הידיעה שפורסמה בימים האחרונים אינה מטרידה מן הסתם את מנוחתם של גולשי "העין השביעית". אחרי הכל, לא מדובר בהסרת תוכנית חדשות או תחקירים או הפקה רצינית אחרת. מדובר בסך-הכל בהורדה מהמרקע של שתי אופרות סבון, "ימי חיינו" ו"צעירים חסרי מנוח".

הידיעה לא לוותה בכותרות, אלא הוצגה סתם כך בפינה נידחת. מספר הטוקבקים לא היה גדול. הרי מדובר בתוכניות שנוח וקל כל-כך לבזות אותן ולצחוק עליהן. אנשים רציניים הרי לא צופים בהן. העלילות מופרכות ונסחבות על פני אלפי פרקים, המשחק איום ונורא, משהו מיותר לחלוטין. נמסר שחברת דורי-מדיה, שמייבאת את הסדרות הללו לישראל, נקלעה למבוי סתום במשא-ומתן עם חברת סוני, המפיצה הראשית של הסדרות, והחליטה להוריד אותן מהאוויר בעוד עשרה ימים. למכורים היא תציע סדרה אחרת.

אבל כל זה לא ממש מעניין את חמותי בת ה-92, שמתקשה בשמיעה ובהליכה ולכן אינה מרבה לצאת מהבית, אבל בעולמה המצטמצם והולך היא לא מוותרת על הפגישה היומית עם ויקטור, מגיבורי "צעירים חסרי מנוח". מעתה יהיה עליה להסתדר בלי הסדרה האהובה. היא צופה בה כבר 15 שנה, ובגילה המופלג אין להניח שהיא תעשה את המאמץ הדרוש כדי להתמכר לסדרה חדשה, אפילו אם היא איכותית ממנה פי כמה וכמה.

עדיין לא סיפרתי לחמותי על מה שצפוי לה. אני לא יודעת איך לעשות את זה. אני לא יודעת איך להסביר לה שמדובר בחוזים ובאחוזים. היא הרי לא תצא להפגנות, גם לא תכתוב טוקבקים, אפילו לא תצטרף לחרם הצרכנים שלא יהיה, ולא תתנתק מהכבלים (אין טעם להעביר אותה ללוויין, משום ששני הגופים האלה מקרינים את הסדרה ושותפים להחלטה להוריד אותה).

היא לא מבינה שהגיע להוט מנהל חדש שעושה מאמצים לקצץ מיליוני דולרים בהוצאות התוכן. היא גם לא יודעת על נטישת המנהלים הבכירים בחברה בזמן האחרון. היא לא קוראת את מדורי הכלכלה והרכילות התקשורתית. היא רק יודעת ששירות שהיא מקבלת כבר 15 שנה ומשלמת תמורתו, שירות שנעשה חיוני עבורה, ייעלם. לה, כצרכנית, אין מה לומר. הרי היא שייכת לשכבת גיל שמידלדלת והולכת מדרך הטבע ולא צריך להתחשב בה. גם כוח הקנייה שלה כבר לא מה שהיה.

אולי אני אשלח את בעל הבית החדש של הוט, פטריק דרהי, להסביר לה בטלפון את הסיפור. הוא יצטרך לדבר מאוד לאט ובאינטונציה ובמבטא בהירים. הרי לה אין שום סיכוי להסביר לו כמה מעט נחוץ לה בחיים, וכמה הצעירים חסרי המנוח הם חלק חשוב בסדר יומה. אבל הרי הוא לא בא להוט כדי לתת שירות ללקוחות, אלא כדי לתת שירות לאדם אחד מסוים, שאפילו אינו לקוח ואינו צופה במה שנציגיו בארץ משדרים.

אצלו זה רק פרט קטן בתוכנית עסקית גדולה כלשהי, וכשחוטבים עצים עפים שבבים, כידוע. אני חוששת רק שכדי להוכיח לה שהוא מספק שירות מופלא, הוא ישלח את חמותי להתנחם בדרשות הנוצריות של מטיפי METV, בשיעורי קבלה או בתורת המהרישי, או לחפש עתיקות בשווקים כפריים באנגליה.