הצונאמי הכלכלי שמטלטל את העולם לא פסח על ישראל, גם לא על מערכות העיתונים, וכמובן גם לא על מדורי הספורט. אלה עתידים לחוות שנה קשה, שתכלול קיצוצים בכוח האדם, וכנראה גם פיחות במספר העמודים.

הראשון לשינויים ב-2009 היה ספורט "הארץ", שנכנס לעידן חדש עם עורך שהתחלף ופורמט שהשתנה: החל מיום ראשון השבוע מופיע ספורט "הארץ" בגרסת טבלואיד. סוף-סוף יש לספורט "הארץ" שער שבו הוא יכול להציג את הסחורה כבחלון ראווה, בדומה ל"ידיעות אחרונות" ו"מעריב". אלא שמבחינת נפח העיתון, הפורמט החדש מיטיב עם מהדורת יום ראשון בלבד, המכילה 12 עמודים. ארבעת העמודים שמודפסים בשאר ימות השבוע הם קיצוץ של 50% מגרסת עמודי הסדין.

כך יצא שביום שני בבוקר לא מצאתי ב"הארץ" את מדור הספורט. כבר עמדתי לצלצל למחלקת המנויים ולהתלונן, אבל משהו באוויר גרם לי להתעקש ולסרוק את העמודים בית אחר בית, סמטה אחר סמטה. המאמץ השתלם: במהלך הטיהור נתקלתי לפתע בדף דק ושברירי, ששכב חיוור ומבויש בתוך חלק ב'. זה לא היה מוסף, אלא פמפלט במשקל נוצה של עלון פרסומי.

שער גליון הטבלואיד הראשון של מוסף הספורט של "הארץ", 4.1.08

שער גליון הטבלואיד הראשון של מוסף הספורט של "הארץ", 4.1.08

ההקטנה הזו של הפורמט היא לכן בשורה רעה לקוראי "הארץ", אבל גם לכותבים ולעורכים. עם מספר עמודים מופחת, ברור שלא יהיה צורך במצבת כוח האדם הנוכחית. זו הבשורה הרעה לכתבים ולעורכים בספורט "הארץ". הבשורה הרעה לקוראים היא שמדובר בהצהרת כוונות של מערכת העיתון: הספורט ברחוב שוקן יורד מדרגה, למעגל ההתעניינות השלישי בחשיבותו. חתך קוראי העיתון אינו מהסוג שיבטל מנויים בגלל מדור ספורט קצוץ כנפיים, אבל עדיין מדובר בנישה שיש לה קהל גדול מאוד, בדומה למוספי הכלכלה, קהל שאי-אפשר לזלזל בו. "הארץ" יצר בעשור האחרון מדור ספורט שהותאם לפלח קוראיו – אליטיסטי וקצת צהוב בשוליים. מבחינת מספר העמודים הוא שמר על מרחק סביר מהגדולים, כך שהתוצאה הכללית היתה מוסף מכובד.

הירידה הדרסטית בכמות תביא כמעט בוודאות לירידה גם באיכות. קשה להתפתח במיטת סדום. עד שתחלוף התקופה הרעה הייתי ממליץ ל"הארץ" לוותר על המוסף הנפרד (מלבד זה של יום ראשון), ולהכניס את הספורט אל תוך עמודי החדשות. לפחות כך יצליחו להסתיר את הבושה.

ובינתיים, בערוץ הספורט

לא נמאס לי לכתוב שוב ושוב על אתר ערוץ הספורט, שמועל בתפקידו העיתונאי לטובת קידום מכירות של שידורי משחקים בערוץ. ביום ראשון, מצהרי היום, עסקה הכותרת הראשית במשחקה של ריאל מדריד מול ויאריאל, ששודר באותו ערב. עם סיום המשחק התחלפה הכותרת לקידום משחק ה-NBA ששודר באותו לילה, בין בוסטון לניו-יורק ניקס. שני מקדמי הרייטינג דחקו הצדה את הכותרת הראשית האמיתית של אותן שעות – שחקניה היהודים של בני-סכנין בצל ההפגנות בעיר נגד מבצע "עופרת יצוקה".

שתי קטנות

ועוד באתר ערוץ הספורט. ככה זה נראה כשמנסים למצוא בכוח את הקשר הספורטיבי לגראד התורן. הפעם זה הבניין של אחותו של השחקן. מחר זה יהיה הבניין של הדוור של האפסנאי.

ב-nrg אין הבדל בין מדינת ישראל למדינת חמאס. עובדה: כתבה על שיתוק הכדורגל בעזה מקוטלגת במדור "כדורגל ישראלי". 

לתגובות: yegerm9@walla.co.il