כתבה ששודרה בתחילת השבוע (יום ראשון) בחדשות ערוץ 2 היתה מופת אמיתי של טעם רע, אינפנטיליות ויחסי-ציבור זולים. יואב אבן, כתב הבריאות של חדשות 2, דיווח בטון משועשע על גל של לידות קיסריות (תריסר במספר) הצפוי להתרחש ב"תאריך המיוחד, הנחשק והנדיר", הלוא הוא ה-12.12.2012. מתברר כי בבית-החולים קפלן ברחובות עורכים ניתוחים קיסריים על-פי בקשת היולדות, וכי רבות הן המבקשות ללדת באותו תאריך קסום, ביום רביעי השבוע.

יונית לוי, מגישת המהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2, מדווחת (צילום מסך)

יונית לוי, מגישת המהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2, מדווחת (צילום מסך)

ד"ר איילת גדעון-אבדיק, מתמחה בגינקולוגיה בבית-החולים, סיפרה לאבן: "זה הולך להיות יום עמוס במיוחד. בית-החולים קיבל המון פניות מנשים שרוצות ללדת דווקא ביום הזה, והחלטנו ללכת לקראתן ולפתוח יום מיוחד ולהכפיל ואפילו לשלש את מספר הניתוחים הקיסריים המתוכננים מראש". אבן עצמו סיכם את הכתבה ואמר: "יהיה עמוס, קשה, אבל מאוד-מאוד שמח".

הצפייה בכתבתו של אבן מעלה שורה של מחשבות מדכדכות. הכתבה מעידה על מצבה העגום של מערכת הבריאות הציבורית בימינו, הפועלת כעסק מסחרי לכל דבר. בתי-חולים מסוגו של קפלן מוכנים לספק את מאווייהם של הלקוחות (אלה שנקראו פעם "חולים" או "מטופלים"), גם אם מדובר בחשקים אידיוטיים ותפלים לחלוטין.

צריך לרחם על מי שהשקיעו את מיטב זמנם ומרצם בלימודי הרפואה המפרכים רק כדי שבסופו של דבר יוכלו לסייע לזוגות להביא ילדים לעולם בתאריכים עגולים (גילוי נאות: כותב שורות אלה נולד בתאריך סתמי לחלוטין, כך שייתכן שמאמר זה מקורו בקנאה ותו לא). רופאים, כך מתברר, נאלצים להשתמש בגימיקים הבזויים ביותר כדי שזוגות לקראת לידה – הנחשבים לקוחות נחשקים במיוחד – ישתמשו בשירותיהם.

ראוי לציין – אם כי אבן בחר שלא לציין זאת בכתבתו – כי רופאים מיילדים מעדיפים בדרך כלל ליילד בניתוח קיסרי, לא רק משום שהליך זה מזרים כסף רב לבית-החולים, אלא גם משום שעבור הרופא נוח וקל יותר לערוך ניתוח במועד שנקבע מראש (יום רביעי בצהריים, נניח), ולא להמתין ליולדת שתלד את ילדהּ דווקא בשעה ארבע לפנות בוקר ביום שבת.

יש גם נשים רבות המעדיפות ללדת בניתוח קיסרי, על אף שהדבר אינו מומלץ מבחינה רפואית, רק משום שהן סבורות – בצדק או בשגגה – שיהיה זה נוח ופשוט יותר בהשוואה ללידה רגילה. שיתוף פעולה ממין זה בין הרופאים ובין היולדות/לקוחות הוא אפוא עניין שבשגרה, הגם שלא תמיד יש לכך הצדקה רפואית אמיתית.

מתוך הכתבה בחדשות ערוץ 2 (צילום מסך)

מתוך הכתבה בחדשות ערוץ 2 (צילום מסך)

לידות, כמו חתונות, הפכו זה מכבר לעסק מכניס ביותר, אם לא לתעשייה של ממש. כשם שאולמות האירועים מרוויחים כסף רב עבור טקסים הנערכים בתאריכים "נחשקים", כך מסתבר שגם בתי-החולים הופכים לנחשקים יותר אם הם מוכנים לרצות את היולדות המעוניינות ללדת בתאריכים שכאלה. בשני המקרים (חתונות ולידות) מדובר כמובן בהבלים מוחלטים, המעידים על טמטומה האיום של התרבות בשעה זו; במקום לעסוק בעניינים החשובים באמת – חיי הנישואים והזוגיות, גידול הילדים וחינוכם – מעדיפים הצדדים הנוגעים בדבר (רופאים, לקוחות וכו') להתעסק בשטויות חסרות ערך. אין זה מפתיע ככל שהדבר נוגע למארגני מסיבות ומפיקי אירועים, אבל מנציגי הממסד הרפואי ניתן היה לצפות ליותר.

לא רק בתי-החולים והזוגות שלפני לידה עוסקים בשטויות אלה, גם התקשורת, ובמקרה זה חברת החדשות הראשית והנצפית ביותר של ישראל. בעוד ששביתת האחיות נמשכת ומצוקת החולים (חולים של ממש במקרה זה) הולכת ומחריפה, מעדיפים בחדשות 2 להקדיש זמן לכתבות "צבע" דביליות וילדותיות. הזלזול באינטליגנציה של הצופים כאן מובהק וברור, גם אם ייתכן שהוא מוצדק לחלוטין.

כתבות מסוג זה אינן רק ביטוי לזלזול בתבונתם של הצופים, אלא גם לאינטרסים מסחריים ברורים. כתבתו של אבן נראית ככתבת יחסי-ציבור מובהקת, שלא נועדה אלא להיטיב את תדמיתו של בית-החולים קפלן ולמשוך אליו לקוחות נוספים. האם מישהו ממחלקת הדוברות של בית-החולים יזם את הכתבה ופנה אל חדשות 2 בהצעה לשדרהּ? עבור מחלקת החדשות היתרונות ברורים: קל, זול ופשוט להפיק כתבות מסוג זה, במיוחד משום שמרבית העבודה כבר נעשתה על-ידי היחצן או הדובר.

אם כן, חגיגה: בית-החולים מרוויח כתבת תדמית ולקוחות פונטציאליים, היולדות ובני זוגן מרוצים, והכתב ומערכת החדשות שמחים אף הם. והדובדן שבקצפת? לפחות תריסר ילדים יחגגו את יום הולדתם ב-12 בדצמבר 2012. איזה חיים נפלאים!