מגזין "את" ישלם לאקו"ם פיצוי בסך 75 אלף שקל כדי לסלק תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים, כך סוכם במסגרת פשרה שקיבלה תוקף של פסק-דין בבית-המשפט המחוזי מרכז.

לפני כשנה הוציא מגזין "את" גיליון שכלל הפקת אופנה להלבשה תחתונה שהופיעה תחת הכותרות "עד העונג הבא". ההפקה הוצגה ככזו שבה "ג'ני צ'רווני הופכת שירה ארוטית פמיניסטית בהפקת לנז'רי סקסית". הפקת האופנה כללה, לצד תצלומים של דוגמנית בתחתונים וחזיות, כמה משיריהן של יונה וולך, גילי חיימוביץ' וענבל אשל-כהנסקי.

באקו"ם הגישו תביעה נגד חברת לייף-אנד-סטייל (מקבוצת יובל סיגלר) בע"מ, המוציאה לאור את המגזין "את", וכן נגד יובל סיגלר עצמו, בטענה כי באקו"ם מעולם לא התבקשו ובוודאי שלא נתנו רשות ל"את" להדפיס את קטעי השירה במגזין.

בנוסף, כך לפי כתב התביעה שהוגש על-ידי עורכי-הדין נחום גבריאלי והילה עוז-מאיר, במגזין "את" פגעו בשירים, שכן "השמיטו בעזות מצב של ממש את שמן של היצירות המקוריות, חתכו בצורה גסה את שורות היצירה 'גבר קזחי' [...] ואף ערכו ושינו בבוטות את המקצב ביצירה 'התנפצות שקטה'". באקו"ם, שהגישו את התביעה יחד עם יורשיה של וולך ולצד המשוררות חיימוביץ' ואשל-כהנסקי, דרשו פיצוי בסך 450 אלף שקל בגין הפרת זכויות היוצרים והזכות המוסרית בשירים.

הפקת האופנה "העונג הבא", מגזין "את", פברואר 2015 (צילום מסך)

הפקת האופנה "העונג הבא", מגזין "את", פברואר 2015 (צילום מסך)

לפי כתב התביעה, סיגלר והחברה שבשליטתו לא הגיבו למכתבי ההתראה לפני הפנייה לבית-המשפט, ואף לאחר הגשת התביעה התמהמהו בהגשת כתב הגנה. לפני כחודשיים הודיעו הצדדים לבית-המשפט כי הגיעו לפשרה שלפיה הנתבעים ישלמו 75 אלף שקל לתובעים ויפרסמו התנצלות בעמוד תוכן העניינים של גליון אפריל 2016, בנוסח שלהלן:

התנצלות

בגליון מגזין 'את' מס' 798 (פברואר 2015) נעשה שימוש ללא קבלת רשות ביצירות המקוריות והמוגנות 'כשתבוא' מאת יונה וולך ז"ל, 'גבר קזחי' מאת גילי חיימוביץ' ו'התנפצות שקטה' מאת ענבל אשל-כהנסקי.

אנחנו מכירים בחשיבותן של זכויות יוצרים בכלל – ובזכויות ביצירות המוגנות הנ"ל בפרט ומביעים את התנצלותנו בפני בעלי הזכויות בגין פרסום בלתי מורשה זה.

המגזין מצר על עוגמת הנפש שנגרמה ליוצרות ולבעלי הזכויות בגין הפגיעה בזכויות היוצרים ובזכויות המוסריות של היוצרות".

בנוסף התחייבו סיגלר והחברה שבשליטתו כי "יימנעו מכל פעולה שיש בה משום הפרת זכויות יוצרים או זכויות אחרות של אקו"ם ו/או איזה מיתר התובעים".

41004-07-15