ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל לאורך הקריירה שלו מערכת יחסים קרובה והדוקה עם עיתונאים, עורכים ומו"לים, אולם בד בבד הוא גם מתדלק עוינות ושנאה פומביים לתקשורת בכלל ולכלי תקשורת ועיתונאים ספציפיים, בהתאם לצרכיו הפוליטיים המשתנים. מאז החלה התקשורת בשבועות האחרונים לסקר באופן בולט את ההפגנות נגדו, המתרחשות ללא הפוגה מאז שנודע על חקירותיו הפליליות לפני כשלוש שנים, טוען נתניהו שהמחאה זוכה לסיקור מוגזם.

"מתדלקים את ההפגנות האלה", כתב נתניהו אתמול בפוסט בדף הפייסבוק שלו, "במיוחד בהתגייסות התקשורתית שאני לא זוכר כמוה". התגייסות התקשורת לסיקור ההפגנות, כתב נתניהו בהמשך, היא "כבר במונחים צפון קוריאניים". נתניהו אף הביא סיוע לדבריו מטור שכתב העיתונאי קלמן ליבסקינד ב"מעריב" ביום שישי האחרון, שטען אף הוא כי התקשורת מעניקה סיקור יתר להפגנות.

אם מניחים בצד את הסגנון המתלהם וההגזמות השקריות של נתניהו, המיועדות לליבוי יצרים והתססה, ניתן לבחון את התוכן שבטענתו. האם ההפגנות המתרחשות בירושלים, מול מעונו, וברחבי הארץ, הן אירוע זניח או שולי, שהתקשורת מסקרת בהבלטה רק בשל רצונה לפגוע בנתניהו, או שמדובר דווקא באירוע חדשותי מרכזי, כזה שכל כלי תקשורת היה מוצא לנכון להקדיש לו זמן ותשומת לב?

"התקשורת מתגייסת למען הפגנות השמאל", תחילת הפוסט של נתניהו (צילום מסך)

"התקשורת מתגייסת למען הפגנות השמאל", תחילת הפוסט של נתניהו (צילום מסך)

אינדיקציה לכך יכולה להיות תשומת הלב שמעניקה התקשורת העולמית להפגנות. בניגוד לכלי התקשורת בישראל, לכלי התקשורת בעולם אין מערכת יחסים עם נתניהו, הם אינם מושקעים בנעשה בישראל ואין להם מניות בזירה הפוליטית המקומית. אם ההפגנות נגד נתניהו הן אירוע זניח שהתקשורת הישראלית מנפחת ומעצימה רק בשל איבתה לנתניהו, הרי שהתקשורת העולמית אמורה להתעלם מהן. רק אם מדובר באירוע חדשותי בעל משמעות גדולה, ניתן לצפות שכלי תקשורת יקדישו להם מקום במשבצת המצומצמת המיועדת לישראל במסגרת מדורי החוץ שלהם.

בדיקה כזו מעלה תוצאה חד-משמעית: כלי התקשורת ברחבי העולם מתייחסים להפגנות נגד נתניהו כאל אירוע חדשותי מהמעלה הראשונה. רק בימים האחרונים התפרסמו עשרות ידיעות בכלי תקשורת מובילים בכל רחבי העולם, שעסקו בהפגנות נגד נתניהו. הידיעות התפרסמו בכלי תקשורת בעלי אג'נדה ליברלית כמו גם בכאלה בעלי אג'נדה שמרנית, בכלי תקשורת פרטיים וציבוריים, במדינות דמוקרטיות ובמדינות אוטוריטריות.

רק הימים האחרונים מעלים עשרות דיווחים ברחבי העולם בשפה האנגלית בלבד. בדיקה נוספת מעלה כי לא מדובר בסיקור אפיזודי - התקשורת העולמית עוקבת אחר ההפגנות מזה זמן ומקדישה לסיקורן מקום קבוע. הנה מבחר מהסיקור שהתפרסם בימים האחרונים:

"אלפים הפגינו, המחאה נגד נתניהו צוברת תאוצה", נכתב ב"וושינגטון פוסט". גם ה"וושינגטון טיימס", מצידה השני של המפה הפוליטית, הקדיש לכך ידיעה תחת הכותרת: "נתניהו תוקף את התקשורת על רקע ההפגנות נגדו". ב"קול אמריקה", הרשת הבינלאומית של הממשל האמריקאי, דווח כי "משטרת ישראל פיזרה בכוח מפגינים מחוץ למעון ראש הממשלה". ב"פוליטיקו" כותרת הדיווח היתה "נתניהו אומר שהתקשורת מציתה שנאה ואלימות כלפיו".

רשת NBC דיווחה על המיצג שהוצב בהפגנה בכיכר רבין. "נתניהו תוקף בחזרה בעקבות המחאה נגדו" היתה הכותרת באתר רשת "בלומברג". המגזין "טיים" דיווח על ההפגנות עם הכותרת "ראש הממשלה הישראלי נתניהו תוקף את התקשורת בטענה לשלהוב גל המחאות נגדו". כותרת כתבת הווידיאו של סוכנות הידיעות "רויטרס" היתה "דור הביבי קם נגד נתניהו".

גם סוכנות הידיעות היהודית-אמריקאית JNS, הממומנת ע"י איל הקזינו שלדון אדלסון, הבעלים של "ישראל היום" התומך בנתניהו, סיקרה את ההפגנות האחרונות והקדישה להן דיווח חדשותי וטור פרשנות. אתר הימין הקיצוני "ברייטברט" הקדיש שמונה אייטמים למחאות בשבוע וחצי האחרונים: "נתניהו יוצא נגד התקשורת בשל המחאות נגדו" אתמול, "אלפי ישראלים צועדים נגד נתניהו" שלשום ועוד.

גם בבריטניה סיקרו את ההפגנות. "אלפים הפגינו נגד נתניהו, המחאה בישראל צוברת עוצמה", נכתב ב"גרדיאן". ב"טלגרף" ההפגנות כיכבו ב"תמונה היומית". ה"סאן דיווח על ההפגנות תחת הכותרת "בנימין נתניהו טוען כי אויביו מבקשים לצלוב אותו כמו ישו אחרי שמיצג בדמות הסעודה האחרונה לעג לו".

גם בקנדה דיווחו על ההפגנות: "אלפי ישראלים מוחים נגד נתניהו", נכתב ב"גלוב אנד דה מייל" ובגלובל-ניוז היתה הכותרת "המשטרה בישראל עצרה תריסר בהפגנות נגד נתניהו". "אלפים מפגינים נגד נתניהו בעוד המחאות מקבלות מומנטום", דיווחה רשות השידור האוסטרלית.

במסגרת הבדיקה נבדקו רק פרסומים בשפה האנגלית, ובכל זאת נמצאו דיווחים רבים בכלי תקשורת מרכזיים גם בארצות שאינן דוברות אנגלית.

"ישראל: אלפים מחו נגד נתניהו, ההפגנות צוברות תאוצה", נכתב ב"דויטשה ולה" הגרמני. "המחאה נגד נתניהו ממשיכה להתרחב", נכתב ברשת France24 הצרפתית. סוכנות הידיעות הצרפתית הבינלאומית AFP דיווחה על ההפגנות תחת הכותרת "המשטרה הישראלית התנגשה עם המפגינים שאלפים מהם מחו נגד נתניהו". גם RT, רשת התקשורת של הקרמלין, דיווחה על ההפגנות: "המשטרה פיזרה את המפגינים במחאה הגדולה ביותר נגד נתניהו עד כה, 12 נעצרו".

בהודו דיווח ה"אינדיאן אקספרס" על המחאות תחת הכותרת "פרשנות: מדוע ישראל חווה שבועות של מחאה בקנה מידה גדול נגד ראש הממשלה נתניהו". ובפקיסטן: "המשטרה הישראלית עצרה 16 אנשים במהלך הפגנות נגד נתניהו בירושלים", דיווח ה"אורדו-ניוז". בסין רשת הטלוויזיה הסינית הגלובלית (CGTN) דיווחה כי "המפגינים בירושלים קוראים לנתניהו להתפטר".

בהונג-קונג ה"סאות צ'יינה מורנינג פוסט" כתב: "אלפי ישראלים יצאו לרחובות ודרשו מנתניהו להתפטר". "אלפי ישראלים מוחים מחוץ למעונו של נתניהו", דיווח ה"טייוואן ניוז".  אתר החדשות ההודי The Wire בחר בכותרת "ישראל: נתניהו מגנה את המפגינים נגדו, מותח ביקורת על התקשורת".

גם בארצות ערב ובמזרח התיכון סיקרו את הפגנות הימים האחרונים. "נתניהו תקף את המפגינים שתובעים את התפטרותו" באל-ג'זירה הקטארית, "אלפי ישראלים הפגינו מחוץ לבית נתניהו, ההפגנות צוברות תאוצה" באל-ערבייה הסעודית, "נתניהו השווה את התקשורת לקוריאה-הצפונית בעקבות ההפגנות נגדו" ב"נשיונל" של איחוד האמירויות הערביות. "אלפים הפגינו בעוד המחאות נגד נתניהו צוברות כח" ב"דיילי סטאר" הלבנוני. "הישראלים ממשיכים למחות על האופן בו מטפל נתניהו במגיפה" ב"דיילי סבאח" הטורקי.

* * *

ארצות-הברית: סיקור ההפגנות בירושלים ב"וושינגטון פוסט", 2.8.2020

ארצות-הברית: "אלפים הפגינו, המחאה נגד נתניהו צוברת תאוצה". סיקור ההפגנות בירושלים ב"וושינגטון פוסט"

בריטניה: סיקור ההפגנות ב"גרדיאן", 2.8.2020

בריטניה: "אלפים הפגינו נגד נתניהו, המחאה בישראל צוברת עוצמה". סיקור ההפגנות ב"גרדיאן"

גרמניה: סיקור ההפגנות בירושלים ב"דויטשה ולה", 2.8.2020

גרמניה: "ישראל: אלפים מחו נגד נתניהו, ההפגנות צוברות תאוצה". סיקור ההפגנות בירושלים ב"דויטשה ולה"

ארצות-הברית: סיקור ההפגנות בירושלים ברשת בלומברג, 2.8.2020

ארצות-הברית: "נתניהו תוקף בחזרה בעקבות המחאה נגדו". סיקור ההפגנות בירושלים ברשת בלומברג

ארצות-הברית: סיקור ההפגנות בירושלים ב"טיים", 2.8.2020

ארצות-הברית: ראש הממשלה הישראלי נתניהו תוקף את התקשורת בטענה לשלהוב גל המחאות נגדו". סיקור ההפגנות בירושלים ב"טיים", 2.8.2020

ארצות-הברית: סיקור ההפגנות בירושלים ב"וושינגטון טיימס", 2.8.2020

ארצות-הברית: "נתניהו תוקף את התקשורת על רקע ההפגנות נגדו". סיקור ההפגנות בירושלים ב"וושינגטון טיימס"

צרפת: סיקור ההפגנות בירושלים ברשת France24, 2.8.2020

צרפת: "המחאה נגד נתניהו ממשיכה להתרחב". סיקור ההפגנות בירושלים ברשת France24

ארצות-הברית: סיקור ההפגנות בירושלים ב"קול אמריקה", הרשת הבינלאומית של הממשל האמריקאי, 2.8.2020

ארצות-הברית: "משטרת ישראל פיזרה בכוח מפגינים מחוץ למעון ראש הממשלה". סיקור ההפגנות בירושלים ב"קול אמריקה", הרשת הבינלאומית של הממשל האמריקאי

הונג-קונג: סיקור ההפגנות בירושלים ב"סאות צ'יינה מורנינג פוסט", 2.8.2020

הונג-קונג: "אלפי ישראלים יצאו לרחובות ודרשו מנתניהו להתפטר". סיקור ההפגנות בירושלים ב"סאות צ'יינה מורנינג פוסט"

רוסיה: סיקור ההפגנות בירושלים ב-RT, רשת התקשורת של הקרמלין, 2.8.2020

רוסיה: "המשטרה פיזרה את המפגינים במחאה הגדולה ביותר נגד נתניהו עד כה, 12 נעצרו". סיקור ההפגנות בירושלים ב-RT, רשת התקשורת של הקרמלין

סעודיה: סיקור ההפגנות בירושלים ברשת אל-ערבייה, 2.8.2020

סעודיה: "אלפי ישראלים הפגינו מחוץ לבית נתניהו, ההפגנות צוברות תאוצה". סיקור ההפגנות בירושלים ברשת אל-ערבייה

קטאר: סיקור ההפגנות בירושלים ברשת אל-ג'זירה, 2.8.2020

קטאר: "נתניהו תקף את המפגינים שתובעים את התפטרותו". סיקור ההפגנות בירושלים ברשת אל-ג'זירה

איחוד האמירויות הערביות: סיקור ההפגנות בירושלים באתר "נשיונל", 2.8.2020

איחוד האמירויות הערביות: "נתניהו השווה את התקשורת לקוריאה-הצפונית בעקבות ההפגנות נגדו". סיקור ההפגנות בירושלים באתר "נשיונל"

"פרשנות: מדוע ישראל חווה שבועות של מחאה בקנה מידה גדול נגד ראש הממשלה נתניהו", סיקור המחאה ב"אינדיאן אקספרס"

הודו: "פרשנות: מדוע ישראל חווה שבועות של מחאה בקנה מידה גדול נגד ראש הממשלה נתניהו", סיקור המחאה ב"אינדיאן אקספרס"

קנדה: "אלפי ישראלים מוחים נגד נתניהו", "דה גלוב אנד דה מייל"

קנדה: "אלפי ישראלים מוחים נגד נתניהו", "דה גלוב אנד דה מייל"

קנדה: "המשטרה בישראל עצרה תריסר בהפגנות נגד נתניהו", גלובל-ניוז

קנדה: "המשטרה בישראל עצרה תריסר בהפגנות נגד נתניהו", גלובל-ניוז

לבנון: "אלפים הפגינו בעוד המחאות נגד נתניהו צוברות כח", "דיילי סטאר"

לבנון: "אלפים הפגינו בעוד המחאות נגד נתניהו צוברות כח", "דיילי סטאר"

תריסר נעצרו בעת ש-15 אלף התגודדו סביב מעון נתניהו בירושלים", סוכנות הידיעות היהודית JNS

תריסר נעצרו בעת ש-15 אלף התגודדו סביב מעון נתניהו בירושלים", סוכנות הידיעות היהודית JNS

טורקיה: "הישראלים ממשיכים למחות על האופן בו מטפל נתניהו במגיפה", "דיילי סבאח"

טורקיה: "הישראלים ממשיכים למחות על האופן בו מטפל נתניהו במגיפה", "דיילי סבאח"

סין: "המפגינים בירושלים קוראים לנתניהו להתפטר", CGTN

סין: "המפגינים בירושלים קוראים לנתניהו להתפטר", CGTN

פקיסטן: "המשטרה הישראלית עצרה 16 אנשים במהלך הפגנות נגד נתניהו בירושלים", "אורדו-ניוז"

פקיסטן: "המשטרה הישראלית עצרה 16 אנשים במהלך הפגנות נגד נתניהו בירושלים", "אורדו-ניוז"

"אלפים מפגינים נגד נתניהו בעוד המחאות מקבלות מומנטום", דיווח ברשות השידור האוסטרלית

"אלפים מפגינים נגד נתניהו בעוד המחאות מקבלות מומנטום", דיווח ברשות השידור האוסטרלית

אתר החדשות ההודי The Wire: "ישראל: נתניהו מגנה את המפגינים נגדו, מותח ביקורת על התקשורת"

אתר החדשות ההודי The Wire: "ישראל: נתניהו מגנה את המפגינים נגדו, מותח ביקורת על התקשורת"

"אלפי ישראלים מוחים מחוץ למעונו של נתניהו", "טייוואן ניוז"

"אלפי ישראלים מוחים מחוץ למעונו של נתניהו", "טייוואן ניוז"

"נתניהו יוצא נגד התקשורת בשל המחאות נגדו", "ברייטברט"

"נתניהו יוצא נגד התקשורת בשל המחאות נגדו", "ברייטברט"