מצטערים, אזל

"הארץ" הוא העיתון היחיד שמזכיר הבוקר בשערו כי מפכ"ל המשטרה לשעבר, רפי פלד, הורשע אתמול בעבירות של מרמה והפרת אמונים. תמצית ידיעה מאת יסמין גואטה מודפסת בשער, מתחת לקפל, תוך הפניית הקוראים לקריאת הסיקור המלא ב"דה-מרקר". לצד סיכום הכרעת הדין מודפס במוסף הכלכלי טור פרשנות מאת עידו באום, שתוהה: "האם דירקטוריוני-מריונטות חלפו מהעולם?".

"ישראל היום" מצא מקום פנוי בראש עמ' 15 לדיווח על הרשעתו של מפכ"ל המשטרה. ב"מעריב" מתפרסמת ידיעה קצרצרה בטור צד בעמ' 18 וסיקור נרחב יותר במוסף "עסקים".

גם במוסף הכלכלי של "ידיעות אחרונות" סיקור נרחב יחסית על הרשעתו של המפכ"ל לשעבר, אולם ב-28 עמודי החדשות של העיתון אין כל זכר להכרעת הדין, אפילו לא כותרת קצרה שתפנה לסיקור במוסף הכלכלי. כי פוליטיקאים הגיעו למועדון ריקודים וסורית זכתה בתואר "מיס ערב העולמית" וראש המוסד לשעבר כבר מרגיש יותר טוב – תודה; והנוער בישראל ישתתף בחידון בנושא שואת יהודי אירופה ומאיר שלו זכה בתואר דוקטור לשם כבוד ושופרסל מצטרפת לפרויקט למען ניצולי השואה, בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות"; ושחקן הטניס בן ה-12 שהפך לאלוף עולם נפגש עם בני כיתתו ותוכנית חדשה תעודד דרוזים ללמוד בטכניון ולהקת החברים-של-נטשה תוציא אלבום חדש.

בגלל זה לא נשאר מקום בעמודי החדשות של "ידיעות אחרונות" לדיווח על כך שהמפכ"ל לשעבר הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים.

אג'נדה בתחום הפוליטי

בראש שער העיתון החרדי "המבשר" מתנוססת הבוקר הכותרת הבאה: "התעוררות עצומה בציבור להגברת כוחה של סיעת יהדות-התורה לבלימת גזירות הדת". בידיעה שתחתיה מדווח י.מוזסון על ישיבה של ראשי יהדות-התורה, שבה הבהירו, בין היתר, כי "מדובר בשעה גורלית שבה יוכרע קיומה של תורה בארץ ישראל, ואי לכך מוטלת עליהם חובת הקודש לפעול להגדלת רשימת יהדות-התורה, אשר נציגיה הוכיחו את עצמם כמיומנים ומנוסים בעמידה בראש מערכות קודשי ישראל ובהגנה על ערכי עיקרי ויסודי הדת".

קל ללעוג לתעמולה הבוטה שמתחזה לידיעה עיתונאית, אולם לזכותו של "המבשר" יצוין כי בחברה החרדית עודנה קיימת עיתונות מפלגתית מובהקת. "המבשר" רואה אור על-ידי פוליטיקאים ומזוהה עימם. השאלה היא אם מן הראוי שלעיתון, שאינו מזוהה לכאורה עם מפלגה או תנועה, תהיה אג'נדה בתחום הפוליטי, וכי הוא יוביל מאבק בחירות שנוי במחלוקת.

המשפט האחרון לקוח מתוך תלונה שהגיש פרופ' אשר מעוז, דיקן בית-הספר למשפטים במרכז האקדמי פרס ברחובות, לנשיאת מועצת העיתונות, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, נגד העיתון "ידיעות אחרונות". במוקד התלונה של פרופ' מעוז הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" מלפני יומיים: "גורם מדיני רם-דרג בביקורת חריפה: 'נתניהו מוביל לאסון'".

"ניתן היה לסבור כי הלילה תקפה ישראל באיראן או שלמצער שלטון אסד נפל", כתב פרופ' מעוז בתלונתו. "מסתבר שלא מיניה ולא מקצתיה. הידיעה שזכתה להבלטה יוצאת דופן היא בסך-הכל ציטוט מפי 'גורם מדיני רם דרג' [...] ידיעה זו מתווספת למסע שמנהל העיתון נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. השאלה היא אם מן הראוי שלעיתון, שאינו מזוהה לכאורה עם מפלגה או תנועה, תהיה אג'נדה בתחום הפוליטי, וכי הוא יוביל מאבק בחירות שנוי במחלוקת. [...] חוששני כי העיתון ועורכיו ניצלו את העיקרון המקודש של חופש העיתונות ואת החיסיון העיתונאי לצורך תעמולת הבחירות".

על מכתבו של מעוז מדווח הבוקר ערן סוויסה ב"ישראל היום", העיתון שעורכיו עברו ניתוח מיוחד להסרת המודעות העצמית.

הכותרות הראשיות

"אסון ביום הכיף", נכתב בכותרת הראשית של "ישראל היום", לצד החותמת "אש בספא". "אסון ביום הכיף", נכתב גם בכותרת המרכזית בשער "ידיעות אחרונות". "מלכודת מוות בספא", נכתב בכותרת המתנוססת לרוחב הכפולה הפותחת של "ישראל היום". "מלכודת מוות בספא", נכתב גם בכותרת המתנוססת לרוחב הכפולה הפותחת של "ידיעות אחרונות".

"בתוך 30 שנה: גידול של 56 אחוז בתחלואה בסרטן", נכתב בכותרת הראשית של "מעריב". הכותרת נשענת על מחקר של משרד הבריאות שבדק את היקף החולים בסרטן. אמנם ארי גלהר מדווח כי "לפי נתוני משרד הבריאות, חלה התייצבות ואפילו ירידה קלה בשיעור חולי הסרטן בשנים האחרונות", אולם הדגש ניתן להשוואה בין מספר החולים כיום למספרם ב-1980. הכותרת והסיקור מתארים את הסרטן כ"תעשייה", "מגפה" ו"בית חרושת".

"נתניהו: ללבני לא יהיה שום תפקיד מדיני בממשלתי הבאה", לשון הכותרת הראשית של "הארץ".

הלא-כלום

"הבחירות האלה הן על שום דבר", כותב אביב לביא ב"גלובס". "[...] סקירה של כותרות העיתונים ומהדורות החדשות בשבועיים האחרונים מלמדת שאת מרבית תשומת הלב גרפו נושאים פיקטיביים, בראשם איומי הבנייה בירושלים והקטטה המגוחכת סביב ההתבטאות של יו"ר הבית-היהודי, נפתלי בנט. רה"מ בנימין נתניהו לא בנה ברמת-שלמה ולא יפנה התנחלויות; בנט לא יסרב פקודה כי לא תהיה לו סיבה, ועל הלא-כלום האלה בוזבזו שבועיים יקרים ורבבות מלים ריקות, שתפסו את המקום של מה שבאמת צריך להיות במערכת בחירות – דיון מעמיק על השקפות עולם, בעיות ופתרונות. נתניהו לא יכול היה לבקש יותר מזה. הוא מחלל בחלילו, וכולם – כלי תקשורת, יריבים פוליטיים – רוקדים לפי הצלילים הצורמים שלו".

"ניתן לש"ס תיירות ותשתיות. מתאים לאטיאס תיירות, הוא יטייל בעולם", כך מצוטט שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן בכותרת המתפרסמת בראש שער "ידיעות אחרונות". עקיבא נוביק מדווח כי ליברמן אמר את הדברים לעיתון החרדי "משפחה". לפי דיווחו של נוביק, ליברמן הבהיר כי "משרדי השיכון והפנים יהיו בידינו לאחר הבחירות הבאות".

מדיווח בשער "הארץ" עולה כי ליברמן העביר מסר דומה באמצעות מודעות שפירסם בעיתונות הרוסית ("הפנים והשיכון שלנו"). יאיר אטינגר מזכיר כי כבר לפני שבועיים הודיע ליברמן כי ידרוש את שני התיקים עבור חברי ישראל-ביתנו.

איתמר אייכנר מדווח ב"ידיעות אחרונות" כי הליכוד-ביתנו שילמה כ-80 אלף שקל לזמרת שרית חדד עבור שני שירים ששרה בטקס השקת הקמפיין של המפלגה, וזאת חרף התרעה מוקדמת מצד מבקר המדינה כי חוק הבחירות אוסר על תעמולה בליווי הופעת אמן. עלות האירוע כולו, כך מדווח, עמדה על 700 אלף שקל.

ב"מעריב" מדווח זאב קם על ביקורת בקרב פעילי ליכוד בשל ההוצאה הכספית הגבוהה על אירוע השקת הקמפיין. "עדיף שהיו נותנים את הכסף לפעילות שטח וסניפים", מצוטט "פעיל בליכוד".

בשולי החברה

אור קשתי מדווח ב"הארץ" על הסדר טיעון שחתמה הפרקליטות עם חיים מולא, שנאשם ביידוי בקבוקי תבערה על בתי פליטים ומהגרים, אך הורשע רק בסיוע לפעולה, וצפוי לקבל עונש של שישה חודשי עבודות שירות.

חיים לוינסון מדווח באותו עיתון על עסקת טיעון שנחתמה עם חמישה פעילי ימין שנאשמו באיסוף ידיעות בעלות ערך צבאי במטרה לסכל פינוי מאחזים. בשל העסקה, שניים מהם עתידים לשבת כחודש וחצי בכלא, על אחרים יוטלו עבודות שירות.

אלדד בק מדווח במדור חדשות החוץ של "ידיעות אחרונות" כי עיריית אמסטרדם תחנוך בימים הקרובים תוכנית ענישה מיוחדת לתושבי העיר שיוגדרו "מפגע חברתי". במסגרת התוכנית יפונו תושבים אלה מדירותיהם ויועברו ל"מחנות שיכון" מיוחדים שייבנו ממכולות ימיות. "צוות מיוחד של עובדי עיריית אמסטרדם יהיה אחראי לזיהוי התושבים ה'לא חברתיים'. אלה יקבלו קודם כל התראה לשפר את התנהגותם, ואם זו לא תשתנה לטובה, הם יפונו מדירותיהם ויועברו למחנות המכולות", נכתב.
ענייני תקשורת

מתן דרורי, עורך חדשות החוץ ב"מעריב", חתום על ידיעה שלפיה ארגון חמאס אסר על כתבים פלסטינים לסקר עבור כלי תקשורת ישראליים את הנעשה בעזה. דרורי מסביר כי בשל הודעת הארגון, חדל העיתון ליצור קשר עם כתבו ברצועה, סמי עג'רמי. "סמי וקומץ חבריו שעובדים עם התקשורת הישראלית לא קיבלו כל הודעה רשמית מצד הרשויות", כותב דרורי. "כמה מהם שביקשו בכל זאת לברר את העניין נענו שאם יצפצפו על ההוראה החדשה, הם עלולים להסתבך, ואף נרמז להם שיהיו מואשמים בשיתוף פעולה עם ישראל.

"ההחלטה לקלוט דיווחים על הנעשה מכתב פלסטיני לא היתה קלה", מבהיר דרורי, "בייחוד בתקופות שבהן היו נפגעים מקרב חיילינו או בעורף הישראלי. היו בנו שחששו שהדיווחים של כתבנו ספואת כחלות, ומחליפו סמי עג'רמי, עלולים לגרום דה-מורליזציה בעורף, אפילו בצבא. היה חשש, ולא התביישנו בכך, משום ש'מעריב' היה ועודו עיתון ציוני. אבל הגענו להכרה שבניגוד לצד השני, החברה הישראלית פתוחה וחסונה דייה גם להכיל את נקודת המבט של הצד השני".

עמירה הס מספקת ב"הארץ" את לשון האיסור של חמאס: "הממשלה החליטה לאסור על שיתוף פעולה ועבודה עם כלי התקשורת הציוניים, בהיותם כלי תקשורת עוינים. האיסור חל על כל העיתונאים והכתבים הפלסטינים". בעוד דרורי מדגיש כי ב"מעריב" לא פנו אתמול לעג'רמי, מחשש לסבך אותו, הס מביאה מדברי עביר איוב, שהחלה לאחרונה לדווח ל"הארץ" על הנעשה ברצועה. אולי סומכים במערכת העיתון על חמאס שלא יכניס את "הארץ" לקטיגוריית כלי התקשורת הציוניים.

"אישתון ניצח", כותב ברק רביד ב"הארץ" בעקבות פרסום צה"ל את נתוני מספר המתאבדים בקרב חיילי צה"ל. "ייתכן שאם לא היה מפרסם את צילומי המסמכים המקוריים שנמסרו לו, לא היה מסתבך", מעיר רביד על הבלוגר אישתון, שהביא לפרסום הנתונים.

במוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות" מדמה רז שכניק את נסים משעל ל"מתאגרף משופשף" ש"הדף [...] את נסיונות החיבוקים של בנט שביקש להרוויח זמן ולחץ אותו לפינה". "כשראיתי שהוא מנסה להימנע מתשובה חד-משמעית, לחצתי כדי להבהיר את העמדה בצורה מוחלטת", מצוטט משעל. השיחה עימו נועדה לקדם את תוכניתו של משעל הערב, ובה יתעמתו יאיר לפיד ואריה דרעי.

ב"ישראל היום" מדמה דרור אידר את משעל לעבד. לדברי אידר, משעל "דיבר כנציג מיעוט מידלדל שכוחו עדיין רב בתקשורת ובמוקדי כוח נוספים – אבל בציבור הוא הולך ומאבד השפעה". לא סתם נציג, לפי אידר משעל הוא "עבד נרצע לקבוצה שדרסה את קבוצות ההשתייכות שלו – הדתיים והמזרחים". אידר מסיים את טורו בטיפ: "עם משעל תתמשעֵל". לתשומת לב לפיד ודרעי.

לי-אור אברבך דיווח אתמול ב"גלובס" על דרישה לבטל את מינויו של אריאל משעל, בנו של העיתונאי נסים משעל, לתפקיד יו"ר מועצת הכבלים והלוויין.

אמיתי זיו מדווח ב"דה-מרקר" על תלונות שלפיהן רשות השידור החלה לחייב באגרה גם בעלי מכשירי טלוויזיה המחוברים למחשב בלבד.

איש העסקים והפילנתרופ אליעזר פישמן, השולט בין היתר בעיתון "גלובס", הגיע למקום השני בדירוג "כלכליסט" של מדד "הטובים למשק".