איש העסקים וולטר סוריאנו מבקש לערער על החלטת בית-המשפט למנוע ממנו לתבוע בישראל את הבלוגר האמריקאי ריצ'רד סילברסטיין. סוריאנו, איש עסקים בריטי בעל אזרחות ישראל, מנהל במקביל תביעה נגד רביב דרוקר ותביעה נוספת נגד דרוקר, "העין השביעית", עורך האתר שוקי טאוסיג והחתום לעיל. שתי התביעות הללו נידונות בישראל, ולטענת סוריאנו בית-משפט השלום שגה כשקבע כי בית-המשפט הישראלי אינו הפורום הנאות לנהל גם את התביעה נגד סילברסטיין.

בתחילת השנה שעברה, על רקע דיווחים בדבר חקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם סילברסטיין פוסט ובו תואר סוריאנו כ"בריון של ביבי". סילברסטיין הסתמך בכתיבתו על תחקיר שפורסם בתאגיד השידור הישראלי, אך סוריאנו טען כי הבלוגר סילף את ממצאי התחקיר והכפיש את שמו. באמצעות עורכי-הדין אילן בומבך ואסף אברהם דרש סוריאנו לחייב את סילברסטיין לפצותו ב-300 אלף שקל.

סילברסטיין טען להגנתו, באמצעות עורכי-הדין שלומי זכריה ומיכל זיו, כי כלל אין מקום לדון בתביעה של סוריאנו בבית-משפט ישראלי. לאחר חילופי טענות קיבל השופט משה סובל את עמדת סילברסטיין בכל הקשור לפורום הראוי לניהול התביעה.

"אף לא אחד מהצדדים איננו אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל, האחד מתגורר בבריטניה והשני בארצות-הברית, ומדוע תתברר התובענה דווקא בישראל?", תהה השופט סובל, ואף הוסיף הערה: "ודאי שלא בשל מיקומו של משרד בא-כוח התובע בישראל". בנוסף קבע כי "אין שום מניעה לברר את הסכסוך הנוגע לפרסום שברקע שלו אירועים בישראל בארצות-הברית, ולא נטען כי התובע לא יזכה למשפט צדק שם".

ההחלטה של בית-משפט השלום, טוען סוריאנו בערעור, התבססה "על קביעות עובדתיות חסרות בסיס, שאין להן זכר בחומר הראיות, ואף מנוגדות לו". בין היתר נטען בבקשת הערעור כי השופט סובל קבע ש"אף אחד מהצדדים איננו אזרח ישראל", וזאת אף שסוריאנו הוא בעל אזרחות ישראלית ואף הצהיר על כך בפני בית-המשפט.

עוד טוען סוריאנו בבקשתו לערעור כי בית-משפט השלום שגה כשקבע כי "נושא הסכסוך איננו מהותי ואקוטי לציבוריות הישראלית". לטענת סוריאנו, "ענייננו הוא למעשה נגזרת רחוקה, אגב הדיון בחקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו". לדבריו, "היעלה על הדעת כי עיסוק בחקירות ראש הממשלה אינו מהותי ואקוטי לציבוריות הישראלית? לא בכדי בחרה התקשורת הישראלית באותה העת לפתוח את מהדורות החדשות המרכזיות עם התבטאויות אלה". לדברי סוריאנו, הוא מבקש "לברר את הסכסוך במדינה היחידה שיש לה עניין אמיתי בנושא שבמחלוקת, היא מדינת ישראל".

סילברסטיין טרם הגיש את תגובתו לבקשת הערעור של סוריאנו.

54630-05-18
38104-03-19

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 13.53MB)