צווי איסור פרסום (לחצו להגדלה)

  • מבקשת הצו: משטרת ישראל
  • השופטים: אמיר לוקשינסקי-גל מבית-משפט השלום בפתח-תקווה וזהר דיבון-סגל מבית-משפט השלום בראשון-לציון
  • ההחלטה: הבקשה התקבלה. ב-6.6.2020, יום שבת, פנתה המשטרה באמצעות דואר אלקטרוני לשופט אמיר לוקשינסקי-גל וביקשה ממנו להוציא צו איסור פרסום על חקירת התנקשות משולשת שאירעה באותו יום בלוד. המשטרה ביקשה שהצו יישאר בתוקף במשך שבוע, אך השופט לוקשינסקי-גל קבע שתוקפו יהיה 24 שעות בלבד. "ככל שיש בקשה להאריך את תוקף הצו יש להביא את הבקשה בפני שופט המעצרים במהלך יום הדיונים הרגיל", הוסיף בכתב יד על גבי הצו. למחרת ניגשה המשטרה לבית-משפט אחר, בראשון-לציון, וביקשה להאריך את תוקף הצו ב-30 יום. השופטת דיבון-סגל קיבלה את הבקשה. הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה – "למעט פרטים שפורסמו עד כה על-ידי דוברות המשטרה", העירה השופטת. דוברות המשטרה הפיצה תצלומים של הצווים לכתבים ולמערכות.

* * *

בשנים האחרונות אימצה לעצמה משטרת ישראל דוקטרינה חדשה להתנהלות מול התקשורת. המשטרה הגבירה באופן דרסטי את כמות צווי איסור הפרסום שהיא מבקשת – ומקבלת – מבתי-המשפט, ולצד זה החלה ללחוץ על קצינים ושוטרים להימנע ממגע ישיר עם עיתונאים. יד אחת של המשטרה הטילה הגבלות דרקוניות על מה שמותר לעיתונאים לדווח. היד השנייה ניסתה לגרום להם להסתמך אך ורק על מערך הדוברות המשטרתי.

קו פרשת המים הוא דצמבר 2015, אז הוצנח על המשטרה המפכ"ל רוני אלשיך. המפכ"ל אלשיך, יוצא שירות הביטחון הכללי, הביא עמו למשטרה נורמות ושיטות עבודה שמתאימות לגופים חשאיים. אם עד אז מותר היה לעיתונאים לדווח על הכל למעט מקרים חריגים – מאז התהפכה המגמה. כיום, בחקירות של פשעים קשים ותיקים מורכבים, המשטרה מבקשת צווי איסור פרסום באופן אוטומטי, ורק במקרים חריגים מאפשרת להסיר אותם לפני תום עבודתה.

מאז כבר סיים אלשיך את תפקידו, אבל הדוקטרינה שהנחיל נותנת את הטון גם תחת מחליפו, המפכ"ל הזמני מוטי כהן. אבל לא רק המשטרה אחראית למצב הבעייתי: אחראית גם מערכת המשפט, שמאשרת את בקשות המשטרה כמעט ללא סייג, במתכונת של חותמת גומי.

במשטרה טוענים שצווי איסור הפרסום נחוצים כדי להגן על פעולות החקירה. אבל לאינפלציית צווי איסור הפרסום יש עוד השלכות. היא מייצרת חורים שחורים בידע של הציבור על הנעשה במדינה, ומעוררת חרושת של שמועות. והיא גם מאפשרת למשטרת ישראל לחמוק מביקורת ציבורית. מה שלא חשוף, כמעט בלתי אפשרי לבקר. ובכל זאת, ואולי בגלל זה, במקום למצוא איזון בין טובת החקירה לזכות הציבור לדעת, במשטרה מעדיפים לפעול במחשכים.

צווי איסור הפרסום בפרויקט "משטרת הצווים" מוצגים כפי שהופצו על-ידי המשטרה. עיתונאים וגולשים שמחזיקים בידיהם צווי איסור פרסום נוספים מוזמנים לשלוח אותם לכתובת contact@the7eye.org.il