בגליון יום שישי האחרון של "ידיעות אחרונות", אחד מבמות התקשורת הנחשקות בישראל, התפרסמה בראש עמוד 7 ידיעה שבישרה כי "המתמודד על המועמדות הדמוקרטית לבית הלבן, ברק אובאמה, פותח בלוג בעברית". הרקע לידיעה, שזכתה להפניה בשער העיתון, עוצב כך שהיא נראתה כאילו נלקחה מתוך "הבלוגייה", פלטפורמת הבלוגים של אתר תפוז, כולל סרגל הכלים של האתר וסמלילו. הכותרת: “וולקאם טו דה בלוג של ברק".

"וולקאם טו דה בלוג". הידיעה ב"ידיעות אחרונות" (לחצו להגדלה)

"וולקאם טו דה בלוג". הידיעה ב"ידיעות אחרונות" (לחצו להגדלה)

איתמר אייכנר, שכתב את הידיעה, בישר כי "מטה הבחירות של אובאמה החליט להקים בלוג ישראלי, בעברית, ראשון אי-פעם של מתמודד במסע לנשיאות ארה"ב", וגרס כי זהו חלק מ"מתקפת יחסי-ציבור" של המועמד במסגרת "המאבק על הקול היהודי". אייכנר אף פירט את השתלשלות ההחלטה להקים את הבלוג: "בשבועיים האחרונים התקיימו מגעים בין יועצי התקשורת של תפוז, מורל צור תקשורת, לבין יועציו של אובמה, שבסופם הוחלט על הקמת הבלוג [...] מטה הבחירות של אובאמה, היושב באילינוי, התעקש על פתיחת הבלוג הישראלי לפני הפריימריז בפילדלפיה".

לפי הידיעה, יועצו של אובמה לענייני המזרח התיכון, אריק לין, "שלח מסר לקוראי הבלוג ובו אמר: 'חשוב מאוד למועמד ברק אובאמה ליצור קשר עם הציבור הישראלי ולהעביר לו את המסרים שלו בצורה בלתי אמצעית כדי להראות את תמיכתו הרבה במדינת ישראל'". כמו כן נכתב כי לין "ציין כי כבר בקרוב יכתוב מסר אישי לגולשים הישראלים ואף ישיב לשאלות נבחרות".

צחי שטיין, סמנכ"ל שיווק ואסטרטגיה בתפוז, צוטט בידיעה כמי שאומר כי “אין ספק שזהו מעמד מרגש. אנחנו מצפים לשיתוף פעולה פורה עם יועציו ועימו ומקווים לארח אותו כאן בקרוב". הידיעה הסתיימה בכתובת האינטרנטית של הבלוג.

בתוך זמן קצר לוקט הסיפור בידי סוכנויות הידיעות ומשם הוזרם למאות כלי תקשורת בעולם, כולל באיראן. אלא שכבר בשישי בערב פורסמה גרסה מעט שונה לדברים.

איתמר אייכנר, שחתום על הידיעה ב"ידיעות אחרונות", חתום גם על ידיעה שפורסמה בצהרי יום שישי בגרסה האנגלית של אתר Ynet, תחת הכותרת "הבלוג העברי של ברק אובאמה". בידיעה נכתב כי "מטה הבחירות של אובמאה השיק לאחרונה בלוג עברי", והבלוג כונה כמה פעמים "הבלוג של אובאמה", בלא שיושם בין גרשיים.

"הבלוג העברי של ברק אובאמה". הידיעה ב-Ynet (לחצו להגדלה)

"הבלוג העברי של ברק אובאמה". הידיעה ב-Ynet (לחצו להגדלה)

בשעות הערב עודכנה הידיעה של אייכנר. הפעם הכותרת "הבלוג העברי של אובאמה" הסתיימה בסימן שאלה; הציטוט של לין, בדבר החשיבות שיש בעיני אובמה ביצירת קשר עם הציבור הישראלי, נמחק; הקביעה כי הבלוג הושק על-ידי "מטה הבחירות של אובאמה" נמחקה, ובמקומה נכתב כי "לפי פרסום ב'ידיעות אחרונות', בשבועיים האחרונים הירהרו גורמים במטה אובאמה יחד עם יועצי התקשורת של אתר תפוז ברעיון לפתוח בלוג".

עוד צוין בידיעה המתוקנת כי "באתר תפוז הלכו והשיקו את 'הבלוג של אובאמה", ובסופה נכתב כי ממטה אובמה נמסרה "הודעה מסויגת מעט יותר", שלפיה הבלוג בתפוז, "כאחרים בעולם, הם בלוגים פרטיים המציגים את העמדות והנאומים הפומביים של סנטור אובאמה".

הכחשה דומה התפרסמה בעיתון ה"Forward", שם דווח כי שני יועצים של אובמה הכחישו כי הבלוג הוא בלוג רשמי של הקמפיין, כפי שניתן היה להבין מהידיעה ב-Ynet, וכי מקור הטעות בהודעה לעיתונות ששלחו יוצרי הבלוג.

באתר ה"לוס-אנג'לס טיימס", בבלוג המוקדש לענייני המזרח התיכון, דיווח אשרף חליל על הבלוג, ושם הובאה תגובת מטה הבחירות של אובמה: "הבלוג הינו מיזם פרטי ואינו בלוג רשמי של הקמפיין. היועץ לאובאמה המצוטט בידיעה מעולם לא תרם לבלוג ולא סיפק את הציטוט המיוחס לו [הכוונה לציטוט על חשיבות הקשר עם הציבור הישראלי והתמיכה במדינת ישראל]. הקמפיין רק שלח לבלוגר העתקי נאומים של המועמד וניירות עמדה".

בינתיים בוצע שינוי גם בפוסט הפותח את הבלוג, מאת היועץ לין. נוספה המלה "פרטי" במשפט "אני מאחל לכם הצלחה עם הבלוג הישראלי הפרטי החדש". האם בתפוז דיווחו על שיתוף פעולה עם מטה אובמה בלי שקיבלו אישור? או שבמטה אובמה נבהלו מהתגובות לסיפור והחליטו לצמצם נזקים?

משיחה עם אייכנר עולה כי ייתכן שהמקור לטענות הסותרות של מטה אובמה הוא בהבדלים בין התרבות העיתונאית הישראלית לזו האמריקאית. בעוד שבישראל לא נוהגים ללכת תמיד לפי הספר, "הפורמליזם האמריקאי", כלשון אייכנר, מקפיד על קוצו של יו"ד.

ממטה אובמה לא התקבלה תגובה עד לרגע זה.

ממשרד מורל-צור תקשורת, המטפל ביחסי-הציבור של האתר תפוז, נמסר בתגובה כי היוזמה לפתיחת הבלוג אכן היתה של אתר תפוז ולא של אנשי אובמה, אך בהודעה לעיתונות לא נאמר כי מדובר בקמפיין רשמי. עוד הוסיפו ואמרו כי היועץ לין אכן ציין בפניהם כי אובמה יכתוב מסר אישי לגולשים הישראלים.

מתוך התגובה: "במהלך החודש האחרון נאספו התכתבויות אינספור בין ראשי המטה של אובאמה האחראים על המזרח התיכון ועל עניינים נוספים, ובהן קיבלנו את ברכתם לפתיחת הבלוג ואף קיבלנו חומרים לפרסום בבלוג [...] עצם שיתוף הפעולה מצד בכירי מטה אובאמה, המתועדים במלואם אצלנו, וכן העברת החומרים מתוך ידיעה שהם יפורסמו (לרבות טקסט הפתיחה), מהווים אסמכתא ברורה לידיעתם והסכמתם לפתיחתו ופרסומו".

בתכתובת בין אנשי יחסי-הציבור של תפוז ובין אנשי אובמה, שהועברה לעיון "העין השביעית", אכן מציינים השולחים כי לין "ינסה להשיג מכתב עבורכם מהסנטור אובאמה", וזאת תוך הדגשת העובדה כי השגת מכתב רשמי תארך זמן. עם זאת, לא מוזכרת האפשרות שאובמה ישיב לשאלות הגולשים ולא מופיע הציטוט של לין, שמוזכר ב"ידיעות אחרונות", בדבר החשיבות שמייחס אובמה לקשר עם הציבור הישראלי ותמיכתו הרבה במדינת ישראל.