רק ארבעה ערוצי שידור יש לערוץ הספורט, לא כולל ה-HD, מספר דל בהחלט, שבגללו נמנעים מהצופים שידורי משחקים מרתקים. מדוע לא להתיר להם לפחות עוד שני ערוצים, כדי שיוכלו למצות את שפע השידורים שבהם בורכו? לאחד אפשר לקרוא "חמש על האש" ולשני "חמש פלטינה פלוס". עם שישה ערוצים קרוב לוודאי שהיתה נפתרת בעיית העומס, שאינה מאפשרת להם לשדר בימים חמים אלה את משחקי אליפות העולם בכדורסל, הנערכת בטורקיה.

ההיגיון אומר שגוף שידור שיש לו הזכויות על טורניר גדול כמו המונדובאסקט יעשה הכל כדי ליצור חגיגת כדורסל. אמנם הרייטינג רחוק מזה של המונדיאל, ובכל זאת מדובר בענף ספורט שני בחשיבותו בישראל. אלא שהאליפות שנפתחה בשבת זוכה בינתיים לדממת צג, ורבים מאוהדי הכדורסל חובטים את ראשם במסך.

בפרומואים באתר הערוץ מוזכרת אליפות העולם בכדורסל כהבטחה לחבילת ספורט מושלמת לצופים שישלמו (מצורף צילום מסך). גם באתר של פיב"א כתוב במפורש שבישראל יראו את המשחקים רק בערוץ הספורט. אלא שבינתיים אין להם זכר. במדורי הספורט בעיתונים ובאתרים פורסמו כתבות רבות לקראת הטורניר, אבל אף אחת מהן לא התאמצה להקטין את האירוע כמו שעשו באתר ערוץ הספורט עצמו. בשבת פורסמה שם כתבה שזכתה בדף הבית לכותרת המשנה הבאה: "אליפות העולם בכדורסל הפכה לאירוע זניח. כוכבים אין, ארה"ב חלשה וגם הארגון. אייל גרוסברד מבכה חגיגה שנעלמה".

נכון שכוכבי ה-NBA הגדולים נעדרים בגלל פציעות, עייפות וסיבות אחרות, ובלעדיהם הטורניר פחות נוצץ, אבל זו עדיין אליפות עולם עם קרבות מרתקים ומעניינים. מי שמספיד כך חגיגת ספורט עוד בטרם החלה הוא כנראה נביא דגול, או פרשן שהחליט להתיישר עם החלטת בעלי הבית שלו להתעלם מהטורניר. האירוע הפך זניח גם מפני שערוץ הספורט, המחזיק בזכויות, החליט שהוא לא משדר את המשחקים. גם אם שילמתם על 5 פלוס לייב, 5 פלוס גולד וכל ה-HD הזה, לא תוכלו לראות את המשחקים. לוח השידורים צפוף מדי. אי-אפשר להזיז את התוכנית "גוף בתנועה" של גלעד ינקלביץ' בערוץ 5, או להתערב בלופ של שידורים חוזרים ב-5 פלוס. העיקר שהבטיחו חבילה מושלמת.

מערוץ הספורט נמסרה לי תגובה רשמית, מאוד לא ברורה: "אנחנו נמצאים במו"מ, ומקווים שתהיה בשורה בהקדם האפשרי". לא הוסבר עם מי קברניטי הערוץ במו"מ ומדוע רק עכשיו נזכרו לפתוח בו, אבל בערוץ התעקשו שהתגובה הזו תתפרסם כלשונה. וכך, במקום להיות במתח לפני הצפייה במשחק בין טורקיה המארחת לרוסיה של דייוויד בלאט, ימתינו הצופים במתח להבשלת המו"מ החשאי. אפשר לקוות שזה יקרה לפני הגמר.

אין לי ציפיות שנבחרת העיתונאים הנוצצת והמאוד דעתנית של הערוץ תילחם עבור הצופים כמו שהיא משליכה את נפשה בחירוף נפש מול הממסד הספורטיבי. בכל אופן, התנהלות ערוץ הספורט סביב אליפות העולם בכדורסל היא עוד זליגת תכנים. הפעם היישר לפח האשפה.

היה מכרז?

סיפור מוזר לא פחות מגיע מהרדיו. בעוד שגלי-צה"ל העבירו בשידור חי את המשחק המכריע של הפועל תל-אביב מול זלצבורג, על העלייה לליגת האלופות, ברשת ב' הוא לא שודר אף שהיה בדרגת חשיבות גבוהה.

למה לא בעצם? מלשכת דוברת רשות השידור נמסר בתגובה: "אי-שידור המשחק נבע מאילוצי תקציב. הפועל תל-אביב דרשה סכום כסף גדול מאוד עבור זכויות השידור, ועל כן רשת ב' של קול-ישראל לא ניגשה למכרז".

האמנם? אמיר לובין, יו"ר הפועל תל-אביב, מכחיש: "רשת ב' בכלל לא דיברו איתי לפני זלצבורג. גלי-צה"ל פנו אלי לפני המשחק ואישרתי להם".

ואם רשת ב' היו פונים?

"הם היו מקבלים אישור לשדר, לא היתה בעיה לתת להם. על זכויות ברדיו אין בדרך כלל כסף. הנה, בדיוק אתמול בערב הם צילצלו אלי, אולי בגלל שפנית אליהם, ביקשו לשדר את המשחקים מליגת האלופות, ואישרתי להם בלי כסף".

דני דבורין, מנהל מחלקת הספורט ברשת ב', סירב להגיב.

6 קטנות

הכוח הנשי. צל"ש ל-nrg ולוואלה, שהכותרת הראשית שלהם ביום ראשון בשש בערב היתה דיווח חי ממשחק נבחרת הנשים מול רומניה. באתר ערוץ הספורט המשיכו לקדם באינטנסיביות את הליגה הספרדית. שהקוראים לא יברחו חלילה מאימת שעה וחצי של ספורט נשים.

ערוץ הספורט האמיתי. הערוץ הראשון הפתיע ביום ראשון כששידר שלושה משחקים בזה אחר זה: בשעה 18:00 משחק הכדורסל של נבחרת הנשים מול רומניה, בשעה 20:00 משחק מליגת-העל בכדורגל, ובשעה 22:00 משחק של נבחרת הגברים בכדורסל מול מונטנגרו. חגיגת ספורט בלי תוספת תשלום, בלי ריבוי ערוצים ובלי התחכמויות על חשבון כיסם של הצופים.

תהייה. בערוץ 5 משודרים באינטנסיביות פרומואים למשחקים ולתוכניות בערוץ 5 פלוס לייב. כיוון שאני לא מנוי על הלייב, מעניין אותי אם מתקיימים בין הערוצים האלה יחסי גומלין. כלומר, האם גם בלייב יש פרומואים מושקעים לתוכניות בערוץ 5?


האופוריה ב"ישראל היום" בעקבות עלייתה של הפועל תל-אביב לליגת האלופות גרמה לעיתון הזה למהר לקבוע שהקבוצה תהיה בדרג שלישי בהגרלת הבתים (הקבוצה דורגה לבסוף רביעית). טוב שלא הבטיחו שברצלונה תגיע לבלומפילד.


קורא ONE שהניח לתומו את העכבר על צילום הנערה התורנית המפארת את אתר הספורט הצהוב הופתע לראות את מלת הצופן המתייחסת לקישוט מסוגה.

ועוד מנפלאות ONE: יממה אחרי שאנשיו העבירו את מאור בוזגלו ממכבי תל-אביב להפועל תל-אביב בפרסום בלעדי (שלא היה ולא נברא), הם החליטו שברק יצחקי, שנפצע לפני עשרה ימים ויחזור לשחק רק בעוד חצי שנה, החלים באורח פלא ואף שיחק ביום ראשון בערב בהרכב מכבי תל-אביב מול בית"ר ירושלים.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il