רוח גבית שנשבה מטורניר וימבלדון סייעה למדורי הספורט לדהור אל פרויקט הטניס הבא: קידום ההתמודדות בין ישראל לרוסיה בסוף השבוע בתל-אביב. שערים, כפולות ופרשנויות מילאו את מדורי הספורט. יחד עם העניין שיוצרת המכבייה המתקרבת, נדחקו מעט ענייני הכדורגל.

הטניס הפך בשנים האחרונות לחיית מחמד של העיתונים, בעיקר ב"ידיעות אחרונות". בעידן ניר חפץ, שהסתיים לאחרונה, היה הטניס לא פעם לענף השני בחשיבותו, אפילו יותר מהכדורסל. לפני כשנה וחצי, כשנבחרת הנשים הרוסית הגיעה לארץ במשלחת נוצצת במיוחד שכללה את השחקנית-דוגמנית מריה שראפובה, יצאו ב"ידיעות" מגדרם כדי לסקר את האירוע. גם השבוע נערכו בספורט "ידיעות" לקדם בגדול את ההתמודדות המסקרנת, אבל שורה של תקריות לא צפויות הביאה בדיוק לתוצאה הפוכה.

זה החל בכך שבאיגוד הטניס קצת כעסו על "ידיעות", שחשף ביום רביעי שעבר כי השחקנים יקבלו מאה כרטיסים כל אחד כדי לחלק לקרוביהם, הוצאה בשווי 200 אלף שקל בסך-הכל. באיגוד טענו שהשחקנים ביקשו לקבל מספר גדול יותר של כרטיסים במקום תשלום גבוה יותר על עצם ההתמודדות, ולטענתם "ידיעות אחרונות" גימד את תגובתם כדי לא לפגוע בסיפור.

אין הרבה קבוצות או איגודי ספורט שייכנסו לעימות עם מדור הספורט הנפוץ במדינה, אבל באיגוד הטניס מרגישים מספיק בטוחים, או מספיק כעוסים. ביום שלישי השבוע פורסם ב"מעריב" כי באיגוד סיכמו שגם בעתיד תארח הנבחרת משחקים ביד-אליהו. עכשיו היה תורם של אנשי ספורט "ידיעות" לכעוס על כך שהסיפור לא הועבר גם אליו. הם ביקשו פיצוי: ראיון בלעדי עם קפטן הנבחרת אייל רן. תחילה הסכים רן, אבל בהמשך התחרט וקבע כי לא תוענק בלעדיות לאף כלי תקשורת, מה עוד שהנבחרת ערכה מסיבת עיתונאים מדי יומיים.

שער ספורט "ידיעות אחרונות" מהיום. להיכן נעלמה תחרות הטניס?

שער ספורט "ידיעות אחרונות" מהיום. להיכן נעלמה תחרות הטניס?

למחרת, יום רביעי, התחלף טון הסיקור של "ידיעות" והפך למגמתי ותוקפני. ציטוט לדוגמה מכותרת המשנה לכתבת האמצע: "קפטן לא מעורב, יו"ר שלא שולט במתרחש ושחקנים שמתכתבים באס-אמ-אסים במהלך מסיבת העיתונאים. כך נראתה אתמול נבחרת הדייוויס". בכתבה נאמר בין היתר: "באימון נראה עמוס מנסדורף, היועץ המקצועי של האיגוד, הרבה יותר פעיל מאייל רן, שהתעסק בעיקר במשמעת שקט באולם ושיחות עם הסובבים [...] בכיר באיגוד אמר אתמול על הקפטן: 'לא נעשה מזה רעש גדול עכשיו, אבל ברור שאין לנו קפטן מסודר'".

נותר רק לשאול שאלה רטורית: אם אייל רן היה מסכים להתראיין ל"ידיעות", מה ההסתברות שהביקורת עליו והציטוט המכפיש היו מופיעים?

מי שניצל את המקסימום מהקרב שהתלקח היה "מעריב", שלחץ על אנשי הנבחרת לקבל ראיון בלעדי עם דודי סלע, המחבט מס' 1 של ישראל. כך יוכלו גם איגוד הטניס וגם "מעריב" לפגוע ב"ידיעות אחרונות", כל אחד מסיבותיו. בנבחרת הטניס נענו בשמחה, וביום חמישי פירסם "מעריב" סיפור שער עם כפולה פותחת: ראיון בלעדי עם סלע. כיוון שעולם הטניס קטן במיוחד, נודע הדבר לאנשי "ידיעות" ביום רביעי בערב. נסיונותיהם לשבור את הבלעדיות של "מעריב" ולקבל ברגע האחרון ראיון בזק עם סלע, או עם טניסאי אחר, נדחו בתוקף על-ידי אייל רן. ב"ידיעות" החזירו בחבטה משלהם: בשער המדור ביום חמישי לא היה שום אזכור להתמודדות (שתתקיים למחרת). הסיקור נדחק לאחד העמודים האחוריים, התמקד בנבחרת הרוסית, ורק למען הפרוטוקול נכתבו מלים אחדות על הצד הישראלי.

אז מה היה לנו ב"ידיעות"? פטנט עולמי מעניין: ככל שהמשחק מתקרב, כך מורידים את נפח העמודים ומקטינים את רמת העניין. התחיל בגאווה לאומית כחול-לבן, שערים וכפולות, נמשך בהתקפות על אנשי הטניס ונגמר בהפניית גב ובהתעלמות. ככה עושים עיתונות ב"ידיעות": סוגרים חשבון עם מי שהולך נגדם. לרוע מזלם של אנשי רחוב מוזס, כל הכרטיסים למשחק כבר נמכרו, כך שהם לא יכלו לפגוע במכירות וביחסי-הציבור. אפשר להבין את הכעס של אנשי "ידיעות". הם רצו להביא את הטוב ביותר עבור הקוראים שלהם. אבל כשנדחו בבושת פנים, לא היססו להקריב את קוראיהם על מזבח הנקמה.

ראיון נדיר באמת

ובאותו עניין: ביום שלישי פורסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבה של עמוד וחצי לקראת מפגש הטניס בתל-אביב. חלק גדול מהכתבה הוקדש לקפטן אייל רן, הממעט להתראיין. כיוון שרן הוא סרבן ראיונות וגם השבוע לא הסכים לדבר, חיפשו הכתבים, נדב צנציפר ויאיר קספריוס, ציטוטים שלו מהעבר, וגם מצאו.

וכך כתבו: "בראיון נדיר שנערך איתו לפני כשנתיים, אחרי הניצחון על נבחרת צ'ילה, אמר רן...". בהמשך הובאו כמאתיים מלה מדבריו של רן מאותו ראיון. המראיין הוא אלמוג שריד, והראיון פורסם ב"מעריב" וב-nrg. הטרחתי את עצמי והקלדתי במו אצבעותי את אחד הציטוטים של רן מהכתבה ב"ידיעות", כדי שתוכלו להשוות עם המקור ב-nrg: "העבודה שלי עם השחקנים היא אינטגרציה אחת גדולה", הוא מסביר. "הכל מתחיל עוד לפני המשחקים כשאתה בוחר את השחקנים, אבל ההצלחה הגדולה שלנו נובעת גם מכך שאנחנו מבלים ביחד גם הרבה מחוץ למגרש".

תיקון קטן: האמת, לא בדיוק הקלדתי, אלא עשיתי העתק-הדבק מהכתבה ב-nrg, כמו שבוודאי עשו גם כתבי "ידיעות". זהו סימן ראשון מאז עידן הקרח שב"ידיעות" קוראים את "מעריב". לא רק קוראים, גם מעתיקים. לא נתנו קרדיט? קטן עליהם. אם בעוד שבועיים יקרה משהו עם רן שקשור לציטוטים שנלקחו מ"מעריב", לא אתפלא אם ב"ידיעות" יעבירו לעצמם את הבעלות על הטקסט ויציינו: "בראיון בלעדי שהעניק רן ל'ידיעות אחרונות' לפני שבועיים". 

לתגובות: yegerm9@walla.co.il