אתר וואלה ישדר מהדורות חדשות של ערוץ 1 בשידור חי ויעלה כתבות של הערוץ שיהיו זמינות לצפייה לפי דרישה – כך הודיעו ביום שלישי וואלה ורשות השידור. "שידורי מחלקת החדשות של הערוץ הראשון הינם תוספת לעבודה השוטפת של וואלה חדשות, ובכך נותנים מענה שלם לקהל הגולשים, במיוחד בימים טרופים אלה", הסביר מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, את הזיווג המוזר בין הטלוויזיה הציבורית ובין הפורטל האינטרנטי. זה ודאי גם יותר זול מלהפיק מהדורה כזאת בוואלה, במיוחד כשמגלים שיו"ר רשות השידור, משה גביש, אמר ל"דה-מרקר" שהתכנים מסופקים לוואלה ללא תשלום, וכי "נעשה את אותו הסדר עם כל אתר גדול ורציני".

רגע, בחינם? למה, בעצם? השידור הציבורי סובל מקשיים כלכליים חמורים, עומד בפני רפורמה שיישומה אינו ברור, ועצם קיומו מוטל בספק. אם כך, מדוע רשות השידור מוסרת את תכניה היקרים ללא תשלום לפורטל מצליח ומסחרי לחלוטין, שירוויח מההסכם עמודים נצפים וזמן שהייה באתר, שיתורגמו להכנסות מפרסום?

ההתנהלות הזו מוזרה אף יותר כשקוראים ב"דה-מרקר" את דבריו של מנכ"ל וואלה ישועה, ולפיהם "ערוצים 2 ו-10, שכל הזמן מדברים על זה שהם לא מרוויחים כסף, יכלו לקבל צ'ק מוואלה – ואמרו לא. כנראה שהמצב שלהם לא עד כדי כך גרוע". חדשות ערוץ 10 משודרות באתר נענע10, שבו מחזיק הערוץ יחד עם נטוויז'ן; חדשות ערוץ 2 משודרות באתרי זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת. במלים אחרות, מנכ"ל וואלה הציע לערוצים המסחריים לקנות מהם את משדרי החדשות שלהם, סורב, פנה לגוף היחיד שנותר בשוק – ובמקום שיידרש לשלם יותר, קיבל את הסחורה בחינם.

בהודעה ששלחו שני הגופים נימק יו"ר הרשות גביש את ההסכם כך: "אנו חושבים שאחד מתפקידיו של השידור הציבורי בכלל, ובעת הזאת בפרט, הוא להעביר את שידורי האקטואליה והחדשות של הערוץ הראשון לכל בית בישראל, אם באמצעות מקלט הטלוויזיה ואם באמצעות האינטרנט והסלולר. כחלק מהרחבת השירות לציבור הגענו להסכם עם וואלה, אשר באמצעותו נוכל להגיע לכל דורש וללא תוספת תשלום, על מנת שכל אזרחי המדינה יוכלו להתעדכן בנעשה מכל מקום ובכל שעה". ב"דה-מרקר" הוסיף גביש כי "המטרה כרגע היא שאנשים שאין להם מכשירי טלוויזיה בממ"ד, אך יש להם מחשב, יוכלו לצרוך את התוכן". הטיעונים האלה מאבדים מתוקפם לאור העובדה שמשדרי החדשות של ערוץ 1 משודרים באופן חופשי באתר האינטרנט הרשמי של רשות השידור.

כל זה לא היה מעסיק אותנו אם ערוץ 1 היה גוף מסחרי שמתפרנס מדמי מנוי או מפרסומות; אלא שעיקר מימונו של הערוץ הציבורי מגיע מכספי אגרה, שמושתים על כל בעל מקלט טלוויזיה. כך, בעלי טלוויזיות, שרובם כלל אינם צופים בערוץ 1, מממנים את משדרי החדשות עבור גולשי וואלה ושאר האתרים שיבקשו להיכנס להסדר זה. לכמה מהם, אגב, אין טלוויזיה.

כאמור, זה לא שרשות השידור אינה זקוקה לכסף, אלא שהיא מעדיפה ללכת לארנק הנגיש יותר, זה של הציבור: יום לפני ההודעה על שיתוף הפעולה עם וואלה העבירה הרשות במחטף הצעת חוק לקריאה שנייה ושלישית המבטלת חוק מ-2003 שקבע הפחתה הדרגתית שנתית בדמי האגרה. המפלגות, יש לזכור, עומדות בפני בחירות, ומעטים הח"כים שיעזו להסתבך עכשיו עם כלי התקשורת של רשות השידור. אנחנו נמשיך לשלם על השידורים של ערוץ 1, ומהיום גם על חלק מהמשכורת של אילן ישועה.

תגובות אפשר לשלוח לכתובת ido@room404.net