכותרת הידיעה על הכנס עצמו.

אנחנו ה-10%

מנהל הרשות לפיתוח המגזר הערבי במשרד ראש הממשלה, איימן סיף, הציג לפני שבועיים תוכנית לקידום המגזר. "לא יהיו 10% עובדי מדינה ערבים ב-2012", הוא אומר ל"א-סינארה" בהתייחס להחלטת הממשלה מנובמבר 2007, שלפיה "עד סוף שנת 2012 יגיע שיעור העובדים הערבים בשירות המדינה לכדי 10%". דבריו זוכים להפניה מן השער. כותרת אחרת בשער מצטטת דברים שאמר ח"כ חנא סויד (חד"ש) לכתב זיאד מעדי על אודות אזורי העדיפות החדשים שאישרה הממשלה: "המפה החדשה לא מבשרת טוב לאזרחים הערבים".

"כל אל-ערב" מבליט בשער את דברי הפרשן הכלכלי ד"ר סאמי מיעארי, שקובע: "הכלכלה הישראלית תושפע מהמשבר באירופה, אך היא חזקה ולא תתמוטט". הוא מציין כי אמברגו הנפט על איראן, שהביא לעלייה במחירי הנפט, יגרום לעלייה במחירי החשמל, ומעריך כי חבית הנפט תאמיר למחיר של 150 דולר עד סוף השנה. נבואותיו השחורות מקבלות כותרת שנייה בחשיבותה, כשמתחתיה תחזיותיו של המומחה החקלאי מוסטפא נאטר, שלפיהן "בשבועות הבאים יעלו מחירי הירקות והפירות". נאטר מציע לא להסתמך על החקלאות הביתית כבעבר, בשל מחירי המים הגבוהים.

גם ב"פנורמה" מראיינים את סיף, אולם הכותרת היא "הממשלה מאשרת תוכנית לשילוב המגזר הערבי בשוק העבודה". עוד בעיתון: הבלטה לדיווח על תלונתו של תושב לוד, מוחמד זבארקה, ולפיה "אנשי הביטחון בבית-החולים אסף הרופא תקפו אותי בברוטליות". הכתב חסין אל-עוברה (הכתב בנגב, המסקר גם את המרכז) מביא את תגובת בית-החולים המופיעה בכותרת המשנה של הידיעה: "זבארקה תקף את אנשי הביטחון, שלא היתה להם ברירה אלא להשתלט עליו כדי למנוע ממנו לתקוף אחרים במקום".

פשעים ועבירות קלות

המשטרה פיענחה את רצח גאבי קדיש מיפו, וכל העיתונים מדווחים על כך בהבלטה. ב"א-סינארה" מדגישים גם את הדיווח על רצח מדר מרזוק חטיב מראמה. "הוא קורבן מלחמת כנופיות", קובע העיתון לצד תצלום שיח'ים דרוזים מתפללים ליד ארונו של חטיב ותמונת ראש קטנה שלו, שהביא הכתב-צלם עווד דראוושה. עוד מפנה העיתון משערו לדיווח על הגשת כתב אישום נגד אב וזוגתו מקלקיליה, שכלאו את בתו של האב והתעללו בה במשך שנים ארוכות.

שער "כל אל-ערב"

שער "כל אל-ערב"

נוסף לדיווח על מעשי הפשע הבולטים הללו, עוסק "פנורמה" כהרגלו גם בעבירות ובפשעים חמורים פחות: מעצר חשודים באחזקת אמל"ח בטירה, ירי לעבר רכב ובית בעארבה, שוד מסעדה בסכנין. במתח המקצועי שבין החשוב למעניין, "פנורמה" כושל שוב ושוב כשהוא בוחר להביא לקוראיו ידיעות שהן גם לא חשובות וגם לא מעניינות.

דוגמה קיצונית לעיסוק באזוטריה היא הידיעה של הכתב עומר רביע על תלונתו של תושב באקה אל-ערביה, אבראהים קעדאן, על כך שחזירי בר מטיילים באין מפריע ברחבי העיר. הידיעה, המכילה את תגובת ראש העירייה מורסי אבו-מוך במלואה, כתובה באופן נלעג ופותחת בציטוט מלא של הודעת הדואר האלקטרוני ששלח קעדאן לעיתון.

כדי לחזק את הרושם של עיתונות משובחת וחסרת פניות הנודף מן העיתון, דואג הבעלים בסאם ג'אבר להדפיס שוב את תמונתו בגליון סוף-השבוע, הפעם עם תלמידי בית-הספר א-סלאם בטייבה, שביקרו במשרדי העיתון השוכן בעירם.

ציון מושלם

שער "א-סינארה"

שער "א-סינארה"

"כל אל-ערב" ניצב כמעט לבדו בחזית הסיקור של פרשה המעסיקה מאות אלפים במגזר הערבי. הכתב זידאן חלאייה עוקב ללא לאות אחר ההתפתחויות בפרשות השחיתות שנקשרו בוועדת החאג' והעומרה, והפעם מראיין את שיח' כמאל חטיב בעקבות טענות שהוטחו בו על הטיפול בבעיות שנחשפו. "בעיני, סוגיית החאג' והעומרה נסגרה", מצוטט השיח'. העיתונים המתחרים מתעלמים מהסיפור או נוקטים עמדה חלבית.

העיתונים מבליטים את הישגו של מוחמד וותד מג'ת, שקיבל ציון 800 (מ-800) במבחן הפסיכומטרי. ב"פנורמה" מבליטים את הידיעה על כך בשער.

יאסר עוקבי הוא עורך חדשות ב"ישראל פוסט" ועורך העיתונים "שבע" ו"אל-אוסבוע אל-ערבי" בבאר-שבע והנגב