"מקריית-חיים עד הקו קלוקס קלאן", היתה כותרת השער של ספורט "מעריב" ביום רביעי האחרון. הסיפור היה המשך לפרסום ראשון של nrg, ערב קודם לכן, שעסק ביואב כץ, הבעלים של הפועל חיפה. כץ אמר לאוהדי הקבוצה בפגישה איתם לפני שנה וחצי: "מה שהיה באתר האוהדים שלכם ובאתר של הקו קלוקס קלאן זה לא כל-כך שונה".

לכץ ולאוהדי הפועל חיפה מערכת יחסים עכורה זה כמה שנים. עכשיו בא ספורט "מעריב" וחושף באיזה צד הוא. האמירה של כץ אינה כה בעייתית כמו שהיא נשמעת, במיוחד על רקע אמירות קשות שהטיחו בו אוהדים לא פעם. ב"מעריב" ידעו לספר כי לפני כמה ימים, בעת משחק ליגה, קראו האוהדים לעבר כץ: "חבל שהיטלר לא הרג את אבא שלך", "היטלר נתן אוכל לילדים, אתה לא נותן אוכל לשחקנים" ו"נאצי, תחזור לגרמניה".

השער של "מעריב" מעוצב ככתב אישום נגד כץ – תמונתו מתפרסמת בגודל מלא, על רקע אדום. בכותרת הגג על השער נכתב כי חלה הסלמה נוספת ביחסים בין הצדדים, כשהכוונה היא להתקפות המילוליות הקשות מצד האוהדים, אבל ב"מעריב" בחרו להדגיש דווקא אמירה של הבעלים מלפני שנה וחצי, ולא את האמירות האקטואליות מצד האוהדים. למקרא סגנון הקללות שהוטחו בכץ, ולא בפעם הראשונה, ההתבטאות שלו נשמעת לגיטימית לחלוטין.

כך או כך, הבחירה להבליט את החלק הצבעוני בדבריו היתה פופוליסטית ומלבת יצרים. מדוע לא פירסמו בכותרת את קללות האוהדים, שהיו קשות פי כמה ונאמרו בזמן אמת? ב"מעריב" בחרו להתחנף לאוהדים, אולי בתקווה שאלו יגדילו את מכירות העיתון באזור חיפה והקריות.

סיבה אפשרית נוספת להבלטת דברי כץ בשער המדור היא שהסיפור נחשף באתר האינטרנט של "מעריב". כמה סמלי שבאותו שער, מתחת לסיפור כץ והקו קלוקס קלאן, בישרה כותרת אחרת על סגירת פרשת ההברחות של דרור קשטן תמורת תשלום כופר. גם הסיפור הזה נחשף ב-nrg והובלט למחרת ב"מעריב" באופן חסר פרופורציות. חלפו כמה שבועות, וב"מעריב" הוציאו את האוויר מבלון החשיפה ההיא. כך גם הסיפור המנופח על יואב כץ, נולד ב-nrg ולא המריא לשום מקום. הכתב יונתן הללי כתב בפולו-אפ למחרת על "סערה בהפועל חיפה" בעקבות הפרסום, אבל נראה שזו היתה מהסוג שמתחולל בכוס תה.

זו גם ההזדמנות להתייחס לטור שכתב עורך מדור הספורט של "מעריב", יואב גולן, שישה ימים קודם. במאמר, שנמרח על פני עמוד וזכה להבלטה בשער המדור, כתב גולן על "שעתה המבחילה של תקשורת הספורט" ביחסה למצבו הרפואי של גומא אגייאר. לדעתו של גולן, רק בשל העובדה שאגייאר לא נולד בישראל ולא נחשב ל"אחד משלנו" הרשו לעצמם כלי תקשורת מסוימים, ובהם ONE וערוץ הספורט, לפגוע בו ולזלזל בכבודו. "אין עיתונאי שנקי משגיאות", כתב גולן, "ואין מערכת תקשורתית שחפה מטעויות. גם אנחנו ב'מעריב' טעינו, טועים ובוודאי עוד נטעה בעניינים של שיקול דעת וטעם רע".

יואב כץ הוא מהסוג של אגייאר. ישראלי שנולד בארץ, אבל חי בארה"ב כבר עשרות שנים, וכבר לא כל-כך "אחד משלנו". ב"מעריב" נקטו אפליה ביחסם לשני הבעלים. האחד זכה להגנה, האחר הופקר לחסדי האספסוף. פחות משבוע אחרי כתב האישום נגד התקשורת, חטא גם המאשים בשיקול דעת שגוי ובטעם רע.

ידיעות ראשונות

הסיפור המעניין של השבוע היה על אייל גולסה ממכבי חיפה, שטס בסוף השבוע בחשאי לאיטליה וחתם בלאציו, קבוצה בעלת גוון אנטישמי. פרסום ראשון על כך עלה ב-ONE במוצ"ש אחר חצות, בדיוק ברגעים שבהם העיתונים עשו את דרכם לדפוס. אלא שלמחרת פורסם הסקופ הזה גם ב"ידיעות אחרונות".

מתברר שב"ידיעות" עבדו על הסיפור כבר בשעות הערב המוקדמות של מוצ"ש. אף שהוא פורסם תחילה ב-ONE, תחת שלל עיטורי "פרסום ראשון" ו"בלעדי", התייחסו אליו ביום שני בעיתון כאילו פורסם אצלם בלעדית. בשער הדגישו: "הפרסום ב'ידיעות אחרונות' תפס את מכבי חיפה מופתעת". בעמודים 3-2 המשיכו לטפוח לעצמם על השכם, עם צילום השער יום קודם. בכותרת המשנה של הידיעה נכתב: "היציאה של גולסה לאיטליה, עליה פורסם ב'ידיעות אחרונות', הפתיעה את ראשי מכבי חיפה וגם את הוריו".

ONE עלה עם הידיעה שש שעות לפני ש"ידיעות אחרונות" הגיע אל דלתות המנויים. אפשר להעריך שכבר בשעת לילה מאוחרת החלה התרוצצות במכבי חיפה בגלל הפרסום. אבל ל"ידיעות אחרונות" זה לא הפריע לחגוג: "יעקב שחר, נשיא מכבי חיפה, נדהם לקרוא ב'ידיעות אחרונות'", נכתב בעיתון. חיזוק הם קיבלו גם ממדורי ספורט בעיתונים מתחרים. "מעריב": "מכבי חיפה התעוררה אתמול למציאות הזויה". "הארץ": "ראשי המועדון התעוררו וגילו לתדהמתם".

לא ברור מדוע ב"ידיעות" לקחו את מלוא הקרדיט לעצמם, כשכבר בלילה שלפני הפרסום הם ראו את הסיפור ב-ONE. אולי הם לא סופרים את האתר, חרף העובדה שהוא נמצא ברשימת הנכסים של בעל הבית שלהם, או שהם סתם מזלזלים באחד המפרסמים שלהם: בשער ספורט "ידיעות" של יום ראשון, מתחת לידיעה על גולסה, היתה מודעה שבישרה כי ONE הוא מס' 1 בספורט.

מבקיעים מהקרן

הסקופ המשובח של הימים האחרונים התפרסם בוואלה, על קיצוץ משכורות במכבי תל-אביב בכדורסל, לראשונה בתולדותיה. בוואלה פורסם בקיץ שעבר אחד הסקופים הגדולים של תקשורת הספורט בעשור האחרון, פירוט משכורות השחקנים ובעלי תפקידים במכבי. אמרו אז כי לאחר הרחקתם מהדירקטוריון של רענן כץ, כתבי האתר כבר לא יזכו לקבל פירורים מהנעשה במועדון. מתברר שאף כי כתב וואלה אוהד גרינוולד מזוהה עם עיתונאי האופוזיציה של מכבי תל-אביב, הוא הצליח להכות שוב. מה שמוכיח פעם נוספת שמה שעיתונאי צריך כדי להביא סיפורים הוא לאו דווקא לשון גדולה במיוחד.

או ש או ש

זנדברג בבני-יהודה או בהפועל פתח-תקווה? עבור ONE זה לא משנה, העיקר שיהיה פרסום ראשון.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il