כיצד לשמש דובר ועיתונאי בו בזמן, ואיך לחשוף מקור עיתונאי בצורה פומבית. את הסלט הזה, שעושה צחוק מכל תקנון האתיקה, בישל אלי סבתי.

סבתי, תושב קריית-שמונה, בן 34, שימש בשש השנים האחרונות כתב ערוץ הספורט לענייני קבוצת הכדורגל המקומית, שזכתה בעונה שעברה באליפות. בעברו היה סבתי עיתונאי בכלי תקשורת מקומיים בצפון. לפני כשנתיים מונה לדובר עיריית טבריה, אך המשיך בעבודתו כעיתונאי ספורט.

סבתי משוכנע שאין בעיה לשמש דובר עירייה ולסקר בו בזמן קבוצה מעיר אחרת. ובכל זאת צצו ניגודי עניינים בין התפקידים. בשנתיים ששימש דובר עירייה פורסמו בערוץ הספורט כמה ידיעות הנוגעות למרתון טבריה, תחרות המאורגנת על-ידי העירייה ואיגוד האתלטיקה. כמה מהידיעות היו חתומות על-ידי "מערכת ערוץ הספורט", אבל אפשר למצוא בהן את טביעות האצבע של דובר העירייה המסור.

כך למשל, בסיקור המרתון ה-35 בחודש ינואר השנה, צולמו התמונות שהתפרסמו באתר ערוץ הספורט על-ידי סבתי, בתפקידו כדובר. באחת מהן נראה ראש העירייה מחובק עם מנכ"ל הספורטוטו. כיתוב התמונה אמר: "לסיום בקשה קטנה מיו"ר הטוטו צחי פישביין וראש עיריית טבריה זוהר עובד – רק תמשיכו את המורשת!".

תקנון האתיקה של מועצת העיתונות אינו מותיר ספק: לעיתונאי אסור לעסוק בתפקידים אחרים, לרבות יחסי-ציבור, המעוררים חשש של ניגוד אינטרסים והטעיית הקוראים.

לדוברים המוניציפליים אין עדיין תקנון אתיקה, אבל אמנון יוסף, יו"ר איגוד דוברי הרשויות המקומיות, שולל מצב שבו דובר יעסוק בתפקיד אחר, לרבות עיתונאות. "זה לא רציני, לא אתי ואין לזה מקום", הוא אומר. "גם אני הייתי פעם עיתונאי ויודע מה זה החיידק הזה, אבל בשורה התחתונה דובר צריך לשרת את הרשות המקומית בלבד. דובר שמשמש גם עיתונאי לא מכבד את המקצוע שלנו".

סבתי סיים את עבודתו בערוץ הספורט ב-31 באוגוסט 2012, אבל יומיים קודם לכן הספיקה להופיע באתר ידיעה שסיפרה כי מרתון טבריה הקרוב שובר שיאי הרשמה: 900 רצים עד כה. חמישה ימים אחר-כך, ב-3 בספטמבר, דיווחה ידיעה חדשה כי מספר הנרשמים הגיע ל-1,000. את התמונה שהופיעה בידיעה הלא חתומה הזו צילם סבתי.

יצוין כי עיריית טבריה משווקת את המרתון שלה באינטנסיביות גם כדי להגדיל את מספר הנרשמים (מחיר ההשתתפות בריצה הוא 295–365 שקל) וגם כדי לשמור על מעמדה מול המירוצים של תל-אביב וירושלים.

נראה שלערוץ הספורט לא היה כל קושי להעסיק עיתונאי שהוא גם דובר. ודאי לא כשמדובר בכתב שעושה את עבודתו בחצי חינם. סבתי מספר שערוץ הספורט היה עבורו תחביב. "עבדתי שם ממש בהתנדבות. קיבלתי סכומים ברמה מינימלית, עשרות אחוזים מתחת לשכר מינימום". מערוץ הספורט לא התקבלה תגובה.

על רקע המצוקה הקשה בעיתונות, קשה מאוד למצוא אידיאליסטים מסוגו של סבתי. העיתונאי החרוץ החליט בסופו של דבר לעזוב את ערוץ הספורט רק בגלל חוזר של מנכ"ל משרד הפנים האוסר על עובדים בכירים לעסוק בעבודות נוספות. סבתי מוגדר בעירייה כבכיר והוא משתכר כ-70% משכר מנכ"ל. עלותו לרשות המקומית מוערכת ב-24 אלף שקל. הוא גם נהנה מרכב צמוד והטבות נוספות.

מרתון טבריה בערוץ הספורט

מרתון טבריה בערוץ הספורט

סבתי החל לעבוד בעיריית טבריה כשרוחות רעות במיוחד מנשבות בה: גירעון של יותר מ-150 מיליון שקל, אופוזיציה לוחמנית במיוחד וראש עירייה, זוהר עובד, שנאבק בכמה כתבי אישום שהוגשו נגדו. באחד מהן מואשם עובד בחדירה למחשבו של מבקר העירייה בני אליהו.

המלחמה בראש העירייה הגיעה גם לפתחו של הדובר. לפני שנה וחצי דרש המבקר את פיטוריו של סבתי, זאת נוסף לגורמי אופוזיציה שטענו כי עסק בעבודה נוספת ללא אישור. בהמשך ניהל המבקר בדיקות נוספות על התנהלותו של סבתי.

סבתי אינו רואה ניגוד עניינים בין שני התפקידים. "אם הייתי דובר עיריית קריית-שמונה שמסקר את עירוני קריית-שמונה, אז זה ניגוד עניינים מובהק. כשהחלטתי על עבודה נוספת פניתי למי שצריך, ליועץ המשפטי של העירייה, לבדוק אם אני עומד במצב של ניגוד עניינים. נוסף לזה ולפנים משורת הדין פניתי גם למשרד הפנים, וגם הם אישרו שאין פה ניגוד עניינים".

הוא מכחיש כל מעורבות בפרסומים באתר ערוץ הספורט על מרתון טבריה. "גם כשערוץ הספורט הגיע לטבריה לסקר את זה, לא התלוויתי אליהם. התלוויתי דווקא למתחרים שלהם, one, שאפילו התקשרו אחר-כך להגיד לי כל הכבוד. יותר מזה, גם לא שילמנו לערוץ הספורט כסף כדי שיעשו את הכתבות על המרתון".

למי כן שילמתם?

סבתי: "לאף אחד".

דובר העירייה עבד בעבר בערוץ הראשון ככתב צבאי של המהדורות המקומיות בצפון. "הם הרימו גבה איך אני יכול לעבוד גם בערוץ הספורט. זה היה באמת ניגוד עניינים, אבל התנאי שלי איתם היה שאת ערוץ הספורט אני לא עוזב. בכלל, תראה מה שקורה היום בתקשורת, כולם עובדים ביותר מדי ערוצים. זה עובד בערוץ הזה, ההוא עובד בערוץ ההוא. אנחנו יודעים שהיום תעודת עיתונאי זה בלוף. אחד עובד באתר אינטרנט, נניח 'עץ החורש', ומקבל תעודת עיתונאי. זה לא מה שהיה פעם".

הקטע היותר חמור בהתנהלותו של סבתי היה בישיבת מועצת עיריית טבריה, ב-8 באוגוסט 2012, בנוכחות עשרות אנשים. חילופי הדברים התלהטו, ובשיאם החל עימות בין הדובר למבקר העירייה, בני אליהו, זה שדרש את פיטוריו בטענה להתנהלות לא תקינה.

"יש לך עוד הרבה מה ללמוד ממני, הרבה מאוד מה ללמוד ממני", קרא הדובר לעברו של המבקר.

אליהו: "אני לומד ממך כל הזמן".

סבתי: "אני לפחות לא כמוך מדליף לעיתונאים. ערימות בבית של מסמכים שהדלפת לי בתור עיתונאי, תתבייש לך".

אליהו: "אתה תישפט על זה במועצת העיתונות".

סבתי: "אתה מודה, איזה יופי, יש פה הודאה...".

אליהו: "אני מודה, רבותי, אני רוצה להודות, אני בני אליהו, מבקר העירייה, רוצה להודות שבמשך שנים העברתי לאלי סבתי הודעות לעיתונות. אלי סבתי, תעשה עם זה מה שאתה רוצה".

סבתי: "תודה רבה".

בעקבות הדברים שיגר אליהו תלונה למועצת העיתונות נגד סבתי. "הייתי בהלם", מספר אחד האנשים שנכחו בדיון, "איפה נשמע שעיתונאי חושף בפני כולם מי היה המקור שלו? מי ירצה בעתיד לעבוד עם איש כזה, אם יום אחד יחזור לעיתונות?".

סבתי, שכבר שלח את תגובתו למועצת העיתונות, אינו מתרגש. "אני נמצא בהליך מאוד מורכב. הפנייה שלו אלי באה ממקום אישי לטעמי, אני באתי ממקום ענייני מאוד. מה שאמרתי לו קרה בישיבת מועצה שבה חבר המועצה, איתן עובד, מעלה נגדי 19 סעיפים, כולם שקריים. הוא קיבל ממני תביעת דיבה ועכשיו מחפש איך לרדת מהעץ ולבוא ולהתנצל. הוא עומד שם שעה וחצי ותוקע אותי כאילו אני אחרון העבריינים במדינה, וכל מיני תהליכים לגבי העבודה הנוספת שלי".

למה חשפת את מבקר העירייה כמקור שלך?

"המבקר היה מאוד מעורב, מאוד דינמי. הוא ישב מאחורי עובד, וכל הזמן התלחשויות באוזן. הדברים שלי לא נאמרו סתם. יש גבול לפעמים לאן האתיקה העיתונאית יכולה להגיע. אם האתיקה העיתונאית היתה סטייל אתיקה של עורכי-דין, כנראה שהעונש עליה היה חמור כמו אצל עורכי-דין, או חמור כמו עונש על חשיפת מידע רפואי. שנינו יודעים שמועצת העיתונות היא מועצה בלי שיניים, כי אם המועצה הזו היתה עם שיניים היא היתה נוהגת בהרבה מקרים כמו שהיא צריכה לנהוג, וכבוד השופטת דליה דורנר, הנשיאה, גם היא מבינה את זה. בגלל שאין שם סימטריות, או החלטות גורפות, זו הסיבה שלא מטפלים שם בכל מיני מקרים".

אבל איך העזת לחשוף מקור שלך רק בגלל סכסוך אישי?

"על כף המאזניים עומדות שתי אופציות. או הראש שלך, או הראש של מי שמחפש את הראש שלך. גם בתורה כתוב 'הבא להורגך השכם להורגו', לא אני אמרתי את זה. זו מצווה".

סבתי מכחיש שמדובר בנקמה במי שתבע את פיטוריו. הוא כורך בסיפור טענות "שקריות" שהועלו נגדו על-ידי המבקר על פרשות שונות, שלדבריו לא היו ולא נבראו.

הסיכום שלו: "מקום עבודה בסופו של דבר הוא כאין וכאפס לעומת שמו של האדם. צריכים להבין למה זה מגיע למקום הזה. אתה לא יכול להתנהג כמו טלית שכולה תכלת ולטבול כששרץ בידך. זו בעיה. עם כל הכבוד לאתיקה, אתיקה זה בסך-הכל רק אתיקה. ובטח במועצת העיתונות, שאצלה אתיקה זה לא מה שהיה, ובטח כשהיא חסרת שיניים לצערי הרב. עדיף שהמועצה תתעסק למשל בדברים אחרים, כמו נושא ההדלפות על הגרעין של איראן, שזה קצת יותר חשוב ממה שאמר מבקר זה או אחר. אני מספיק שנון ומבין את הנושאים האלה לעומק. הייתי במשך 12 שנים עיתונאי כדי להגיד לך את הדברים האלה".

"בובה של לילה" תשלם עבור שוקו וייצמן

תביעה של חברת ההפקות bnc נגד ערוץ הספורט ונגד אלי בן-דוד, מיוצרי "בובה של לילה", הסתיימה בפשרה. החברה תבעה לפני כחצי שנה מיליון שקל על שימוש ללא אישור בדמות של "שוקו וייצמן", שגילם בן-דוד בסדרת סרטוני פרסומת לטוטו.

בהליך הפשרה, שנוהל על-ידי השופט בדימוס עו"ד נסים ממן, סוכם כי עבור השתתפות של הדמות "שוקו" ב-36 פרקי "בובה של לילה" שכבר שודרו, ישלם ערוץ הספורט לחברת ההפקות 9,600 שקל. על כל השתתפות של "שוקו" מתוכנית 37 ואילך ישולמו 900 שקל לכל פרק. בן-דוד חויב לשלם לחברה 15% מהסכום שיקבל עבור גילום הדמות בתוכניות מחוץ לערוץ הספורט, ו-17.5% על השתתפות בקמפיין מסחרי. בהליך הגישור צוין כי זכויות היוצרים של הדמות "שוקו" היו ונותרו של בן-דוד.

התיקונים

ביום רביעי שעבר היה רועי גלדסטון מערוץ הספורט חתום על סקופ: מאמן אטלנטה הוקס מה-NBA הגיע לארץ וצפה בדייוויד בלאט מעביר את אימון מכבי תל-אביב. השעה המקורית שבה פורסמה הידיעה היתה 14:23. מוזר: בדיוק באותה שעה היה גלדסטון על המטוס מבלגרד לנתב"ג, עם נבחרת הכדורסל ששיחקה בסרביה ערב קודם לכן. האם מישהו בערוץ הספורט הדביק את הקרדיט לגלדסטון ללא ידיעתו? לאחר נחיתתו הוזזה באופן תמוה שעת הפרסום ל-16:45. אלא שאת השעות שבהן פורסמו הטוקבקים קצת קשה לשנות. כ-30 תגובות נרשמו עד לרגע הזזת השעון, מה שיצר תקדים מעניין: התגובות פורסמו עוד לפני הכתבה. או אם תרצו: כשהדחף לפרסום ראשון מגיע עד השמים, גם הכתב שחתום על הסקופ יודע רק אחרי כולם.

ב-ynet פירסמו ידיעה על השבתת ליגת ההוקי קרח. התצלומים זכו לכיתוב "את זה כבר לא נראה השנה". צודקים. בתמונות (אחת מהן כאן) נראים שני שחקנים, בילאק ובוגארד, שבשנה שעברה הלכו לעולמם כתוצאה ממוות לא טבעי. האחד התאבד, השני מת משימוש יתר בסמים.

לתגובות: yegerm9@walla.co.il