העיתונאי אלי ציפורי טוען כי התביעה שהגיש נגדו ח"כ יאיר לפיד היא תביעת השתקה, שנועדה להרתיע אותו מלהביע את דעותיו בפומבי.

לפני כחודשיים הגיש לפיד תביעת דיבה בסך 100 אלף שקל נגד ציפורי, לשעבר סגן עורך "גלובס" וכיום בעל טור ב"מעריב", בעקבות פרסום שהופיע בחשבון הפייסבוק של העיתונאי שבו קשר את חבר-הכנסת לחמאס.

ב-27.3, פרסם ציפורי פוסט שבו נכתב כך: "האם זה מקרי שטילים מעזה נורו הערב יממה אחרי שסוכם על ממשלת אחדות? מאז הבחירות היה שקט כמעט מוחלט מעזה בשעה שאיימן עודה, אחמד טיבי, אביגדור ליברמן, יהיר לפיד, עפר שלח בשיתוף חברי התשקורת אמנון אברמוביץ', רביב דרוקר, ברק רביד, נדב איל ועוד רקמו מזימות מדומיינות על ממשלת מיעוט עם תומכי טרור רק בגלל שנאתם החולנית לנתניהו. עכשיו ברור שגם חמאס היה שותף מלא למזימות הללו".

לפיד טען, באמצעות עורכי-הדין עודד גזית ואלירם בקל כי ציפורי פועל במשך תקופה ארוכה ו"באופן שיטתי" בניסיון לפגוע בשמו הטוב, אך החליט לתבוע כעת משום ש"העובדה כי הנתבע מייחס לח"כ לפיד 'שותפות מלאה' עם ארגון טרור רצחני אשר פועל לפגוע במדינת ישראל היא לשון הרע בצורתה החמורה ביותר, הבוטה ביותר והאלימה ביותר".

אתמול (28.7) הגיש ציפורי את כתב ההגנה שלו. ציפורי טוען, באמצעות עו"ד יוסי כהן (המשמש בין היתר גם כעורך-דינו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו) ועו"ד אוהד מחרז, כי תביעת לפיד היא "תביעת סרק מקוממת שכל תכליתה הטרדה, הפחדה ופגיעה בחופש הביטוי".

לדבריו, "גם אם מאוד מתאמצים" לא ניתן ללמוד מהפוסט שפרסם כי הוא מייחס ללפיד "שיתוף פעולה עם ארגון טרור רצחני". לפיד, לדברי ציפורי, מבקש "לסגור חשבון" איתו בעקבות ביקורת לגיטימית שהביע על מעשיו. "מדובר בתביעת השתקה מובהקת", נטען בכתב ההגנה, "שמטרתה הטרדה הנתבע, הפחדתו ומניעת פרסומיו".

עוד נטען בכתב ההגנה מטעם ציפורי כי הניסיון של לפיד לטעון כי בפוסט שבבסיס התביעה נטען שחבר-הכנסת משתף פעולה עם ארגון טרור רצחני "במקרה הטוב מעיד על רגשי נחיתות ובמקרה הרע מעיד על רצון להשתיק עיתונאי דעתן ואמיץ המביע דעות שונות מאלו של התובע". לדברי ציפורי, הפוסט שלו לא כלל "לשון הרע ולא קרוב לכך" אלא "דעה לגיטימית. חופש ביטוי קלאסי".

ציפורי טוען כי עומדות לו ההגנות הכלולות בחוק איסור לשון הרע שכן פרסם דעה, אמת לאמיתה בעלת עניין ציבורי, ועשה זאת בתום לב.

5636-04-20

* * *

להורדת הקובץ (PDF, 763KB)