עונת מלפפוני הברווזים צולעת בדממה לקראת סיומה. למזלה של תקשורת הספורט, הקיץ הכי יבש בעשרים השנים האחרונות בשוק העברות הכדורגל הוליד כמה אירועי ספורט ברמות לאומיות: עמרי כספי הגיע ל-NBA, הטניסאים עלו לחצי גמר גביע דייוויס, המכבייה החלה, ואפילו נרשם סכסוך חריג בצמרת מכבי תל-אביב בכדורסל. כל אלה עזרו לדחוק את האין-כדורגל משערי המדורים בעיתונים. אפילו "ידיעות אחרונות" הפתיע לטובה והוריד באופן ניכר את מינון ספקולציות הכדורגל מהשערים.

זה לא שאש התמיד לא המשיכה לבעור. חרף העובדה ששום דבר משמעותי עוד לא קרה הקיץ בתחום, עמודי הכדורגל של "ידיעות" ו"מעריב" לא פחתו משניים-שלושה ביום. אתרי האינטרנט, שמחויבים כנראה להבעיר את השטח כל שעה עגולה, התחרו ביניהם על פרסומים ראשונים של העברות מליגה ג', ולעיתונים נשאר להגיע בסיומו של יום שוק ולחלץ שיירים ממכולות האשפה.

מרגע הישמע הגונג לתחילת המירוץ, ניסיתי לעקוב אחרי עיתונות המלפפונים על-ידי רישומים של מי הולך ולאן, ולראות מה יצא מכל הסלט הזה. עד מהרה זה הפך לטבלת ייאוש אחת גדולה, ואחרי שלושה ימים הרמתי ידיים. כל-כך הרבה שמות ופרצופים אין גם במאגרי שידוכים פופולריים במיוחד. למזלי, פורום האוהדים של הפועל תל-אביב מנהל מעקב אחרי שמות השחקנים המועמדים לקבוצתם: עד היום פורסמו בפורום 63 שמות של שחקנים, רק שלושה מהם הוחתמו. כלומר, שישה אתרים ועוד ארבעה עיתונים, המפעילים מכבש יומיומי רצוף על הפועל תל-אביב ומדווחים בלהט על כל פיפס, גאים להציג דיוק של 4%. גם לצייד ברווזים עיוור חמוש ברוגטקה יהיו אחוזי פגיעה טובים יותר.

הפספוסים הרבים לא ימנעו כמובן מהראשון שידווח על בול פגיעה להכריז בגאווה על נצחונו, כמו שעשו ב"ידיעות" בעניין מיכאל זנדברג: הם לא שכחו לפרסם את הכותרת שדיווחה אצלם לראשונה על השחקן כמועמד להפועל תל-אביב. ומה עם כל ידיעות ההעברות והרכישות שלא התגשמו? אלו, כמובן, לא התפרסמו בראש שערים כשהתבררו כברווז (מי זוכר למשל שאת העונה פתח בסערה יונתן הללי, "מעריב", שדיווח בהתרגשות שמכבי חיפה הולכת על אלירן עטר מבני-יהודה?).

לצד כתבים סהרורים שנותנים פול גז בפריילוף, סוכני השחקנים, שזוכים לחשיפה שנתית חריגה, נהנים משעתם היפה. כתבי השטח אסירי תודה לנצח לסוכנים ולמנהלי קבוצות שמואילים ללחוש באוזניהם סודות מדינה כמו קשר אחורי מטרינידד טובגו שינחת הלילה בשכונת התקווה.

ראוי לציין כי עבור אוהדי הקבוצות מדובר באייטמים שהם לחם, שהרי מה שווה העולם ללא כדורגל. אבל ספק אם גם הם מסוגלים לעכל את הבלבול והכאוס שמנחיתה עליהם תקשורת ספורט מתחנפת ומתרפסת, שהופכת כל בדל אינפורמציה לכותרת ברמת הפצצת הכור באיראן, רק בשל הסיכוי הקלוש שתבשיל למלחמת עולם שלישית.

לוואקום של שוק ההעברות נכנסו גם המלפפונים של רוכשי קבוצות פוטנציאלים: אותם אנשי עסקים שכל קיץ תופסים טרמפ על עיתונות ספורט צמאה ומקבלים פרסום שווה ערך למאות אלפי שקלים. הקיץ, בגלל אי-הוודאות סביב גאידמק ובית"ר ירושלים, פלח השוק הזה ליבלב במיוחד. נזכיר את "מעריב", שפימפם במשך שבועות את "בעל הבית החדש" של בית"ר, גומא אגיאר, שאחרי שמצץ עד תום את תשומת הלב התאדה מהשטח. וכמובן את "ידיעות אחרונות" עם פרסום בלעדי על שני אנשי עסקים שהתעניינו אף הם בבית"ר ואחרי שבועיים של פרסומים מסיביים להם ולעסקיהם הודיעו שזה גדול עליהם.

ב"הארץ" וב"ישראל היום" שמרו על פרופורציות ולא נתנו למלפפוני הכדורגל להפריע לשגרה הספורטיבית הברוכה. לא רק מפני שלא עומד לרשותם מספר הכתבים שיש ל"ידיעות" ול"מעריב", ולא רק משום שיש להם מדורים מוקטנים, אלא בעיקר מפני שהעורכים שם מסרבים לקחת חלק במסע המסורתי על-שם סיזיפוס ומעדיפים להתמקד בספורט נטו.

נ"ב: היה משעשע לראות את אנשי ספורט "ידיעות" טופחים לעצמם על השכם עם ידיעונת ביום ראשון על זכייתם בטורניר קטרגל באיזה קאנטרי בחולון, שהקדימה ידיעות ברווזים על כמה קבוצות מליגת-העל. אפילו במדור שמייצר את מספר הספקולציות הכי גדול בעיתונים לא מאמינים בשטויות מהשטח ומעדיפים לקדם את עצמם. לפחות אצלם זה היה אירוע ספורט עם מנצחים וטקס חלוקת גביע.

פינת המייל

"בשבת האחרונה צפיתי במשחק טניס הזוגות בין ישראל לרוסיה. כבר הירהרתי מה תכתוב בטור שלך על השידור, ואני חייב לציין שהתוצאה היא הפוכה לחלוטין ממה שחשבתי. אני לא מבין גדול בטניס, אבל יודע לזהות שידור ספורט ראוי, והשידור שאני ראיתי היה לא ראוי ואף מבזה. השבחים שהרעפת על השידור הפליאו אותי מאוד. זה נראה ונשמע כמו שני חבר'ה שמשדרים לחברים מהשכונה, עם הערות כמו 'הנה אשתי בקהל', או פרשן שמצטרף לקריאות העידוד שלו. לא ידעתי אם להיגעל או להיעלב. ועוד לא דיברנו על המראיין ששאל את בר רפאלי, ככל הנראה מומחית בטניס, מה אנדי ויוני צריכים לעשות כדי לנצח. מזל שהאינטליגנציה של רפאלי גבוהה מזו של המראיין, ובלי להתבלבל ענתה לו בצורה הכי ישירה שהיא לא מבינה בעניין".

על החתום: דני מור. 

לתגובות: yegerm9@walla.co.il