תושב אשקלון אראל כוכבי, שהורשע בהסתה לטרור, נידון היום (18.1) לעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס.

בחודש מאי 2021, על רקע מבצע "שומר החומות" וההתנגשויות האלימות בין ערבים ליהודים ברחבי המדינה, פתח כוכבי קבוצה בטלגרם "במטרה להסית לאלימות ולטרור ולתאם פעולות כוחניות ואלימות נגד אזרחי ישראל הערבים", כך לפי כתב האישום שבו הודה כוכבי.

כוכבי ניהל קבוצה בשם "צבא אזרחים - תגובת הימין!" וב-11.5.21 פרסם בין היתר את ההודעות הבאות:

אזור צפון מחר עושים סדר בנצרת עילית"

"אל תצלמו מחר כלום פשוט תכו אותם עד מוות ושלא יהיו פה ראיות"

"מחר בירושלים ובנצרת בכל הכוח!"

בשעה 2:20 באותו הלילה פרסם את ההודעה הבאה:

"צבא האזרחים - תגובות הימין

מחר נפגש כדי להלחם על דמינו.

לא נשכח ולא נסלח!

דם יהודי אינו הפקר!

מלחמה על ירושלים בירתנו עיר הקודש בשעה 17:30 עד 17:45 מתאספים בכניסה לעיר העתיקה ומתקדמים ביחד לכיוון שער האריות בדיוק בשעות שמתחילות ההתפרעויות. ירושלים ומצטפרים נוספים תעדכנו בקבוצה.

פעילות גם בנצרת מחר בשעה 18:00 תשארו מעודכנים נשלח מיקום בקבוצה כשעה לפני המפגש (מחר בשעה 17:00) יש אלות ואגרופנים לכל משתתף.

חברנו שבצפון שיומו לב.

מומלץ להגיע רעולי פנים.

המון מצב רוח ואמונה.

מומלץ מכות יבשות או לא לצלם בכלל.

סכינים ודברים חדים לא להביא.

כל כלי תקיפה אחר שימש להגנה עצמית בלבד..."

למחרת, ה-12.5.21, התאספו ישראלים יהודים בטיילת בת ים, התפרעו, השחיתו גלידרייה בבעלות ערבית ותקפו ופצעו קשה את סעיד מוסא, אזרח ערבי שעבר במקום. באותו הלילה בשעה 22:17 פרסם כוכבי בקבוצת הטלגרם את ההודעות הבאות:

כולם לצאת עכשיו לטיילת לגבות את הצד של היהודי!!! הלילה יהיה שמה קטלות מפחידות!"

"בת ים!!! התקדמו בטיילת לכיוון יפו הערבים מיפו מתקדמים בטיילת לכיוונם איפשהו באמצע הולך להיות פיצוץ ושמה יהיה מוקד רציני!!! כולם לנסות להגיע!! עכשיו חם חם!"

למחרת, ה-13.5.21, פרסם כוכבי בין היתר את ההודעה:

יהודים יקרים לא נוותר, הלילה צו 8 לכולם, היום החג של הערבים הם מתכננים לתקוף את יהודי לוד! ניפגש להגן עליהם בשבע וחצי בעיר לוד אין מיקום חברים פשוט תיסעו למרכז תראו יהודים ותצטרפו אליהם כל הלילה יהיו קטלות בין יהודים לערבים בוא נראה מי ישלוט בעיר? ברור שאנחנו כולם להגיע!!!"

בנוסף הקים כוכבי 11 קבוצות טלגרם נוספות שחולקו לפי אזורים ונועדו לתאם פעולות דומות ברחבי המדינה. כתב האישום שבו הודה מפרט עוד שורה ארוכה של פרסומים מסיתים משלל הקבוצות שהקים. לפי כתב האישום, הקבוצות כללו אלפי אנשים.

בחודש יוני האחרון הודיע בא-כוחו של כוכבי, עו"ד יוסף אטיאס, כי הגיע להסדר טיעון עם המדינה במסגרתו הודה הנאשם בעבירת "הסתה לטרור". הצדדים עתרו במשותף לעונש של 9 חודשי מאסר בפועל שיוכל לרצות בעבודות שירות וכן קנס כספי. באת-כוח המדינה, עו"ד ענבל קליין, הבהירה כי העמדה הראשונית של המדינה היתה כי העונש יהיה מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, אולם במהלך מו"מ שהתקיים הגיעו למסקנה כי ניתן לחרוג לקולא מטעמי שיקום.

"צודקת ב"כ המאשימה שמדובר אמנם בהסדר מקל, וזאת נוכח העבירה החמורה שבה הורשע הנאשם", כתב השופט צבי פורר מבית-משפט השלום באשקלון בגזר הדין שנתן היום, "אולם, נוכח האמור בתסקיר, בהתחשב בהודאתו של הנאשם ולקיחת האחריות, מדובר בהסדר סביר ועל כן ביהמ"ש יאמצו".

לפיכך גזר השופט פורר על כוכבי 9 חודשי מאסר בפועל אשר ירוצו בעבודות שירות, 10 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים מהיום וכן קנס כספי בסך 750 שקלים.

47409-05-21