דברים שמצחיקים אנשים נורמליים: הופעות סטנד-אפ, תוכניות קומיות. דברים שלא מצחיקים אנשים נורמליים אבל מצחיקים את שרון גל: גל החום הנוראי שפוקד את אירופה.

כן, מסתבר ששינוי אקלים שגבה כבר את חייהם של כאלפיים אנשים, משבית רכבות, ממיס שדות תעופה ומסב נזק כלכלי אדיר, הוא הרמה לפאנץ' עבור מגיש התוכנית בערוץ 13. השבוע הקדיש גל לשריפות וגל החום כתבה שנועדה להגחיך את האסון שפוקד את האירופאים.

אחרי שראיין זוג תיירות ישראליות שנופשות באנגליה ומספרות עד כמה החיים יפים וסך הכל לא נורא כל כך, סיכם גל את הנושא כך: "בקיצור מהומה על לא מאומה - תראו איך חשפנו את הפייק העולמי הזה בשלוש דקות. בכל העולם פותחים עם זה מהדורות, הכל נמס, הרכבות, ואתן באות ואומרות תראו איזה כיף לנו בחיים".

מעניין אם יותר מ-30 אלף איש שפונו מביתם בצרפת, 1,700 איש שמתו בספרד ופורטוגל, או המוני האנשים שאיבדו את פרנסתם כתוצאה מגל החום, חושבים שהחיים יפים וגל החום הוא "פייק עולמי".

קל לרדת על שרון גל, אבל הגיחוך הנבער שהוא מציג ביחס למשבר האקלים הוא שיקוף של ההזנחה והבורות שמציגות המהדורות המרכזיות ביחס לאותו משבר בדיוק. 116 שניות. זה הזמן שהקצו במהדורה המרכזית של חדשות 13 לגל החום. פחות משתי דקות תמימות, מתוך מהדורה של שעה ועשר דקות. על מה היה חשוב יותר לדבר? על ההסתננות המטופשת של גיל תמרי למכה, על "תליון הנאמנות" לביבי, ערבי שאוהב את ישראל וילדים שלא ישנים בחופש הגדול (נסו לתת להם לצפות במהדורה של חדשות 13).

מתוך הדיווח בחדשות 13 על גל החום באירופה. אף מילה על משבר האקלים (צילום מסך)

מתוך הדיווח בחדשות 13 על גל החום באירופה. אף מילה על משבר האקלים (צילום מסך)

את צמד המילים "משבר האקלים" לא הזכירו בחדשות 13 אפילו פעם אחת. טוב, כשיש רק 116 שניות לעיסוק בנושא, זו באמת משימה מאתגרת. במהדורה המרכזית של ערוץ 12 הקדישו לגל החום כבר כמעט 5 דקות, אך גם שם, הס מלהזכיר את ההקשר והגורם המתדלק. למהדורות החדשות שלנו יש זיכרון של דג זהב מת. כל אירוע קורה בפעם הראשונה, בדרך כלל בלי סיבה. גם בכתבה על גל החום ששודרה במהדורה של כאן 11 לא הזכירו את משבר האקלים, אך לפחות נזכרו שהוא קיים באייטם מאוחר יותר על מפולת שלג קטלנית שגבתה את חייהם של מטיילים איטלקים.

מהדורת חדשות אחראית לא רק שהיתה נותנת הקשר ומזכירה את משבר האקלים, אלא גם מסבירה שלא מדובר בחדשות חוץ. הדיווחים על גל החום באירופה רלוונטיים להחריד לצופים כאן בישראל, שמתחממת בקצב כפול מהממוצע העולמי וצפויה לחוות כבר בשנים הקרובות גלי חום של כ-50 מעלות.

אם חיפשתם אנשים שלא יצעקו "אש" גם כשהאדמה תבער להם מתחת לרגליים, הדליקו טלוויזיה בישראל בשעה שמונה. העולם כולו בוער, וזה כשמדובר בעלייה של כמעלה אחת בלבד בממוצע העולמי ביחס לשנת 1880. בקצב הנוכחי בו האנושות שורפת דלקים פוסיליים כמו פחם וגז טבעי, המדע חוזה עלייה של כשתי מעלות בין 2040-2060 ועלייה של יותר משלוש מעלות לקראת 2100. המשמעות היא גלי חום של 40-50 מעלות ברחבי העולם כמעט בכל שנה, בלי להזכיר הצפות שעוקרות מיליונים מבתיהם ובצורות שהופכות מיליונים למורעבים - השלכות שמתרחשות כבר כיום.

עדי זריפי מסבירה בתוכנית "סדר עולמי" את הסיבות לגל החום באירופה (צילום מסך)

עדי זריפי מסבירה בתוכנית "סדר עולמי" את הסיבות לגל החום באירופה (צילום מסך)

יש גם צדיקים בסדום הלוהטת. מול המהדורה המוקדמת של ערוץ 13 בחמש, בתוכנית סדר עולמי של ערד ניר ביום שבת בערוץ 12 הקדישו פינה מעמיקה לשריפות ולגלי החום באירופה, והכתבת עדי זריפי הסבירה בפירוט את הקשר של אותם אסונות למשבר האקלים. בתוכנית המוקדמת של רפי רשף הקדישו כבר יותר מ-10% מהתוכנית לשריפות וגל החום, ואף אמרו שגלי חום שכאלו שהיו מגיעים פעם בעשור יגיעו עתה בכל כמה שנים בודדות - אך גם שם נמנעו, לא ברור למה, להגיד בבירור את צמד המילים "משבר האקלים". איכשהו, מחמש עד שמונה כל המידע הזה נמחק מהזיכרון המקצועי במערכת חדשות 12.

במקום להזמין את נבחרי הציבור שלנו לאולפן ולשאול אותם כיצד הם יפעלו כדי שהאסונות באירופה לא ישוחזרו בישראל, האולפנים עסוקים מהבוקר עד הערב בלטחון לציבור את המוח על מי ישב עם מי בבחירות (לא שבנושא הזה הם מצליחים לספק מידע משמעותי).

זה עצוב ומאכזב, אבל לא ממש מפתיע. כלי התקשורת שלנו מכורים לחדשות בידוריות וכותרות קליקבייט שיניבו כמה שיותר כניסות לאתרים ולערוצים שלהם. הרבה יותר משתלם להם להדהד קרבות רפש בין פוליטיקאים ויועצי התקשורת שלהם (שבשאר הזמן מככבים כפרשנים באותם אולפנים), מלשקף לציבור את הדברים שמשפיעים באמת על החיים שלו.

מימין: לן בלווטניק, דרורית ורטהיים ואודי אנג'ל (צילומים: פלאש 90 וצילומי מסך)

במקרה של שני הערוצים המסחריים הגדולים, יש להם גם אינטרס ישיר לטשטש את הבעיות האמיתיות במדינה, משינוי האקלים והגורמים לו ועד יוקר המחיה, מגיפת הסוכרת וההשמנה או זיהום הפלסטיק. ערוץ 13 נשלט על ידי המיליארדר לן בלווטניק, שמחזיק גם במפעל המלט "נשר", המפעל הפרטי המזהם ביותר במדינה. שותף אחר הוא אודי אנג'ל, בעלים של בתי הזיקוק לנפט. ערוץ 12 נשלט על ידי דודי ורטהיים, הבעלים של קוקה קולה ישראל (ונביעות, פריגת, טרה ועוד), מונופול של מזון מזיק וחברה מזהמת בפני עצמה. לא תמצאו שם כתבות על הנזקים של החברה לבריאות הציבור ולסביבה או על תרומתה ליוקר המחירים.

הרי הפוליטיקאים פועלים רק כשלציבור אכפת, והתקשורת היא זו שקובעת על מה נדבר וממה יהיה לנו אכפת. אז מה יותר הגיוני עבור טייקון תקשורת שמרוויח מיליארדים מזיהום, מאשר להחזיק כלי תקשורת שיספר לנו שזה הכל "פייק עולמי" וישלח אותנו להתמכר לפוליטיקאים שנלחמים אחד בשני באולפן במקום להילחם בכנסת בשביל הציבור.

דרור גורני הוא כתב תחקירי סביבה ואקלים ב"שקוף"