בשנים האחרונות אפשר לחוש בהילה דקה של כבוד ויראה שאופפת את המושג "יועץ אסטרטגי". אמנם הפוליטיקאים, בייחוד אהוד ברק, מחליפים אותם בתדירות של אחת לשבועיים, ועדיין, הם נחשבים לתבלין הסודי, לאיקס פקטור, לאנשים החכמים, המנוסים, הקרים והמתוחכמים הלוחשים על אוזנם של מנהיגים.

אלה אנשי מקצוע, מנותקים מהפוליטיקה הקטנה, המסוגלים להעניק פרספקטיבה שהלקוח שלהם אינו יכול לקבל ממקורביו. אלה האנשים שיגידו ללקוח – יהיה זה ראש האופוזיציה, שר הביטחון, מועמד לראשות הממשלה או ראש הממשלה בכבודו ובעצמו – את האמת בפנים, גם כאשר זו כואבת. והם לא מתעסקים בטקטיקה. לא. אותם מעניינת אסטרטגיה. כמו נפוליאון, רק בפוליטיקה.

(צילום: Jhayne, PD)

(צילום: Jhayne, PD)

ואז הגיע הראיון עם ד"ר אורית גלילי-צוקר, היועצת האסטרטגית החדשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, למגזין "G" של "גלובס". בראיון הזה נחשפת העובדה שגם מלים פומפוזיות כמו "אסטרטגיה" יכולות להיות ריקות מתוכן, ומה שעשוי להיתפס כתחכום הוא לא יותר מאשר עילגות מחשבתית, שטחיות מהממת ותפיסת עולם רדודה וחד-ממדית.

מי שעוקב אחר כתביה של גלילי-צוקר מגלה שהיא גרופי של נתניהו ונוהגת להחמיא לו על בסיס קבוע זה תקופה ארוכה. אחרי אירועי משט המרמרה, היא הסבירה שנתניהו זוכה לשיעור תמיכה גבוה כיוון שהשכיל לבנות את עצמו כ"מותג פתוח", כלומר: "ראש מדינה המתקשר עם האזרחים בגובה העיניים, שמתיר גם יצירת מצג של התלבטות, ומקרין לא פעם את האופציה שחילופי דעות, כפי שמקובלים במרחב הציבורי, יכולים להיות מקור להעצמת המנהיגות האישית". המוצא הישר של בנימין נתניהו בתוך ההסבר המלומד מוזמן לגשת לתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריו.

בהזדמנויות אחרות היא כינתה את נתניהו בשם "הפוליטיקאי המעודכן ביותר בשטח", וכמה חודשים אחר-כך קבעה כי העיתון "'ישראל היום' מתמודד בדרך מקצועית יותר עם מהלכיו של נתניהו". אם זו לא אובייקטיביות, אל תקראו לי שלדון. כאשר עיתונאיות תקפו את שרה נתניהו, מיהרה גלילי-צוקר לתקוף אותן. אחרי הכל, הן נשים, וגם שרה אשה!

בראיון ל"G" בסוף-השבוע האחרון מסתבר שכבר בשנת 2007, עוד כשהיה יו"ר האופוזיציה, פנתה גלילי-צוקר לנתניהו והציעה לו את שירותיה. אז, כנראה, נתניהו לא התרשם. אבל לאחר כמה הופעות באמצעי התקשורת, טקסטים מחמיאים וברקע עבודת דוקטורט שבה כינתה אותו בשם "הפוליטיקאי החדש", היא הצליחה סוף-סוף לשכנע את ראש הממשלה שהיא בדיוק מה שהיה חסר לו. ומה חסר לו? גלילי-צוקר מסבירה:

"נניח ששלי יחימוביץ' תיבחר לראשות העבודה ולבני תעמוד בראש קדימה; חשוב שתהיה לו זווית ראייה נשית בהתמודדות מולן. תמיד כותבים שאת נתניהו מקיפים יועצים גברים שהם גם דתיים, אז הנה יש צוות של נשים שהן לא דתיות".

צוקר-גלילי מבהירה שהיא קיבלה את הג'וב לא רק משום שאינה זכר דתי, אלא גם כיוון שנתניהו הוא איש משכיל מאוד, וגם שרה היא אשה משכילה מאוד, ו"הידע וההשכלה שלי לא איימו עליהם".

אז אחרי שהבנו מה הן הסגולות של צוקר-גלילי (היותה יועצת שהיא אשה חילונית משכילה שאינה מאיימת על בני הזוג נתניהו), היא שוטחת את משנתה האסטרטגית. על-פי היועצת, על הגברת נתניהו להתראיין לעתים קרובות יותר כיוון שאם רק הציבור ייחשף אליה יותר, הוא יאהב אותה יותר. "אפשר להציג אותה כדמות שלא רק שלא תהיה נטל אלקטורלי, אלא תהיה אפילו נכס אלקטורלי". בהמשך היא מסבירה שלשרה נתניהו, אשתו של ראש הממשלה, שאף אחד לא הצביע עבורה, יש זכות, רצון ויכולת לעצב את ההיסטוריה כמו בעלה. עמדה זו מעניינת לאור הטענות התקיפות של לשכת ראש הממשלה שלפיהן שרה אינה מעורבת בקבלת ההחלטות של נתניהו. על הסתירה הזו, כך על-פי "הארץ", כבר הגיבה לשכתו של ראש הממשלה ב"מבוכה".

הלאה. לגלילי-צוקר אין בעיה עם הדרישות המפליגות של נתניהו בכל הקשור לרמת האירוח שהוא זוכה לה בנסיעותיו לחו"ל. הסיבה: הוא סטאר. "כמו שיש סטארים בהייטק ובקולנוע ובמוזיקה, יש סטארים גם בפוליטיקה. ובנימין נתניהו הוא סטאר". חוץ מזה, הוא צריך מיטה במטוס כי גם לאובמה יש מיטה במטוס. גם אובמה הוא סטאר.

ובכלל, אף שהוא סטאר, הוא לא כוחני. עובדה, הוא התראיין אפילו למיקי חיימוביץ' מערוץ 10, השנוא עליו כל-כך. כאשר המראיינת ממוסף "G",  חן שליטא, מזכירה ליועצת האסטרטגית שהראיון לערוץ 10 ניתן שלושה חודשים לפני פרסום התחקיר של דרוקר, גלילי-צוקר עושה אחורה פנה. "כן, נכון, בסדר, אבל אני בכל זאת רוצה לומר שאין בו צדדים כוחניים".

לשיאה מגיעה גלילי-צוקר כאשר היא מסבירה כיצד ניסתה לסייע למעסיק הקודם שלה, אהוד ברק, שהתרסק עם מפלגת העבודה בבחירות הקודמות, במשמרת שלה ("העמדות שלי לא התקבלו"). מסתבר שהיא הבינה שיש בעיה עם מקום מגוריו של ברק במגדלי אקירוב. לפיכך היא הציעה שהוא ישכיר את הדירה להרכב קאמרי קטן, שכן מהלך זה ימצא חן בעיני הרוסים (שכנראה עשרות אלפים מתוכם הם גם מטומטמים וגם חובבי הרכבים קאמריים קטנים). כשזה לא הלך, היא הציעה לו לתת שיעורים פרטיים על הפסנתר שלו לילד רוסי קטן. לא ברור מדוע ברק סירב.

מה שמחזיר אותנו למקום שממנו התחלנו. הילת הכבוד של היועצים הכל-יכולים, של הארתור פינקלשטיינים של העולם, של היועץ המושך בחוטים מ"לכשכש בכלב". אתה מאזין לגלילי-צוקר, קורא את דבריה, ומבין שהפוליטיקאים הישראלים עברו כנראה על כל היועצים שרק אפשר להעלות על הדעת, כך שכיום כמעט כל אחד יכול להיות יועץ אסטרטגי.

אני, למשל, חושב להציע את שירותי לציפי לבני. אני גם גבר, גם חילוני, גם משכיל וגם חושב שאם היא תרקוד פולקה עם סבתא מהקווקזים, היא תוכל להשיג עוד כמה מנדטים תוך שהיא נלחמת בתדמית שיצאה לה כמי שאינה מדברת בגובה העיניים עם העם. אני קורא לזה "אסטרטגיית המותג המרקד".

ד"ר יובל דרור הוא ראש המסלול לתקשורת דיגיטלית בבית-הספר לתקשורת של המכללה למינהל