מה שמחאות צופים ומאזינים לא הצליחו לעשות, עשה בסוף אחד הצעקנים הגדולים, אלה שבגללם לא נעים לפעמים להקשיב לתוכניות ספורט. זה אירע בשבוע שעבר בערוץ הספורט: פה גדול שצועק באולפן נעלב מפה עוד יותר גדול, והודיע שהוא לא מוכן יותר להיות במחיצתו. אז הבוס של שני הפיות הגדולים החליט להעניש את המעליב התורן, רק כדי לרצות את האגו של הנעלב פן יעזוב, חס וחלילה, וכך יירדו לטמיון המאמצים שהושקעו בשכנועו לעבור אליהם מהאתר המתחרה. זה, בתמצית, סיפור התקרית בין אייל ברקוביץ' לרון קופמן ב"יציע העיתונות".

ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי בערוץ הספורט החליטו להשעות את קופמן עד להודעה חדשה, אחרי שוויכוח שלו ב"יציע העיתונות" עם ברקוביץ' גלש לפסים אישיים. בשיא ההתנצחות נבח קופמן לעברו של ברקוביץ': "אתה ערימה של אינטרסים", "אל תזיין את המוח" ו"אתה לא אצל אופירה" (הכוונה לתוכנית הרדיו שמגיש ברקוביץ' עם אופירה אסייג). זה קרה אחרי שברקוביץ' צעק על קופמן, שתמך בגרסתו של הבעלים של קריית-שמונה בנוגע לפיטורי המאמן גילי לנדאו: "תתבייש שאתה מגן עליו, הוא חבר שלך, בושה".

באתר ערוץ הספורט מזמינים לצפות בתוכנית המלאה, אבל שלוש דקות מהאייטם נחתכו, וייתכן שנכללו בהן אמרות שפר נוספות על אלו שהובאו לעיל, ביטויים מהסוג שב"ידיעות" הגדירו "הנייר אינו סובל". למרבה האירוניה, כותרת הדיון היתה "החטא ועונשו".

ברקוביץ' וקופמן ב"יציע העיתונות" בערוץ הספורט

ברקוביץ' וקופמן ב"יציע העיתונות" בערוץ הספורט

קופמן וברקוביץ' הם הדובדבן של הז'אנר התקשורתי-ספורטיבי שהתפתח כאן, "תוכניות הצעקות". פעמים רבות הם מדברים מהבטן, נותנים לעצמם לאבד שליטה, לפעמים גם בשם הפוזה. הברוגז הקשה שהיה לברקוביץ' עם אלי אוחנה, חבר אחר בצוות היציע, הוא ורוד חיוור לעומת הדם הרע בינו לבין קופמן. בעבר, כשברקוביץ' ביקש לאמן את הנבחרת, התבטא קופמן: "פה כל סמרטוט רוצה להיות מאמן". עכשיו שניהם יושבים יחד אחרי שערוץ הספורט הצליח לפתות את ברקוביץ'.

"לא אשב באותו פאנל עם אנשים כמו קופמן שמטנפים את הפה. זה לא מתאים לי", הסביר ל"ידיעות" ברקוביץ', מי שהיסטוריה של התבטאויות פרובלמטיות ומבישות חייבה אותו בכינוי "הפה הגדול של הכדורגל הישראלי" – ולא דיברנו על הסתבכותו בתקיפה פיזית ומילולית של מאמן הכדורגל של בנו.

קופמן, מצדו, ראוי למחמאה של ברקוביץ': הוא מנפק מדי תוכנית ערימה של גידופים וחרפות, ותגובות זעם של צופים ואיום בתביעות מצד מבוקרים הם ריטואל קבוע. הפעם מיהרו להקריב את כבודו ויוקרתו של קופמן. הסיבה, יש להניח, אינה טוב טעם פתאומי שנחת על ראשי ערוץ הספורט, שהסגנון של קופמן מפרנס היטב את הרייטינג שלהם, אלא החשש שהפה הגדול הפופולרי האחר, ברקוביץ', ינטוש בזעם.

כדי להבין שבערוץ הספורט לא פיתחו פתאום רגישות לאלימות מילולית פרועה די לציין שההשעיה של קופמן אינה הראשונה. בשנה שעברה פורסם בשתי הזדמנויות שונות כי קופמן יושעה מהתוכנית בערוץ אחרי שניבל את הפה. מדובר בשור מועד, ובערוץ הספורט לא יכולים לרחוץ בניקיון כפיהם. בפעם השלישית, השעיה אינה נראית כמו עונש יום-הדין כדי להחזיר מגיש סורר לתלם, אלא כנזיפה מן הפה ולחוץ שנועדה לצרכים חיצוניים.

הקשב שגילו בערוץ הספורט אינו לתלונות צופים שמרגישים קבס מדיונים בסגנון פרוע ואלים ויקבלו כעת קצת שקט, אלא לתלונות ולאגו של אחד מהמתפרעים.

שמות או לא להיות

נצחונה של נבחרת ישראל 0:6 על לוקסמבורג בליל שבת נתן את האות לקטטת עיתונאים המונית. בכל פתיחת קמפיין עם מאמן נבחרת חדש מתחלקים העיתונאים למחנות מתנגדים ותומכים. אלי גוטמן פתח את מוקדמות מונדיאל 2014 עם נקודה אחת משני משחקים, ומתנגדיו ביקרו אותו במשך שבועות. עכשיו הגלגל התהפך, ומנגינת השמחה לאיד הנגדית החלה.

ביום ראשון הקדיש שלומי ברזל ב"הארץ" כמעט את כל טורו למלחמות בתקשורת. הוא כתב כי כמה מהפרשנים "כלל לא היו זוכים למיקרופון, לדקת מסך או לעמודה בעיתון, ודאי לא למעמד של כוכבי תקשורת, במידה שהביטחון העצמי של כלל מרכיבי נבחרת ישראל לא היה רעוע כל-כך". הקרב הגדול שמתנהל כאן, כתב, "הוא בין 'הפרשנים'", שמטרתם האמיתית היא "לזכות לתגובה מגורם כזה או אחר בנבחרת. אם המאמן, למשל, יזכיר אותם, אם איזה כוכב יציין את שמם, אם יו"ר ההתאחדות בכבודו ובעצמו יציג אותם כאויבי העם, ייתכן שיבואו על סיפוקם. או שהוא רק יתפתח".

עמיר פלג ב"ידיעות" היה בוטה אף הוא. "לפעמים אני מתבייש במקצוע. 'עיתונאים' ששאלו לפני שבועיים 'מי אנחנו בכלל?' מכסחים היום את היריבה 'הקטנה והעלובה' ושואלים בזלזול 'מי זאת לוקסמבורג'. פאנליסטים שרק בשבוע שעבר איבחנו שהם צימצמו פערים מתייחסים בביטול ל-0:6 כאילו שאנחנו מעצמה וששיחקנו איתם טניס".

אביעד פוהורילס האשים ב"מעריב" את העיתונות על שהפכה את גוטמן שעיר לעזאזל. "העיתונאים יודעים שאת השחקנים הם לא יכולים לפטר וגם לא לשלוח הביתה. יותר קל לנהל את האבו-עלי מול החוליה החלשה שאותה אפשר לזעזע ולדרוש ממנה ללכת הביתה".

משה פרימו, בטור באתר ערוץ הספורט, פנה אישית למאמן גוטמן: "עד המשחק נגד לוקסמבורג עשית לא מעט טעויות. יכול להיות שהתייחסת יותר מדי לכלי התקשורת, שבה יש המון אינטרסים. תהיה אלי גוטמן, ואין לי ספק שתצליח".

לאילו אינטרסים התכוון פרימו? מי זו בדיוק העיתונות שלדעתו של פוהורילס הפכה את גוטמן לאשם האוטומטי? באילו עיתונאים בדיוק עמיר פלג מתבייש ומי הם הפרשנים ששלומי ברזל קובע שהם אינם ראויים לתוארם?

בכל קמפיין של הנבחרת יותר ויותר עיתונאים מבקרים את הקולגות שלהם. המלה "אינטרסנטים" צצה שוב ושוב, ולא מותירה מקום לספק מה חושבים עיתונאי הספורט על המקצוע שהם עוסקים בו. הקוראים והמאזינים נותרים עם סימני שאלה.

משמעותה של הכללה כזו היא הטלת רפש המונית והפיכת עיתונאים מסוימים לחשודים מיידיים. אם למאשימי התקשורת יש טיעון – שילכו איתו עד הסוף: דוגמאות, ציטוטים, שמות. אחרת גם כלי התקשורת שממנו עולות הקריאות הוא בחזקת אשם. לקוראים יש זכות לדעת מי הם העיתונאים המוטים, האינטרסנטים, שמכתימים את המקצוע.

הקץ לבלעדיות הקדושה

כזה דבר עוד לא היה כאן. פסטיבל שידורים ישירים במרבית אתרי הספורט באינטרנט סביב מפעל אחד, ללא בלעדיות. הזוכה המאושרת היא מכבי תל-אביב בכדורסל, שבהחלטה עסקית מצוינת החליטה לשחרר את משחקיה באירופה לכולם, לא רק לאתר ערוץ הספורט.

כך התייצבו להם בשורה ynet, one, וואלה וערוץ הספורט, ששילמו כל אחד 150 אלף דולר. התחרות העזה בין האתרים הביאה לכך שאף אחד לא הרשה לעצמו להישאר מאחור כשמדובר במועדון הספורט הבכיר בישראל. ביום חמישי האחרון אפשר היה לצפות בכל אותם אתרים ובו בזמן במשחק מול מלאגה.

הבלעדיות הקדושה של ערוץ הספורט אמנם נפגעה, אבל יש לזכור שאחד מבעלי הערוץ הוא גם אחד מבעלי הקבוצה, כך שההחלטה היתה גם על דעתו. 2.5 מיליון השקלים על הזכויות באינטרנט ובסלולר מצטרפים ל-10 מיליון שקל שתקבל מכבי תל-אביב מערוץ 10, ובסך-הכל תמורה נאה לכלל זכויות השידור.

זהו מהלך שמחזק עוד יותר את הנוכחות של האינטרנט והסלולר, האייפון, הסמארטפון והטאבלט בחיינו. בזירה התקשורתית מי שנשאר הרחק מאחור הוא הפרינט הגווע, שלפחות תרם את תרומתו הצנועה לקדמה באמצעות הודעה בשער האחורי (של "ידיעות") על השידור הישיר הערב באינטרנט (במקרה הזה, ב-ynet).

התיקונים

באפליקציה של one הדביקו לנבחרת קרואטיה את הסמל של הפועל ירושלים בכדורגל.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il