חלב מרוקאי

"אני מבקר את מרואן ברגותי בכלא שלו, ומאמין שישוחרר במסגרת עסקת שליט", כך אומר ח"כ עמיר פרץ בראיון ל"כל אל-ערב", והציטוט מובא כהפניה בשער העיתון. פרץ מציין בראיון לכתב יוסוף שדאד כי "ברגותי מסוגל לאחד את פת"ח וחמאס, ואני תומך בשחרורו ושחרור כל האסירים הפלסטינים עם דם על הידיים, כדי לשחרר את שליט".

שר הביטחון לשעבר, המתמודד כעת שוב על ראשות מפלגת העבודה, מצהיר כי הוא אינו תומך במבצע צבאי נוסף בעזה, מציין כי "איומי ברק בהפלת חמאס בעזה, אין להם ערך" ומוסיף גם כי "עלינו להגן על תושבי הדרום". עוד אומר פרץ כי הוא מקווה שהציבור הערבי בישראל לא ייצא לרחובות, אחרת "הוא משרת את ליברמן", ומוסיף: "אין להיגרר לפרובוקציות של ליברמן".

פרץ מתייחס גם לדברים שאמר עליו, ככל הנראה, חבר מפלגתו יצחק הרצוג באוזני נציג אמריקאי, וצוטטו בכותרות ראשיות בעיתון "הארץ", ששלף אותם ממסמכי השגרירות האמריקאית שבתוך מסמכי ויקיליקס ("פרץ נתפס כאגרסיבי ומרוקאי"). "הצהרת הרצוג חסרת ערך", אומר פרץ, "ואני גאה שאני מרוקאי ולא מסתיר שינקתי מאשה מוסלמית מרוקאית, כי אמי חלתה כשהייתי תינוק".

ראיון עם ח"כ עמיר פרץ. "כל אל-ערב", 22.4.11 ראיון עם ח"כ עמיר פרץ. "כל אל-ערב", 22.4.11

ראיון עם ח"כ עמיר פרץ. "כל אל-ערב", 22.4.11

פתח לסטגנציה

"גורמים זרים ומקומיים רוצים לחסל את פת"ח", אומר גורם פלסטיני בכיר לעיתון "א-סינארה", והידיעה מגיעה לכותרת הראשית. המקור הוסיף כי מדינות המערב וישראל מנסות למחוק את אש"ף ומוסדותיו לטובת אלו של הרשות הפלסטינית, וזאת במטרה לפגוע בזכות השיבה, להביא להתעלמות מסוגיית הפלסטינים בגולה ולהפסקת פעילות הארגון במדינות ערב. "עלינו לתפעל במלוא המרץ את מוסדות הארגון", הוסיף המקור, המתואר כבכיר באש"ף. בסקירה היסטורית קצרה מזכיר העיתון כי הארגון החל את פעילותו ב-1964.

מתחת לכותרת שמספק המקור האנונימי מתפרסמת ידיעה מלווה בתצלום על הפגנת התמיכה של אנשי שמאל ישראלים במדינה פלסטינית, שנערכה בתל-אביב לפני חמישה ימים. הכותרת היא "מהמקום בו הוכרזה הקמת מדינת ישראל בתל-אביב ב-1948: אנשי שמאל ישראלים מכריזים על הקמת מדינה פלסטינית".

דבריו של מקור אנונימי נוסף, הפעם איש דת משכם, זוכים גם הם להתייחסות בעיתון. איש הדת האנונימי מזהיר בראיון ל"א-סינארה" מהשתלטות הסלפיסטים הקיצוניים (המנהיגים את ההפגנות האלימות בירדן) על מסגדים בשכם, קלקיליה וטול-כרם.

גם העורכת הראשית והבעלים וידה משעור מתייחסת במאמר המערכת לסוגיה הפלסטינית, הפעם מזווית הרצח המזעזע של פעיל השלום האיטלקי בעזה. "כדי שלא יאבד העם הפלסטיני את הלגיטימיות שלו, על הבכירים לחשוב כיצד למנוע הישנות מקרה כזה בעתיד", היא כותבת.

ותודה לקופי ולפייסט

"פנורמה" החליט לשוב לזירה המצרית עם דיווח על "ועדת החקירה המצרית שמאשימה את מובארכ באחריות להרג מפגינים", לשון הכותרת הראשית של העיתון. כותרת משנה מדווחת כי "הקהילה הבינלאומית לוחצת על נתניהו להציג תוכנית שלום".

לא רק שהידיעה, המתפרסמת ביום שישי, התפרסמה במקור כבר ביום שלישי, אלא שהיא לקוחה כולה, ללא שכתוב מינימלי, כולל הכותרת והתמונה המצורפת, מאתר ה-BBC בערבית. אם הרשת הבריטית תתבע את העיתון, נראה כי היא צפויה לפיצוי נכבד בשל הפרת זכויות יוצרים בוטה כזו. ידיעה אחרת בעיתון, גם היא נכונה ליום שלישי, לקוחה מסוכנות הידיעות הסורית סאנא ומדווחת על כך ש"ממשלת סוריה מאשרת ביטול חוקי החירום ובית-המשפט לבטחון המדינה". עוד ידיעה מבשרת על "הרוגים ופצועים בתימן", גם היא מיום שלישי, שנראה כמועד שבו נסגר חלק נכבד של הגיליון.

הידיעה ב"פנורמה". מועתקת מאתר ה-BBC

הידיעה ב"פנורמה". מועתקת מאתר ה-BBC

"א-סינארה" ממשיך להתמקד במהפכות בעולם הערבי ומכוון את הזרקור לשכנה מצפון. בהפניה באוזן שמאל של העיתון מצוטט איש האופוזיציה הסורית פרופ' ברהאן גליון, שאומר בראיון לעיתון כי "תנועות הצבא אטיות, אך הוא לא ירשה שהמדינה תלך לאנרכיה". ד"ר עמאד גאד ממרכז אל-אהראם ללימודים אסטרטגיים במצרים מצוטט כאומר כי "אם יהיו בחירות הוגנות, האחים-המוסלמים לא יקבלו יותר מ-20%". ואילו הפרשן הצבאי והפוליטי הרוסי, ויאצ'סלב מטוזוב, אומר כי "רוסיה מתנגדת לכל מעורבות צבאית בלוב".

ההפגנות בסוריה הן גם נושאו של מאמר המערכת בעיתון "כל אל-ערב", שמציין לקראת "יום שישי העצום" בסוריה כי "שמחנו שיום שישי האחרון עבר ללא מרחץ דמים, אך שמחתנו נמשכה יום אחד [...] יש בעולם שרוצים לפגוע בסוריה, ואנו תקווה שהמשטר ישתכנע בנחיצות הוויתור למען העם כדי להציל את הארץ, אחרת הימים הבאים יהפכו למרחץ דמים".

כידוע, תחזית זו התממשה בינתיים.

בית במכה

"כל אל-ערב" מתמקד השבוע בכותרתו הראשית בקשיי העולים לרגל למכה מקרב ערביי ישראל: "המחאה נגד ועדת החאג' והעומרה נמשכת: 'שיכנו אותנו בבתים מלאים ג'וקים וזבובים שאינם מתאימים אפילו לבעלי חיים'".

העיתון מראיין שורה של עולים לרגל שחזרו מסעודיה ומביא סקירה מלאה על פני שלושה עמודים, עם תגובה של חאג' סלים שלאעטה, מראשי הוועד, שטוען כי "ההוצאות של העולים לרגל כוללות רק דירות, בלי שירותים ואפילו בלי נייר טואלט [...] פירסמנו זאת. הם לא יצפו לקבל חדר במלון חמישה כוכבים". שיח' כמאל חטיב, סגן ראש הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, מצדיק את המחאה ואומר בראיון לעיתון כי "הייתי אחד מיוזמי הקמת ועדת חקירה".

כמו כן מובאת בעמוד הראשון של העיתון עמדתה של ועדת המעקב של ערביי ישראל נגד "הפיכת הספרים למגזר הערבי לציוניים", וכן סיפורו של חאפז סנעללה מדיר אל-אסד, הטוען כי "בגלל שאני ערבי השפילו אותי בשדה התעופה אילת [...] הכריחו אותי להתפשט מבגדי ומנעו ממני להשתמש בטלפון סלולרי".

שלושת העיתונים מקדישים מקום בעמודים הראשונים לסיקור מעצרם של שלושת תושבי נצרת בחשד לתכנון פיגועים, כמו גם מעצרו של שיח' ראאד סלאח, שמגיש תלונה נגד אנשי השב"כ בשל "התנהגות פסולה במעבר אלנבי". בעמוד השני מובאת תגובת אמה של עו"ד סוהיר איוב מעכו, שנעצרה יחד עם שלושה עורכי-דין בחשד להעברת מסרים לארגונים פלסטיניים בעזה: "בתי אחראית מאוד, והעתיד יוכיח זאת", אומרת בתגובה להגשת כתב אישום ביום חמישי נגד איוב.

שער מוסף "היום השביעי", "כל אל-ערב"

שער מוסף "היום השביעי", "כל אל-ערב"

עד שהגברת השמנה תשיר

"פנורמה" מבליט בהפניה בשער מוסף "מידרמה" את הכותרת "נתונים מדאיגים: סוכרת והשמנת יתר במגזר הערבי – הגבוהות בארץ". המוסף מביא גם את אזהרתו של ד"ר באסם חזאן, שמתנבא כי תהיה "רעידת אדמה חזקה בארצנו" וכי "האפשרות להזהיר מפניה מבעוד מועד קיימת".

במוסף "היום השביעי" של "כל אל-ערב" מתמקדים במה שעל-פי העורכים מעניין את הצעירים הערבים בישראל: תוכנית הטלוויזיה "סטאר אקדמי" (המקבילה של "אמריקן איידול" האמריקאית ו"כוכב נולד" הישראלית). עדכון מגזרת הריאליטי המוזיקלי הלבנוני מתפרסם גם בעמוד האחורי של "פנורמה" ובמוסף "א-סינארה".