(צילום: מתניה טאוסיג)

(צילום: מתניה טאוסיג)

דם, שקרים ועיתונות גרועה

ככה עושים עיתון. עסיסי. עם בשר. מדמם: "בדרך לרוצחים"; "תעלומת רוז: סימני השאלה"; "ילדה בסכנה ממשית"; "ניצלה בפוקס".
אלו כותרות! ישר ולעניין. את הלכלוך בפרצוף. לחפור בקרביים, במעיים. עילג, לא מתחכם. ככה עושים עיתון.

את המונולוג הנ"ל גדי סוקניק לא נשא היום בתוכניתו של פלאטו שרון בתחנת רדיוס 100, אבל הוא כן אמר שהסיקור של התקשורת את פרשת רוז היה בסדר גמור. שככה בדיוק צריך לעבוד. ומה עם השידורים החיים והרציפים מאתר החיפושים בירקון? בעניין הזה סוקניק מסכים להתגמש: ייתכן שכאן קצת הגזימו.

הרקע לשיחה עם סוקניק היה הדיון בשאלה אם הסיקור המוגזם (ואני הייתי מוסיף: הציני, המעליב והמיותר) של פרשת רוז לא גרר את הרציחות הנוספות, תוך פרק זמן קצר, של ילדים בידי הוריהם. לפני סוקניק, שכבר ביטא את דעותיו הריאקציונריות בחינמון "ישראל היום", עלתה לשידור יו"ר של ארגון פסיכיאטרי, שסיפקה ל"ישראל היום" בשבוע שעבר את הדעה ההפוכה לזו של סוקניק; דעה שעליה חזרה בראיון הרדיופוני היום: סיקור מוגזם ומאדיר של מעשה התאבדות עלול לגרור גל של מעשי התאבדויות, כפי שהוכיחו מחקרים שנעשו לאורך שנים. הגיוני להניח כי הדבר נכון גם לגבי סיקור רעשני, חוזר ונשנה, של מעשי פשע מחרידים.

סוקניק, שכאמור דיבר אחרי הפסיכיאטרית, תקף אותה, ואת כל מי שהעז לבטא דעה דומה, בבוטות, וטען כי אין צורך לשנות דבר באופן שבו התקשורת מתנהלת. קשה להבין איך יש מישהו שרוצה לשמוע ניתוח אתי של התקשורת מאדם שעבר באבחה אחת מהגשת חדשות לפרסום בנק ולהנחיית זוועתון טלוויזיוני, אבל עובדה, יש כאלה שסבורים שסוקניק הוא אוטוריטה בתחום.

בכל אופן, אם נחזור לכותרות שפתחנו איתן את הסקירה, נראה שסוקניק היה מרוצה במיוחד מעיתון "ידיעות אחרונות" מה-5.9. שער העיתון מצליח לזקק תמצית מדויקת של כותרות סרות טעם לנושאים איזוטריים, צהובים או מופרכים.

"ידיעות אחרונות" מציג

הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" היום עוסקת בנושא לא מוכר, בעל חשיבות עצומה לכלל הציבור, שאין מחלוקת על הכורח שבפרסומו בהרחבה יתרה תוך שימת דגש על פירוט עשיר ככל האפשר. בקיצור, עוד כותרת על פרשת רוז. מה הפעם? "סימני השאלה". מהם סימני השאלה? לכו תחפשו גיליון של "ידיעות אחרונות" (עיקר הדברים: ראיות ועדויות לכאורה שהילדה לא נרצחה; המשטרה טוענת: להד"ם). ואם כבר קניתם גיליון כזה, תוכלו להתבשם מידיעת השער הבאה: "הנס של אשתו של בעלי רשת האופנה פוקס: נורית פוקס נפלה בהודו מצוק של 180 מ' ונשארה בחיים". הכותרת היא "ניצלה בפוקס". העורכים היו יכולים ליהנות ממשחק מלים קטן אם היו שמים סטמפה של "סקופ" על הידיעה הנחותה הזו של איתמר אייכנר, אבל העיתון הזה אינו מיועד לאנשים שיודעים מה זה משחק מלים. "ידיעות אחרונות" מחפש קוראים שנהנים מידיעות שער שהן עירוב של פרסום סמוי, אמונה בגרוש וסגידה לממון.

מה עוד על השער של "ידיעות אחרונות"? הפניה לידיעה על התקדמות בחקירת רצח פרופ' דייוויד ניב (ידיעה המופיעה על שערי כל העיתונים היום); ידיעה על שיפור במצבו של כתב העיתון צדוק יחזקאלי, שנפצע בגיאורגיה, תחת הכותרת השמאלצית "חזר לחיים"; הפניה לראיון עם שחר צוברי (זוכרים?), עם כותרת המשנה הזולה והדוחה "חמוש במדליית ארד, שחר צוברי חזר מסין לסגור חשבונות"; והדובדבן: "מומחית לפענוח ציורי ילדים" מצוטטת בטור שבו היא מנתחת ציורים שציירה הילדה רוז פיזם. "הציורים מעידים על ילדה שחיה תחת סכנה ממשית לחייה", נכתב בראש הטור. יש לי הצעות לטורים נוספים שיתאימו לשער "ידיעות אחרונות": קוראת בקפה תנתח את השחור של דרעי ("אני רואה שוחד, הפרת אמונים ושניים סוכר"), גרפולוג ינתח מכתבי התאבדות של מתאבדים מפורסמים ("זהו כתב יד של אדם אובדני"), ונומרולוג ינתח את המאזנים של חפציבה ("אני מזהה כאן בפירוש תבנית של התמוטטות וניהול פושע"). מעניין מה תגיד הקוראת בקלפים שייתנו לה לקרוא את "ידיעות אחרונות".

החזית הצפונית

הכותרות הראשיות של "הארץ" ו"מעריב" היום עוסקות בנעשה בחזית הצפונית. "הארץ" מצטט את האלוף במיל' משה עברי-סוקניק, ש"תוקף בחריפות את מוכנות צה"ל למלחמה הבאה". אף שהתקציב אושר בממשלה, הרי שהקרב על התקציב טרם נחתם, גם בגלל חילופי הגברי הצפויים בקדימה, שתישאר, אולי, מפלגת השלטון. לכן מעניינת יותר העובדה ש"הארץ" מעניק את הכותרת הראשית שלו לאמירה הנראית בפירוש כמגויסת לצד אלה המתנגדים לקיצוץ שמבקש האוצר לבצע בתקציב מערכת הביטחון. זאת, אחרי שהמוסף הכלכלי של "הארץ", "דה-מרקר", התגייס באופן נחרץ לצד אלה המעוניינים לקצץ בתקציב הביטחון.

"מעריב" מקדיש את הכותרת הראשית שלו לשיחות עם סוריה. "אסד: מו"מ ישיר רק אחרי בוש ואולמרט". כותרת המשנה של הידיעה קושרת את החלטתו של אסד להשהות את השיחות ללא פחות מאשר פרישתו מלשכת ראש הממשלה של יורם טורבוביץ', ראש הצוות הישראלי בשיחות. אסד מצדו, כך עולה מן הידיעה, קצר כבר את פירות המו"מ עם ישראל עם ביקורו של נשיא צרפת סרקוזי השבוע בסוריה, ביקור שהיווה אות רשמי לשבירת החרם הבינלאומי על המדינה הרודנית.

אולמרט

יהונתן ליס מדווח היום ב"הארץ" כי המשטרה תמליץ להגיש נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט כתב אישום שיכלול את שלוש הפרשיות: טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות. כך בכותרת המשנה. בידיעה עצמה נכתב בזהירות כי המשטרה עשויה להמליץ על הגשת כתב אישום. כותרת הגג מסויגת אף היא: "ייתכן אישום לפני ראש השנה".

ענייני תקשורת

ירון פריד, מבקר הטלוויזיה של "הארץ", מצא שם לתוכנית הריאליטי החדשה (כן, עוד אחת) של ערוץ 2, "מפרץ האהבה", שעוד לפני שידורה הספיקה להסתבך בסאגה משפטית אחרי שבנתה את סט הצילומים על חוף ללא היתר: "החלטורה בחוף טנטורה".