צו איסור פרסום (לחצו להגדלה)

  • מבקשת הצו: משטרת ישראל
  • השופט: גיא אבנון, בית-משפט השלום בראשון-לציון
  • ההחלטה: הבקשה התקבלה. בדיון שהתקיים ב-22.11.2020 ביקשה המשטרה מבית-המשפט להוציא צו איסור פרסום על חקירת פרשת החשד לשוחד ועבירות המין בעיריית אור-עקיבא, שבמסגרתה נעצרו ראש העירייה יעקב אדרי, מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל לשעבר אורלי יחזקאל ואחרים. השופט נעתר, ואסר לדווח על שורה של פרטים הקשורים בחקירה. הצו יישאר בתוקף במשך 90 יום מרגע הוצאתו. דוברות המשטרה הפיצה תצלום של הצו לכתבים ולמערכות. צו איסור פרסום קודם, שנאסר לדווח על עצם קיומו, אסר לפרסם שהחקירה כוללת חשדות לביצוע עבירות מין. האיסור צומצם על-ידי בית-המשפט בעקבות בקשות שהוגשו מטעם "הארץ" ותאגיד השידור הציבורי.

* * *

בשנים האחרונות אימצה לעצמה משטרת ישראל דוקטרינה חדשה להתנהלות מול התקשורת. המשטרה הגבירה באופן דרסטי את כמות צווי איסור הפרסום שהיא מבקשת – ומקבלת – מבתי-המשפט, ולצד זה החלה ללחוץ על קצינים ושוטרים להימנע ממגע ישיר עם עיתונאים. יד אחת של המשטרה הטילה הגבלות דרקוניות על מה שמותר לעיתונאים לדווח. היד השנייה ניסתה לגרום להם להסתמך אך ורק על מערך הדוברות המשטרתי.

קו פרשת המים הוא דצמבר 2015, אז הוצנח על המשטרה המפכ"ל רוני אלשיך. המפכ"ל אלשיך, יוצא שירות הביטחון הכללי, הביא עמו למשטרה נורמות ושיטות עבודה שמתאימות לגופים חשאיים. אם עד אז מותר היה לעיתונאים לדווח על הכל למעט מקרים חריגים – מאז התהפכה המגמה. כיום, בחקירות של פשעים קשים ותיקים מורכבים, המשטרה מבקשת צווי איסור פרסום באופן אוטומטי, ורק במקרים חריגים מאפשרת להסיר אותם לפני תום עבודתה.

מאז כבר סיים אלשיך את תפקידו, אבל הדוקטרינה שהנחיל נותנת את הטון גם תחת מחליפו, המפכ"ל הזמני מוטי כהן. אבל לא רק המשטרה אחראית למצב הבעייתי: אחראית גם מערכת המשפט, שמאשרת את בקשות המשטרה כמעט ללא סייג, במתכונת של חותמת גומי.

במשטרה טוענים שצווי איסור הפרסום נחוצים כדי להגן על פעולות החקירה. אבל לאינפלציית צווי איסור הפרסום יש עוד השלכות. היא מייצרת חורים שחורים בידע של הציבור על הנעשה במדינה, ומעוררת חרושת של שמועות. והיא גם מאפשרת למשטרת ישראל לחמוק מביקורת ציבורית. מה שלא חשוף, כמעט בלתי אפשרי לבקר. ובכל זאת, ואולי בגלל זה, במקום למצוא איזון בין טובת החקירה לזכות הציבור לדעת, במשטרה מעדיפים לפעול במחשכים.

צווי איסור הפרסום בפרויקט "משטרת הצווים" מוצגים כפי שהופצו על-ידי המשטרה. המחיקה המסומנת בלבן על גבי צו זה נוספה על-ידי מערכת "העין השביעית", בהתאם להחלטת השופט. העיתונאים וגולשים שמחזיקים בידיהם צווי איסור פרסום נוספים מוזמנים לשלוח אותם לכתובת contact@the7eye.org.il