"חוות דעת חדשה: הדוח על אסדת 'לווייתן' שגוי", נכתב בכותרת ידיעה שהתפרסמה הבוקר (23.12) בעיתון "מעריב". חוות הדעת הוזמנה בידי ארגון שומרי-הבית, המאגד את תושבי חוף הכרמל שעתידים להיפגע מהזיהום מאסדת הגז לווייתן, שתחל לפעול מול חופי ישראל. הידיעה זכתה להתפרסם גם באתר "מעריב", אולם במהלך היום - נמחקה כלא היתה. הגולשים כעת לכתובת בה התפרסמה הידיעה, ייתקלו בהודעת שגיאה: "העמוד המבוקש לא נמצא".

הפרופסורים דוד ברודאי ואורי דיין בחנו את הדו"ח של חברת נובל אנרג'י לגבי הזיהום המוגבר הצפוי בתקופת ההרצה ("נישוב") של המתקן, וקבעו כי הוא "שגוי מיסודו ומציג תמונת חוסר מהותית" של הזיהום. הידיעה מפרטת את הליקויים בדו"ח ומצטטת תגובה של המשרד להגנת הסביבה. "מחלוקת באשר לסכנות הבריאותיות", נכתב בכיתוב צילום של האסדה המלווה את הידיעה.

מדוע נמחקה מאתר "מעריב" הידיעה על חוות הדעת השלילית נגד חברת נובל-אנרג'י? עורך "מעריב", דורון כהן, לא הגיב לפניית "העין השביעית". אולם זו אינה הפעם הראשונה בה בקבוצת התקשורת של אלי עזור נעלמת ידיעה שאינה נוחה לחברת נובל-אנרג'י.

בשנה שעברה פירסם כאן אורן פרסיקו כי בעתירה לבג"ץ טענו שומרי-הבית כי הם סובלים מסיקור מוטה בכלי התקשורת בשל מניעים זרים. העתירה פירטה מקרה בולט: כתבה על הפגנה נגד חברת נובל-אנרג'י נמחקה מאתר ה"ג'רוסלם פוסט", השייך לאותה קבוצת תקשורת לה שייך "מעריב".

"באותו היום התקשרתי לכתב ושאלתי אותו מדוע הוסרה הכתבה", כתב פעיל של שומרי-הבית בתצהיר שהוגש לבית המשפט, "תשובתו היתה שמנהל נובל-אנרג'י התקשר לעורך ודרש ממנו להסיר את הכתבה תוך איום להמשך הקשרים העסקיים בין החברה לעיתון". גורמים בעיתון אמרו אז ל"עין השביעית" כי המנוף שאיפשר את הלחץ היה מימון כנס של העיתון ע"י חברת נובל-אנרג'י.

הודעת שגיאה באתר "מעריב"

הודעת שגיאה באתר "מעריב"

שנים קודם לכן כבר נחשף כיצד חברת נובל-אנרג'י משתמשת בכספי פרסום כאמצעי להטיית הסיקור על אודותיה. "בדיוק עכשיו היה קמפיין משמעותי של נובל-אנרג'י, אבל עיתון אחד לא היה חלק מהקמפיין הזה, וזה ה'מרקר' ו'הארץ'", אמר מו"ל קבוצת "הארץ" עמוס שוקן ב-2015. לדבריו, החרם נבע מהסיקור הביקורתי שהזיק לאינטרסים הכלכליים של נובל-אנרג'י, חברה בכירה במונופול הגז הישראלי.

בדיקה שערכה חברת יפעת מחקרי מדיה עבור "העין השביעית" העלתה כי נובל-אנרג'י אכן פסחה באופן בולט על קבוצת "הארץ" בכספי הפרסום ששפכה ברחבי התקשורת הישראלית. ממצא נוסף היה ההשקעה החריגה בשלושה עיתונים זניחים - אך כאלה שקשורים באופן ישיר לפוליטיקאים חרדים.

גם כעת, ערב ההרצה של אסדת לווייתן, מתנהל קמפיין של נובל-אנרג'י, כמו בכל פרק זמן קריטי עבור מונופול הגז. בפרקי זמן כאלה הוא חשוף לביקורת ציבורית שעלולה לחתוך ברווחי העתק שלו לטובת שמירה יתרה על האינטרס הציבורי. האם גם הפעם השתמשה נובל-אנרג'י בכוחה הכלכלי כדי להשפיע על הסיקור העיתונאי על-אודותיה? "העין השביעית" פנתה ל"מעריב" וגם לנובל אנרג'י בשאלה האם היתה התערבות בסיקור. מ"מעריב" לא נמסרה כאמור תגובה. גם ב"נובל אנרג'י" בחרו שלא להגיב. גורמים אחרים הקשורים לסוגיה, הכחישו מכל וכל כי פנו לעיתון בבקשה כלשהי.

אגב, גם באתר חדשות 13, ידיעה שעסקה בזיהום מאסדת הגז לוויתן הפכה לא זמינה, אך לאחר פניית "העין השביעית" חזרה הכתבה לאוויר ונמסר כי היה מדובר בתקלה טכנית בלבד. בידיעה, שהתפרסמה היום בשעות הצהריים ע"י הכתב אלי לוי, דווח כי תושבים ביישובי חוף הכרמל מתפנים מבתיהם בשל החשש מהזיהום מפעולות ההרצה של אסדת הגז.

גם ארז רביב מאתר "דבר ראשון" כתב על חוות הדעת של ברודאי ודיין (המעוניינים בכך יכולים לקרוא את חוות הדעת בקישור זה), והכתבה זמינה באתר. בינתיים התפרסמה היום הודעה של המשרד להגנת הסביבה: "חברת נובל אנרג'י לא עמדה בתנאים עד לשעה זו ולכן הנישוב יידחה: המשרד להגנת הסביבה לא מאפשר לחברה לבצע מחר (ג') את פעולת הנישוב באסדת לוויתן בשל אי-עמידה בכל הדרישות והתנאים המחמירים שהציב לה". ואת ההודעה הזו, כבר יהיה קשה הרבה יותר להעלים מהרשת.