דודו טופז נוסע בזמן

עם התאבדותו של דודו טופז, נפרדו ממנו ב-nrg מעריב כנהוג בעיתונות: תמונה של המנוח, שנת לידתו ושנת מותו – 2006.

24_tikunim23

nrg מעריב פירסם גם כתבה (24.8.09) על דודו טופז, ובה ציטוטים שטרם ראו אור, או עורך. כך מצוטט בכתבה ראש עיריית דימונה מאיר כהן, הרומז כי לטופז היתה מכונת זמן: "לזכותו של דודו ייאמר כי כאשר הגיע לדימונה הוא הסתובב בשנים 2004–2005, והרגיש כמו בבית". עוד מצוטט כהן באמירה: "כאשר סגן ראש העיר, יוסי עזריאל, נפטר ממחלה ממארת בשנת 2006, דודו התייחס לכך באחת התוכניות שלו וגייס כספים שהיו דרושים כדי לממן את הטיפול הרפואי". האם טופז התכוון להשתמש בכסף כדי לנסוע לעתיד ולקבל שם שיקוי המחיה מתים? אם nrg הצליח לראיין את טופז אחרי מותו, שום דבר אינו בלתי אפשרי.

13_tikunim23

ושמישהו יעדכן כבר את מודעת גוגל שקופצת בכתבות על מותו ומציעה "לפגוש את דודו טופז". בעצם, אם היא מציעה לפגוש את טופז במרום, אולי היא אינה שגויה (דרך הבלוג של יובל דרור).

25_tikunim23

26_tikunim23

ומה התירוץ של המודעה הזאת?

27_tikunim23

לאור הכוכבים לוקח שנה להגיע לכדור הארץ

אתר גלי-צה"ל פירסם ידיעה (24.8.09) על שלושת הפיינליסטים של העונה השביעית של "כוכב נולד". בתמונה המלווה את הידיעה: הפיינליסטים מהעונה השישית.

19_tikunim23

למכירה: דלוריאן

איך ynet מפרסם בסוף אוגוסט (24.8.09) כתבה שמדברת בלשון עתיד על מיזם מכירת מכוניות ש"יסתיים בשבוע השני של אוגוסט"? קיווינו שמדובר במכוניות שנוסעות בזמן, אבל האמת המשעממת היא שהכתב טעה והמבצע מסתיים ב-8.9.09.

20_tikunim23

גיור לקולא

השופט החדש בבית-המשפט העליון, יצחק עמית, סווג כדתי באתר "הארץ" (25.8.09). עמית אמנם מגיע מרקע דתי ולמד בתיכון הדתי צייטלין, אבל בדוברות בתי-המשפט מבהירים לנו שעמית אינו דתי ואינו חובש כיפה.

17_tikunim23

הבעיה עם השוואנץ

ynet דיווח (26.8.09) כי מבקרים ב"דיסקברי לגולנד" בברלין גונבים שוב ושוב את איבר מינו של ג'ירף מלגו בגודל טבעי. "למה לא שיעשו ג’ירפה נקבה פשוט?!", תהה המגיב הראשון, ומגיבים נוספים מיהרו להתייחס גם הם לפטיש המוזר. מאוחר יותר תוקנה הכתבה ב-ynet: האיבר הגנוב הוא זנב הג’ירף, ולא איבר מינו. הפעם לא ynet אשם, כי אם סוכנות הידיעות רויטרס, שממנה תורגמה הידיעה. זו דיווחה במקור על פין, כנראה בגלל כפל המשמעות של המלה הגרמנית "שוואנץ" – "זנב" לפי המילון, "זין" בסלנג. כשהתגלתה הטעות, פירסמה הסוכנות את האייטם מחדש בגרסה מתוקנת. הטוקבקים הפאליים ב-ynet נותרו על כנם.

03_tikunim23

04_tikunim23

05_tikunim23

שערוריית פרס ספיר

חדשות 10 (27.8.09) מדווחים שאסי דיין מוותר על פרס ספיר למפעל חיים. פרס ספיר מוענק לסופרים, ואילו דיין ויתר על פרס אופיר, המוענק לקולנוענים.

15_tikunim23

ח”כ יחיאל חזן מכחיש כל קשר לפרשה

ynet מדווח (30.8.09) שהמוח של ספינת הנשק קארין איי נשלח לכלא. כנראה מדובר בספינה באמת מתקדמת.

12_tikunim23

יותר מעניין לכתוב מעריב

העיתונאים אינם מחכים לפסק הדין כדי לקרוא לחשודה בהרעבת ילדיה "האם המרעיבה". וכשהם מקלידים ממש מהר, הם מכנים אותה "האם המעריבה".

07_tikunim23

מינויים חדשים

יובל שטייניץ מונה לשר העוצר (ניוזלטר פרסומי של "דה-מרקר").

09_tikunim23

איציק אוחיון מונה לרעש העיר פתח-תקווה (ynet, 30.8.09).

08_tikunim23

שאול אלוביץ מונה לעיש עסקים (דה-מרקר ויקי).

10_tikunim23

והזמר ליאונרד כהן מונה לכדורגלן (תפוז אנשים).

06_tikunim23

עניין של גיאוגרפיה

ynet מדווח (23.8.09) שארה"ב ביצעה ניסוי בטיל בליסטי, ששוגר מקליפורניה ופגע במטרות באוקיאנוס האטלנטי. מדוע שארה"ב תסכן את שלום תושביה בשיגור טיל שמסלולו חוצה את היבשה מהחוף המערבי למזרחי? היא לא: ארה"ב שיגרה את הטיל אל מטרות באוקיאנוס השקט.

21_tikunim23

ענייני מדע

אחרי שלמדנו על קיומם של חיידקים ידידותיים, ב-ynet מסבירים לנו שיש שני סוגים של זיהום: הלא בריא והבריא.

11_tikunim23

האם האשה מתה משפעת החזירים, כפי שרומזת הכותרת, או שהסיבה למותה אינה ידועה, כפי שנטען בכותרת המשנה? (אתר "הארץ", 23.8.09).

22_tikunim23

מספרים

מיליונים או מיליארדים? ב"כלכליסט" (20.8.09) מזרימים לחברה צ’יליאנית סכום שגדול מהתמ"ג השנתי של צ'ילה.

02_tikunim23

כמה עולים מכנסי ג’ינס לנשים בגאפ? (אתר "דה-מרקר", 26.8.09)

18_tikunim23

הכל לכדי תמונה אסוציאטיבית

nrg מעריב ממשיך להצמיד תמונות אקראיות לכתבות. והפעם: שלי יחימוביץ’ בכתבה על מבצע הרמדאן של אורנג’.

01_tikunim23

א-לי-מות

גל האלימות משפיע על מנסחי הכותרות בוואלה.

23_tikunim23

הערב בטלוויזיה

הממיר המקליט יס-מקס הקליט פרקים מהסדרה "רוק 30" ב-1994, 12 שנה לפני שהסדרה עלתה לאוויר ועשור לפני שהוא עצמו הושק.

14_tikunim23

ועוד מסע בזמן: בערוץ התרבות והבידור ב-ynet לא היו בטוחים אם פרק הפתיחה של "הישרדות" שודר ביום פרסום הכתבה או בערב שלפניו, והחליטו שלא להחליט (29.8.09).

16_tikunim23

תיקונים ב"התיקונים"

בטור הקודם (27.8.09) דיווחתי שב"ישראל היום" (20.8.09) נפלה טעות: בתקציר הסרט סיטי-איילנד נכתב כי "הבן הצעיר מעדיף פורנו גס עם נשים שמנות ומבשלות" במקום "נשים שמנות ובשלות". בתקציר הרשמי של הסרט מוזכר רק פטיש לנשים שמנות, אולם הקוראת יעל מזוז מוסרת: "ראיתי את הסרט, ולמרבה ההפתעה אכן מדובר בנשים שמנות ומבשלות, ולא נשים שמנות ובשלות".

16_tikunim22

עוד טענתי בטור הקודם כי ב"ידיעות אחרונות" (21.8.09) שגו באיות: ידיעה על בזים ששוחררו לטבע קיבלה את הכותרת "פורסים כנף", ולא כפי שסברתי שנכון, "פורשים כנף". אורן פרסיקו העיר כי לפי מילון אבן-שושן, אפשר להשתמש ב"לפרוס" (לפרוסות) גם במשמעות של "לפרוש". ריבי רונן מ"כלכליסט" כתבה לי: "פרס/פרש הם היינו הך. כך לפי מילון 'רב-מילים'. כמו תפיסה/תפישה. האקדמיה ללשון ביטלה את ההבדלים בין המלים והפעלים הללו, שמקורם דומה".

זכות המלה האחרונה לעורכת הלשון של "העין השביעית", רחל פרץ: "ההבחנה בין פרישה לפריסה דקה. ברם, לא אכתוב 'לפרוש נקניק', אלא לפרוס. בכל מקרה שהביטוי מתייחס לביתור מזון או אובייקטים שלמים כלשהם – פריסה. השאר – אני מחליטה לפי העניין".

11_tikunim22

תודה לתורמים א., אבי שרף, אורן פרסיקו, אילת, איתן שלו, אלעד אבן, אלעד הרלב, אסף שוחמי, אסף שטיין, ברק פיטוסי, גילעד נס, דן גריינפלד, דן מלמד, דפי קודיש-וייכרט, הלל סטולר, זיגמונד, חגי אלקיים, יונתן נד”ב, יותם הדר, יעל מזוז, משה טל, נירית וייס, עדי עליה, עומר מילר, רועי רוטמן, שלומי לאופר ותומר כהן.

נתקלתם בטעויות בתקשורת? שלחו לינק וצילומסך (כך עושים זאת) לכתובת tikunim@kenans.net, וציינו אם ברצונכם לקבל קרדיט.