חבר-הכנסת מיקי זוהר מאיים לתבוע את העיתונאים יוסי ורטר, ברק רביד, יוסי קליין ותומר אביטל בטענה שהטילו דופי ביושרתו ובמנת המשכל שלו, ושלא בצדק. עורך-דין מטעמו של חבר-הכנסת שלח לארבעת העיתונאים מכתבים שבהם טען כי דברי ביקורת חריפים שכתבו על זוהר עולים לכדי עבירה על חוק איסור לשון הרע. מכתב דומה נשלח גם לארגון המשמר-החברתי, שמתעד את פעילותן של ועדות הכנסת, ובכלל זה את פעילותו של ח"כ זוהר.

לפי חבר-הכנסת מהליכוד, מכתבי האיום ששלח נועדו להחזיר מלחמה נגד "כתבים וארגונים מהשמאל הקיצוני" שבחרו לפגוע בשמו בשל עמדותיו. לטענתו, כל אחד ואחד מהמכותבים גרם לו נזקים בהיקף של 150 אלף שקל. כפיצוי, וללא קשר להליך המשפטי שבו הוא מאיים, ח"כ זוהר דורש מכל מכותב לתרום 50 אלף שקל לאגודה למען החייל.

הסכומים אמנם חוזרים על עצמם, אבל העילות שונות. בניגוד לדבריו של זוהר, הפרסומים לאו דווקא קשורים לעמדותיו הפוליטיות. כך למשל, במכתב שנשלח ליוסי ורטר מ"הארץ" קובל זוהר על הכינוי "מוקיון אוויל" שהצמיד לו בעל הטור בחודש שעבר. במכתב ששלח לכתב חדשות 10 ברק רביד מוזכרים דברי פרשנות קצרים שמסר רביד בתוכנית "שישי", שבהם כינה את חבר-הכנסת "טיפש ורמאי" ואמר שבראיון ששודר לפני כן זוהר שיקר ללא הפסקה במשך ארבע דקות וחצי.

במכתב שנשלח ליוסי קליין מוזכר קטע מטור שפורסם החודש ב"הארץ", שבו נדרש זוהר לפרט מה עומד מאחורי האשמתו שלפיה השמאל והמשטרה מתכננים הפיכה שלטונית. "צריך לתפוס באוזניים את מיקי מכלוף זוהר שזורק דברים כאלה לאוויר, ולדחוף לו את האף לשלולית. ככה אפשר ללמד אותו שלא משתינים בסלון, שלוקחים אחריות על מה שאומרים, שאי-אפשר לזרוק סתם מלים וללכת כאילו כלום", כתב קליין.

"ציינת כי מרשי סתם מטומטם שזורק טישו משומש על המדרכה ועושה את עצמו שהוא לא שלו כדי לא לקחת אחריות, וכן כי 'הוא מקשקש והוא יודע את זה'", הוסיף עורך-דינו של זוהר, ערן זמיר, במכתב ששלח לקליין.

המקרה של המשמר-החברתי ותומר אביטל, מוביל מיזם "100 ימים של שקיפות", מורכב יותר. בחודש שעבר מינה אביטל כתב צמוד שתפקידו לסקר אך ורק את זוהר, שמוּנה לאחרונה לתפקיד יושב-ראש ועדת הכנסת. חבר-הכנסת אינו מזכיר זאת במכתב האיום שלו, שעוסק בדברי ביקורת שכתב עליו אביטל בפייסבוק. לטענת זוהר, הפוסט של אביטל פגע ביכולתו למלא את שליחותו הציבורית ואף הטיל דופי בחוכמתו.

לפי תומר אביטל ב"100 ימים של שקיפות", "זוהר השתמש בכנסת ככספומט" כש"קידם בוועדתו שוב ושוב את התשתיות בשכונה ספציפית בקריית-גת" בלי לספר שלאשתו יש חמישה נכסים בשכונה, ש"ערכם יעלה כך משמעותית"

הרקע להחלטה להצמיד כתב ייעודי לזוהר הוא תפקודו של חבר-הכנסת כיושב-ראש הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, שבה יזם דיונים על שכונת כרמי-גת בקריית-גת. זוהר ציין בפני באי הוועדה כי הוא מחזיק בנכס בשכונה – אך נמנע מלציין שאשתו מחזיקה בחמישה נכסים נוספים, ושהיא עוסקת בתיווך נדל"ן, בין היתר בשכונת כרמי-גת. ועדת האתיקה של הכנסת קבעה כי בעשותו כן פעל ח"כ זוהר בניגוד ענייניםהחלטה שהתקבלה בקיץ שעבר בעקבות תלונות שהגישו תומר אביטל והמשמר-החברתי.

בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של "100 ימים של שקיפות" לפני כחודשיים כתב אביטל כי "זוהר השתמש בכנסת ככספומט" כש"קידם בוועדתו שוב ושוב את התשתיות בשכונה ספציפית בקריית-גת" בלי לספר שלאשתו יש חמישה נכסים בשכונה, ש"ערכם יעלה כך משמעותית".

בהמשך הפוסט נכתב כך: "זוהר איים לתבוע אותנו דיבה כשמחינו על כך, אך לבסוף ועדת האתיקה צידדה בצדק. היא אסרה על זוהר לקיים דיונים נוספים לטובת השכונה בגלל ניגוד העניינים המשווע (הרי מה עם השכונה שאתם גרים בה? ומה עם השקיפות?). הוועדה בשעה טובה נסגרת, אבל גילינו כעת שהדיון האחרון ינוצל נגד הקמת תחנת כוח. ואיפה היא תקום? בצמוד לשכונה שבה יש למשפחתו נכסים מרובים. כלומר, הוא שוב משתמש במשאב הציבורי (הוועדה) לטובתו. איך הוא מעז? כי הוא חושב שאנו מטומטמים. אם תיכנסו לסדר היום של הוועדה תראו את הכותרת 'קיפוח תושבי הפריפריה – הקמת תחנת כוח בדרום'. קיפוח? פריפריה? מיקי, המלים האלו לא נותנות חסינות מאינטרסנטיות".

לדברי ח"כ זוהר, בהחלטה חדשה שקיבלה ועדת האתיקה של הכנסת בינואר השנה נכתב כי הוועדה "מעולם לא קבעה שח"כ זוהר הוא 'מושחת', לא ייחסה לו כוונת זדון, ואף התרשמה בשעתו כי התנהלותו נבעה גם מחוסר נסיונו ומהיותו ח"כ חדש ויו"ר ועדה חדשה, ולפיכך בשום אופן אין לראות בהחלטתה [הקודמת] מקור לקביעה כי ח"כ זוהר הוא אדם מושחת". על כן, הוא טוען, אסור היה לאביטל לכתוב את דברי הביקורת.

המשמר-החברתי: הוועדה של מיקי זוהר הקדישה שלושה דיונים בפחות משנה לעיכובי הבנייה בכרמי-גת – מתברר שזוהר ואשתו מושקעים בשכונה בחמישה בתים

ואולם, אביטל עצמו לא השתמש במלה "מושחת" בפוסט שבגינו שיגר חבר-הכנסת את מכתב האיום. לפיכך, במכתב שנשלח מטעם עורך-דינו של זוהר מובאים ציטוטים מתוך תגובות שפרסמו גולשי העמוד: "עוד מושחת ולקקן, פשוט גועל נפגש שאיש כזה יושב בכנסת"; "עוד מושחת מבית הלכלוך, עבריין חוקי תכנון ובנייה, כיצד נותנים לחתול עבריין לשמור על החלב"; ו"מיקי זוהר הוא מושחת ועלוב נפש שיושב בממשלה של מושחתים".

המכתב שנשלח למשמר-החברתי עוסק גם הוא בפוסט שפורסם בפייסבוק. "בוועדה לשוויון חברתי בכנסת יש אחד ששווה יותר", נכתב בפוסט, שפורסם במאי 2017. "פעילי המשמר שעקבו אחרי הוועדה של מיקי זוהר התפלאו על תשומת הלב שהוקדשה לעיכובי הבנייה בכרמי-גת – שלושה דיונים בפחות משנה. איזו שכונה אחרת מקבלת טיפול כזה בכנסת? בהתחלה חשבנו שלזוהר אכפת במיוחד מקריית-גת משום שהוא היה סגן ראש העיר, אבל באחד הדיונים העיר זוהר שהוא קנה בית בכרמי-גת. רק בית אחד? מתברר שזוהר ואשתו מושקעים בשכונה בחמישה בתים".

כמו במקרה של אביטל, גם כאן יוצא זוהר נגד השימוש בכינוי "מושחת" – שלא הוזכר בפוסט, אלא רק בטוקבקים. "מושחת! לא שכחנו איך התעלל בהורים השכולים של 'צוק איתן' ובמיוחד בלאה גולדין, לא ברור איך הטיפוס הזה הגיע לכנסת. הוא מתאים יותר לפתוח בסטה בשוק!!!", נכתב באחד מהם, שמצוטט במכתב. באחד אחר נכתב כך: "מיקי זוהר הוא חתיכת עסקן רקוב כמו שאר חברי הליכוד שרק דואגים לתחת של עצמם".

חרף העילות השונות שבגינן שלח זוהר את מכתבי ההתראה, נראה שלכל המכותבים הוא מייחס את אותם מניעים. לטענתו, הפרסומים עליו – מהכינויים המזלזלים ועד הטענות לניגוד עניינים – פורסמו ממניעים זדוניים וב"חוסר תום לב קיצוני" במטרה לעורר כלפיו לעג ולהזיק ל"שמו הטוב", "מטה לחמו", "תפקידו בשליחותו הציבורית" ו"כל רקמת חייו" – וכל זאת "תוך הטלת דופי בהגינותו ובחוכמתו והפיכתו לבוז בעיני הבריות" (כך במקור).

לצד הרמת תרומה בגובה 50 אלף שקל לאגודה למען החייל, זוהר דורש מהמכותבים גם לחזור בהם מהדברים שפרסמו ולהתנצל בפניו באופן פומבי. לדברי חבר-הכנסת, אם לא יעשו זאת בתוך שבעה ימים מרגע קבלת המכתב – תוגש נגד כל אחד מהם תביעה אזרחית.

המאוימים לא מתרגשים

לפי שעה, כך נראה, מקבלי המכתבים לא מתרגשים במיוחד. בשיחה עם "העין השביעית" אמר אביטל כי אין בכוונתו להיענות לדרישת חבר-הכנסת. "אני ממליץ בתגובה לקרוא את סיקורי הצל שהצמדנו לזוהר, שביצע הכתב עידן בנימין, כדי להיווכח שמדובר בסיקור הוגן מאין כמותו", הוסיף אביטל. ממשרד עורכי-הדין שמייצג את אביטל בהתנדבות, חי בר-אל, אילן יונש ושות', נמסר כי פנייתו של זוהר "נראית, על פניה, מצערת מבחינה ציבורית ונעדרת כל בסיס משפטי, כאשר נראה שמטרתה היא לנסות ולהשתיק ביקורת לגיטימית. אנו נלמד את הפנייה ונשיב בהתאם".

יוסי קליין: האמירות המופרכות של זוהר הן שעשו את אומרן, כלשון עורך-דינו, "מטרה לשנאה וללעג", והפכו אותו לאורח רצוי בתוכניות סאטיריות

במשמר-החברתי, בתגובה, הוציאו הודעה לעיתונות שבה הוגדר המהלך של זוהר כ"בדיחה". במכתב תשובה ששלח לזוהר עו"ד יורי נחושתן נטען כי חבר-הכנסת מנסה להרתיע את פעילי המשמר-החברתי ממילוי תפקידם, ושהארגון עומד מאחורי תוכנו של הפוסט שבגינו נשלח מכתב האיום. לדברי עורך-הדין של המשמר-החברתי, אם זוהר יממש את האיום ויגיש תביעת לשון הרע, בארגון יעמדו על חשיפה מלאה של ה"אינטרסים" של חבר-הכנסת בשכונת כרמי-גת, וזאת כדי ש"ניתן יהיה להיווכח עד כמה מופרכת טענתו בדבר לשון הרע, ומה מטרתה האמיתית של התביעה".

יוסי ורטר מסר ל"העין השביעית" את התגובה הבאה: "שמחתי לקרוא במכתב התביעה של ח"כ זוהר כי עקרונות חופש הביטוי וחירות הבעת הדעה 'משמשים נר לרגליו בשליחותו כמחוקק'. אני מצפה בכיליון עיניים לראות את פירות החקיקה של חבר-הכנסת הנכבד ברוח עקרונות אלה".

יוסי קליין מסר בתגובה כי טורו עסק בשני ציטוטים שהובאו מפיו של זוהר בחודש פברואר, שלא הוכחשו: "מה שעושים לנתניהו זה כמו רצח רבין" ו"המשטרה לוקחת חלק פעיל בניסיון הפיכה של השמאל".

"אין חולק על כך שאלו אמירות מופרכות, שעשו את אומרן, כלשון עורך-דינו, 'מטרה לשנאה וללעג', והפכו אותו לאורח רצוי בתוכניות סאטיריות", מסר קליין. "מפליא הוא שאת זעמו עורר טור שקרא לו להוכיח את דבריו ולבססם ולקחת עליהם אחריות, כדי שלא יחזור ויפרסם אמירות אוויליות כאלו שצוטטו לעיל", הוסיף. "הציטוט 'הוא מקשקש והוא יודע את זה', המובא במכתב, מיוחס בטור, עם כל הכבוד, לראש הממשלה ולא לח"כ מיקי מכלוף זוהר".

דוברת חדשות 10, אדוה גרינברג-גלנטי, מסרה בתגובה: "נגיב לדברים לאחר שנלמד את פרטי הטענות של ח"כ זוהר".